تاریخ: ۱۴:۳۷ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
روستاهای هدف گردشگری همدان نیازمند توجه زیادتر مسئولین می باشند+ عکس ها

– خبر ها استانها – به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، ، اجرای پروژه روستای‌های هدف گردشگری استان در ۲۰ روستا که به همت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شروع شده هست پروژه‌ای بسیار با اهمیت و مؤثر در عرصه اقتصادی و فرهنگی همدان به شمار می‌آید، طرح مهمی که […]

– خبر ها استانها –

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، ، اجرای پروژه روستای‌های هدف گردشگری استان در ۲۰ روستا که به همت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شروع شده هست پروژه‌ای بسیار با اهمیت و مؤثر در عرصه اقتصادی و فرهنگی همدان به شمار می‌آید، طرح مهمی که بیشتر از گذشته، توجه مسئولین اقتصادی و فرهنگی استان را می‌طلبد چون که به صورت مستقیم با معیشت و فرهنگ مردم رابطه دارد. برنامه ای که اگر ناقص اجرا گردد نه فقط آورده‌ای برای استان و مردم نخواهد داشت لکن بستر را برای انجام دیگر پروژه‌های فرهنگی، اقتصادی و گردشگری نیز از بین می‌برد.

من جمله روستاهای هدف گردشگری استان همدان، روستای حیدره قاضی‌خانی هست روستایی که طبیعت فوق العاده‌اش در چهار فصل زندگی، عقل از سر آدمی می‌پراند. این روستای زیبا از سال ۹۲  در فهرست روستاهای هدف گردشگری  استان همدان  قرار گرفته و با احیای بافت‌های واجد ارزش خود توانسته علاوه بر طبیعتی بکر، فضایی دلچسب را برای تعطیلات چند روزه خانواده‌ها فراهم سازد.

علی قاضی خانی دهیار این روستا در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه پژوهش ها این روستا از سال ۹۲ شروع شده و پس از ان نیز در سال ۹۴ عملیات اجرایی آن کلید خورده هست گفت: تا حالا این پروژه با ۷۰ درصد پیشرفت  فیزیکی داشته هست.

طرح مطالعاتی روستای گردشگری نظم‌آباد اراک تدوین می‌شودروستای گردشگری "بند" ارومیه در آستانه بحران اقتصادی و اجتماعیطبیعت پاییزی چشم‌نواز روستای گردشگری بند ارومیه+فیلمتبریز| بازدید استاندار آذربایجان شرقی از روستای گردشگری کندوان‌ به روایت عکسسمنان| ‌جشنواره بازی‌های بومی و محلی در روستای گردشگری فرومد برگزار می‌شود

وی با اشاره به استقبال خوب مردم روستا از اجرای طرح گردشگری بومی اضافه کرد: قبل از این نیز مردم روستا برای ساخت منازل خود از مصالح بومی استفاده می کردند به همین سبب با پروژه هماهنگ می باشند و تاکنون مشکلی برای اجرای پروژه نداشته‌ایم.

روستاهای هدف گردشگری اقتصاد استان را رونق می‌دهند

دهیار روستای حیدره قاضی خانی در مورد میزان استقبال گردشگران از این روستا نیز گفت: این مکان از گذشته مورد استقبال گردشگران بود اما  هم حالا با انجام پروژه‌های زیربنایی و زیرساختی به صورت مقطعی کارهای بیشتری را برای جذب تروریست انجام داده‌ایم.

قاضی خانی با تشریح کارهای انجام شده در مورد مشکلات روستا ابراز کرد: ما به سبب وجود مشکلاتی زیرساختی نمی‌توانیم خدمات مناسب را به گردشگرانی که به این روستا می‌آیند، عرضه دهیم  چون که وقتی گردشگری به این روستا سفر می‌کند احتیاج دارد فضایی برای استراحت، شب مانی، پذیرایی و غیره داشته باشد و یا اینکه بتواند از طبیعت موجود استفاده کند، مواردی که تا امروز نتوانسته‌ایم به صورت کامل مهیا سازیم.

