روستای شگفت انگیز جواهر ده رامسر

0
اشتراک

روستای شگفت انگیز جواهر ده رامسر

به گزارش راهنمای سفر من ، جواهرده یکی از روستاهای شهرستان رامسر در استان مازندران است. روستای تاریخی ـ گردشگری جواهرده در در فاصله ۲۷ کیلومتری رامسر در دهستان سخت‌سر و در ارتفاعات ۲۰۰۰ متری از سطح دریا در میان رشته کوه البرز در کنار قله بزرگ سماموس قرار دارد. منطقه ییلاقی جواهرده با وجود فاصله کم از دریای خزر، در ارتفاع قابل ملاحظه ای از سطح دریا که حدود دوهزارمتر است، قرار دارد.

جواهرده (به گویش گیلکی: جئور ده به معنی بالا ده) منطقه ای تاریخی با جنگل های سرسبز است که نیمی از سال پوشیده از برف و در فصل تابستان از هوای بسیار مطبوع برخوردار است. این منطقه رویایی، جزء کوه های البرز به شمار می رود که از سه جهت در محاصره کوه قرار دارد. جواهرده روزگاری مرکز دادوستد بود و با قزوین ارتباط داشته است. این منطقه خاطره جنگ میرزاکوچک خان با قوای دولتی را در یاد دارد و جاده آن در سال ۱۳۵۰ به دست مهندسان آلمانی ساخته شده است.

گهواره سنگی، سلاژپشته، شیرسنگی ، چشمه های زیبای طبیعی از مناطق دیدنی جواهرده به شمار می رود. از ورزش های رایج منطقه کوهنوردی و صعود به ارتفاعات زیبای جواهرده (قله سماموس)، کشتی محلی گیله مردی و اسب سواری است.

روستای جواهرده در فصل تابستان به لحاظ برخورداری از آب و هوای خنک مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی واقع شده و امکانات اقامتی در این منطقه برای گردشگران فراهم است. روستای جواهرده علاوه بر زیبایی های فراوان طبیعی و دارا بودن چشمه‌ سارها از قدمت تاریخی نیز برخوردار بوده، آثار تاریخی چون مسجد آدینه که گویا در گذشته‌های دور معبد آناهیتا و یا آتشکده‌ای زرتشتی بوده‌ است و نیز گورهای گبری با قدمت بیش از دو تا سه هزار سال که در منطقه پراکنده‌ است از آثار تاریخی آن به شمار می‌آید.

جویبارهای بالادست این روستا با آبشارهای زیبا، پارک جنگلی وسیعی در میان دره که در کنار رود صفارود جای دارد و رودخانه ‌ای با آب معدنی گازدار از جاذبه‌ های گردشگری این منطقه به شمار می‌ رود. آب آشامیدنی منطقه از چشمه‌ های متعددی چون “سلیمان‌”، “برشی‌” و “کوه کین” تأمین می‌ شود.

معروفترین کوه های جواهرده عبارت اند از سرخ تله (بخش شرقی قله سماموس) واژک سه براره رژه (رجه)، مرتفع ترین این قله ها، قله سرخ تله است. لپاسر با چشمه های معروف و درمانی آن و سماموس و مقبره شاه یحیی کیایی بر چکاد قله سماموس که دارای یخچال های دایمی است از جاهای دیدنی و جذاب آن است.

پوشش محلی اغلب ساکنان دهستان جواهرده جلوه خاصی دارد که این منطقه را از دیگر مناطق استان متمایز می کند. لباس های سنتی بانوان این منطقه که در اغلب جشن ها و مراسم به تن می کنند، شکوه خاصی به آن مراسم می بخشد.

جواهرده دارای تقویم گالشی است. در این تقویم ماه های سال به ترتیب عبارت اند از : اول ماه، مردال ماه، ده ماه، ورفه ماه، اسفندار ماه، نوروز ماه، کرچه ماه، ارکه ماه، تیرماه، سیه ماه، شرر ماه و امیرماه.

مسیر دسترسی به جواهرده :

از منتهی الیه غربی شهر رامسر و از جنوب (سه راه تگزاس) منشعب گردیده و در جاده جواهرده قرار می گیرید با عبور از میان کوه های مشجر و در امتداد رودخانه صفارود، بتدریج نوع پوشش گیاهی تغییر می یابد و از تراکم درختان کاسته می شود. در نزدیکی جواهرده، پوشش جنگلی به چمنزار و بوته زار تغییر شکل می دهد و در همین نقطه در دامنه کوه های پربرف “سماموس” روستای ییلاقی و سنتی جواهرده با طبیعت زایدالوصفش خودنمایی می کند. این منطقه در هر چهار فصل سال زیباست. جواهرده در فصل تابستان بخاطر آب و هوای خنک خود می تواند میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی باشد. این منطقه در زمستان به دلیل کوه های پربرفش زیبایی چشمگیری دارد.

پیشنهادهای ما برای سفر به جواهرده :

برای سفر در زمستان از وسایل کمکی همچون، زنجیر چرخ، سوخت کافی، غذای مناسب و زاپاس اضافی و یا پتو و چادر استفاده نمایید. همچنین اگر قصد کوه نوردی دارید وسایل مورد نیاز و جعبه کمک های اولیه را فراموش نکنید.

همچنین می توانید در مسیر از بوستان جنگلی صفارود و آبشار جواهرده هم دیدن کنید.

Screenshot_2016-07-20-22-28-22-1

Screenshot_2016-07-20-22-28-02-1

Screenshot_2016-07-20-22-26-54-1

Screenshot_2016-07-20-22-27-06-1

Screenshot_2016-07-20-22-26-17-1

Screenshot_2016-07-20-22-24-38-1

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.