تاریخ: ۱۱:۱۹ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
زبان مشترک خانم شکارچی و مسئولین محیط زیست ایران

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، انتشار تصویرهایی از کشتار یک زرافه سیاه در آفریقا توسط یک شکارچی آمریکایی، طی یک ماه پیش اعتراضات شدیدی را در سراسر جهان بهمراه داشته هست. این اعتراضات که ابتدا در میان اعضاء آفریقایی فضای سایبری شروع گردید اکنون موجی جهانی از اعتراض […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، انتشار تصویرهایی از کشتار یک زرافه سیاه در آفریقا توسط یک شکارچی آمریکایی، طی یک ماه پیش اعتراضات شدیدی را در سراسر جهان بهمراه داشته هست. این اعتراضات که ابتدا در میان اعضاء آفریقایی فضای سایبری شروع گردید اکنون موجی جهانی از اعتراض را نسبت به کشتار این زرافه، ژست جنون‌آمیز خانم شکارچی با لاشه زرافه، در خطر قرار گرفتن نسل زرافه بر اثر شکار بی‌رویه و سر انجام اصل مقوله شکار به راه انداخته تا جایی که بعضی معترضان، خانم شکارچی را "آمریکایی وحشی نیمه نئاندرتال"، "روان‌پریش" و "قاتل بالفطره" خطاب کردند.

این اعتراضات وسیع که پس از یک ماه از انتشار عکس ها تس تامسن تلی، شکارچی اهل کنتاکی بهمراه لاشه زرافه همچنان ادامه دارد و صدای سلبریتی‌ها را هم درآورده، درنهایت به عکس العمل خانم شکارچی منتج گردید.

تلی در توجیه کشتار این زرافه، به سن بالا و عدم قدرت جفتگیری حیوان اشاره نمود و کشتار این زرافه کمیاب را تلاشی در جهت مراقبت از حیات وحش عنوان نمود.

مسئول شرکت برگزارکننده سافاری شکار که تلی در آن عضویت دارد هم در دفاع از کشتار این زرافه توسط تلی به سی‌بی‌اس نیوز گفت: این زرافه ۱۸ سال سن دارد و تا به حال ۳ زرافه جوان را کشته هست. بنابراین، شکار این زرافه پیر، به زنده ماندن سایر زرافه‌ها و مراقبت از حیات وحش کمک خواهد کرد.

مدعایی که هرچند به گفته مجری برنامه، قبول کنندگان چندانی ندارد اما شنیدن آن از زبان یک شکارچی و یک واسطه فروش شکار، چندان تعجب‌آور نیست. آنچه تعجب‌آور هست به کار بردن این توجیه ساختگی و بی‌اساس از سوی مسئولین مراقبت محیط زیست کشورمان هست. این توجیه‌ها زبان قدیمی و مشترک ذی‌نفعان شکار هست و اکنون با پیشرفت دانش مراقبت از حیات وحش، دیگر افکار عمومی را قانع کردن نمی‌کند اما متاسفانه این روزها شاهد تکرار آن از زبان مسئولین ارشد محیط زیست کشور هستیم.

این مطلبو از دست ندید!  رها سازی ۶ قطعه کبک در مریوان

مدعایی که با سخنان خانم شکارچی و آقای تورگرادان شکار، تماما مطابقت دارد.

مدعایی که تا به حال جمعی از منتقدان شکار در کشور با منظقی آسان آن را رد کرده‌اند:

منتقدان شکار، در جواب به ادعای مدافعان شکار مبنی بر ضرورت حذف اشخاص پیر یک گونه به منظور محافظت تندرستی جمعیت آن گونه می‌گویند: اشخاص پیر هر گونه، بر خلاف آنچه شکارچیان و ذی‌نفعان شکار به افکار عمومی القا می‌کنند نه فقط تهدیدی برای نسل آن گونه نیستند لکن ضامن بقای نسل آن گونه به حساب می‌آیند.

پس به چه سبب شکارچیان به شکار اشخاص پیر یا به گفته خودشان تروفه علاقه دارند و برای توجیه کارشان چنین ادعای بی‌اساسی طرح کرده‌اند؟
آنچه شکارچیان را به سوی شکار پیرترین جانوران در زیستگاه سوق می‌دهد داعیه ثبت رکورد با اجزای شکار هست. هرچه شاخ و یا دندان شکار بلندتر باشد، شکارچی، تجربه موفقیت‌آمیزتری در کارنامه شکار خود ثبت کرده و در رقابت با سایر شکارچیان پیروزتر می باشد.

پاسخ‌های منتقدان در رد توجیه ذی‌نفعان شکار، هرچند بویژه طی روزهای گذشته مکررا در رسانه‌ها منعکس شده اما مسئولین معاونت محیط زیست طبیعی سازمان مراقبت محیط زیست تمایل چندانی به شنیدن آن ندارند و هنوز به شیوه خانم شکارچی، می‌کوشند حذف جانوران پیر را کوشش در مسیر مراقبت از نسل آنان جلوه دهند تا مقوله‌ای تحت عنوان گردشگری شکار که بعد از چند سال، دو مرتبه در کشور رونق گرفته را در قالب فعالیتی مفید و البته ارزآور به جامعه معرفی کنند. فعالیتی که تسلیم شدن در مقابل درآمد بادآورده آن، دوستداران طبیعت ایران را هم به زودی مثل دوستداران طبیعت آفریقا که به گزارش راهنمای سفر من به نقل از سی‌بی‌اس شاهد کاهش ۴۰ در صدی جمعیت زرافه طی سال‌های موخر می باشند سوگوار خواهد کرد.