وجود مشکلات زیرساختی مانع از عرضه خدمات مناسب به گردشگران شده هست/ تنها اجرای کامل طرح می‌تواند آورده ای برای روستا داشته باشد

وی با بیان اینکه ورود گردشگران به روستا و حضور آنان به باغات مردم علت ناراحتی اهالی روستا می‌شود وهمین مباحث می‌تواند به مرور زمان پروژه را تحت تاثیر قرار دهد، گفت: دهیاری قدرت مالی لازم را ندارد تا مکانی مناسب را برای گردشگران مهیا کند در نتیجه نهادهای مسئول لازم هست ما را یاری دهند تا ما فضایی را برای علاقمندان به این عرصه در روستا مهیا کنیم تا وقتی گردشگری وارد روستا می‌شود بتوانند از خدمات مناسب استفاده نمایند و وقت ها خوبی را بگذراند.

این مطلبو از دست ندید!  امامی کاشانی: باید اعمالمان را با ولی فقیه تطبیق دهیم

وی با تاکید براینکه تنها در صورت اجرای کامل طرح هست که  می‌توان انتظار داشت طرح برای روستا آورده‌ای داشته باشد ابراز کرد: استان همدان با ظرفیت‌های خوبی که در عرصه گردشگری دارد از قدیم مقصد گردشگران بوده هست و امروز با ایجاد روستاهای هدف گردشگری نه فقط این دهستان و شهرستان می‌تواند از فواید آن بهره‌مند گردد لکن استان نیز می‌تواند از نظر اقتصادی رونق یابد.

یک کیلومتر مسیر دارای بافت واجد ارزش در روستای حیدره قاضی خانی احیا می‌شود

محمد مقدم مسئول فنی- اجرایی بنیاد مسکن شهرستان بهار و متولی اجرای پروژه  نیز تصریح نمود: پروژه احیای بافت ارزشمند روستای حیدره قاضی خانی از سال ۹۲ کلید خورد و طرح هادی آن نیز در آن سال ارزشمند ۴۰ میلیون تومان تهیه گردید.

وی گفته بود: در سال ۹۲ ارزش پروژه ۱۷۰۰ میلیون ریال از اعتبارات ملی بود که این رقم در سال  94  به اعتباری بیشتر از ۱۴۲۰ میلیون ریال و در سال ۹۶ نیز به اعتباری نزدیک به ۶۵۰میلیون تومان  افزایش یافت.

متولی اجرای پروژه گردشگری روستای حیدره قاضی خانی با اعلام اینکه برای سال ۹۷ اعتباری ۶ هزار میلیون ریال حدس شده که در فاز انتخاب پیمانکار قرار دارد، عنوان نمود: در مجموع برای این روستا ۱۵ هزار و ۶۲۰ میلیون ریال ارزش مدنظر داشته شده هست و امید داریم بتوانیم  تا اواخر سال ۹۸ کل پروژه را نهایی کنیم.

وی اعلام نمود: در پروژه گردشگری روستای حیدره قاضی خانی یک کیلومتر مسیر دارای بافت واجد ارزش در این پروژه تشریح شده هست که تا امروز نزدیک به  530 متر آن احیا شده و امید داریم تا سال ۹۸ تمامی بافت مد نظر احیا گردد.

مقدم با تاکید براینکه  بنیاد مسکن متولی اجرای طرح هست و احتیاج هست برای فرهنگ سازی و انجام دیگر کارهای فرهنگی نهادهایی مثل میراث فرهنگی وارد میدان عمل گردد، گفت: بعد از اتمام پروژه مساله بهره برداری و حفظ از آن به دهیاری واگذار می‌شود یعنی از آن زمان به بعد حفظ از پروژه و مراقبت از آن بر دوش دهیاری، شورای روستا و خود مردم هست.

وی با بیان اینکه مردم نیز باید برای ایجاد تاسیسات با سازگاری دهیاری و بنیاد مسکن اقدام به حفاری کنند تا صدمات بسیاری به بافت روستا وارد نشودتصریح کرد: مراقبت و حفظ از این قبیل پروژه ها نیازمند اعتبرات هست، منابعی که ما پیگیر هستیم آن را به دست بیاوریم.