گروه: اخبار
تاریخ: ۱۳:۴۹ :: ۱۳۹۶/۰۹/۱۶
زرنگ ترین مؤمنین از نظر پیامبر چه کسانی هستند؟

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، موعظه و نصیحت، کلید خوشبختی و رستگاری در دنیا و آخرت هست. موعظه، دل‌ها را صفا می‌بخشد و چشم و جان را به جهان پُر راز و راز معنویت می‌گشاید. خداوند متعال در قرآن کریم یکی از با اهمیت ترین تکالیف حضرت […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، موعظه و نصیحت، کلید خوشبختی و رستگاری در دنیا و آخرت هست. موعظه، دل‌ها را صفا می‌بخشد و چشم و جان را به جهان پُر راز و راز معنویت می‌گشاید. خداوند متعال در قرآن کریم یکی از با اهمیت ترین تکالیف حضرت رسول(ص) را ارشاد مردم از راه پند و اندرز و موعظه ارائه می‌کند.

به همین مقصود، فرازهایی از درس اخلاق آیت‌الله سیدمحمد علوی گرگانی از مراجع تقلید را برای علاقه‌مندان بازنشر می‌کنیم:

«قَالَ قُلْتُ یَا رَسُولَ اللهِ أَیُّ الْمُؤْمِنِینَ أَلیَسُ قَالَ أَکْثَرُهُمْ لِلْمَوْتِ ذِکْراً وَ أَحْسَنُهُمْ لَهُ اسْتِعْدَاداً»؛

به چه سبب مهیا فوت بودن علامت زرنگی است؟ به سبب آنکه یاد فوت بودن بازدارنده بسیاری از کارها هست. هنگامی آدم در خلوت‌ها به تفکر آخرت و قبر و مُردن می‌افتد حال تعجب آوری پیدا می‌کند و نفس لوامه با او حرف می‌گوید که نیمی از عمرت رفت مابقی هم می‌گذرد چه خواهی کرد؟ و چه جواب می‌دهی؟ این خیلی تاثیرگذار هست چکیده اینکه یاد فوت آدم را مجبور به اطاعت و عبادت خداوند می‌کند.

لکن دنیا آرامگاه موقت هست. همه دنیا را لازم هست یک روز حساب کرد.

«

حضرت در جواب فرمودند: اینکه توجه آدم به سمت دارالخلود باشد؛ یعنی در شب و روز همیشه یاد آخرت هست که خدایا به چه صورتی خواهم رفت مسکن من چه طور می باشد.

حضرت رسول (ص)‌ در ادامه به ابوذر می‌فرمایند: ای اباذر! از خدا بترس و به مردم توجه مکن که آنان می‌پندارند تو از خدا ترسانی و به تو نیکی و اکرام می‌کنند و حال آنکه قلب تو از گناه سیاه هست.

مردم به خدمت حضرت رضا (ع) عرض کردند: اکنون تکلیف نمازهای ما چه می‌شود، ما تفکر می‌کردیم او مسلمان هست و پشت سرش نماز خواندیم حضرت رضا (ع) فرمود: نمازهایتان صحیح هست.

پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: قلبتان را به نور ایمان منور کنید.

مر مرا باور نمی‌آید ز روی اعتقاد/ حق زهرا بردن و جای پیامبر زیستن

منبع:فارس