گروه: اخبار
تاریخ: ۲۱:۳۷ :: ۱۳۹۶/۰۵/۰۱
رویدادها و تحولات ترکیه در یک نگاه/ یکم مرداد

** رجب طیب اردوغان با هدف میانجیگری بین قطر و کشورهای عربی تحریم کننده، امروز در آغاز سفر منطقه ای خود به سه کشور حاشیه خلیج فارس وارد فرودگاه جده شد.وی پس از گفت وگو با ملک سلمان پادشاه عربستان،‌ عازم کویت و سپس قطر می شود. ** رئیس جمهوری ترکیه پیش از آغاز سفرش […]

** رجب طیب اردوغان با هدف میانجیگری بین قطر و کشورهای عربی تحریم کننده، امروز در آغاز سفر منطقه ای خود به سه کشور حاشیه خلیج فارس وارد فرودگاه جده شد.
وی پس از گفت وگو با ملک سلمان پادشاه عربستان،‌ عازم کویت و سپس قطر می شود.

** رئیس جمهوری ترکیه پیش از آغاز سفرش در فرودگاه استانبول از وجود مشکلات به هر بهانه و شکل ممکن میان برادران خود در خلیج فارس ابراز ناراحتی کرد.

** سباستین کورتس وزیر امور خارجه اتریش در گفت وگو با رسانه ها ضمن استقبال از پیشنهاد وزیر خارجه آلمان درباره بازبینی کمک های اقتصادی و ضمانت های صادراتی در مورد ترکیه؛ از اتحادیه اروپا خواست تا در برخورد با ترکیه مصمم تر باشد و برای قطع مذاکرات الحاق ترکیه به این اتحادیه اقدام نماید.
بعد از تشدید تنش ها در روابط آلمان و ترکیه که هفته گذشته در پی بازداشت بدون محاکمه چند فعال حقوق بشری توسط دادگاهی در استانبول صورت گرفت، زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان اعلام کرد که در حال تغییر جهت سیاست برلین در قبال آنکاراست.

** مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه دیشب در تماس تلفنی با زیگمار گابریل همتای آلمانی خود، علت اصلی تنش ایجاد شده در روابط دو کشور را اتخاذ رویکرد مبتنی بر استاندار دوگانه از سوی آلمان علیه ترکیه دانست.
چاووش اوغلو، چشم پوشی آلمان بر حضور آزادانه اعضای گروه تروریستی پ.ک.ک و کودتاگران سال گذشته در این کشور را که تهدیدی علیه بقای دولت ترکیه به شمار می روند؛ عامل این تنش عنوان کرد.

** ‘یوهانس هان’ کمیسر سیاست گذاری محیط پیرامونی و مذاکرات گسترش اتحادیه اروپا نیز در گفت و گو با رسانه ها از موضع برلین در برابر ترکیه حمایت کرد و موضع آلمان با توجه به سیاست های آنکارا از جمله بازداشت فعالان حقوق بشری را غیرقابل درک خواند.
وی از این که ترکیه با سرکوب مخالفان پس از کودتای نافرجام سال گذشته، در حال فاصله گرفتن هر چه بیشتر از استانداردهای اروپایی است، اظهار تاسف کرد.

** رئیس جمهوری ترکیه امروز پیش از آغاز سفرش به سه کشور کویت، قطر و عربستان سعودی در گفت وگو با خبرنگاران؛ ضمن انتقاد از جنایات اخیر رژیم صهیونیستی در بیت المقدس، اقدامات اخیر علیه مسجدالاقصی را در روزهای اخیر گستاخانه خواند و گفت که این حرم شریف و سایر اماکن مقدسی که در بیت المقدس قرار دارد، تنها متعلق به فلسطینی ها نیست، بلکه افتخار، ناموس و مکانی مقدس برای جهان اسلام و یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون مسلمان است.

** گروه های تروریستی احرارالشام و جبهه النصره از دستیابی به توافقی برای عقب نشینی از گذرگاه مرزی باب الهوی در مرز ترکیه و آزادسازی اسیران دو طرف، همچنین واگذاری مدیریت این گذرگاه به هیاتی غیرنظامی خبر دادند.
خاورم**۷۰۷۴**۱۱۴۴
گزارش: مینا غفرانی آذر* انتشار دهنده: علیرضا جباری