تاریخ: ۱۴:۳۶ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
روحانی: در کار تامین علوفه هم مانده ایم

خبرگزاری ایلنا: حجت‌الاسلام حسن روحانی در جمع وزیر و مسئولان ارشد وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه باید در مقابل کار و کوشش کشاورزان تعظیم کنیم، گفت: سر تعظیم فرود می‌آورم مقابل دست‌های پینه بسته در حقیقت بار کلیدی امنیت کشور بر دوش کشاورزان هست. ریاست دولت دوازدهم تاکید کرد: ما وقتی گفت وگو از […]

خبرگزاری ایلنا: حجت‌الاسلام حسن روحانی در جمع وزیر و مسئولان ارشد وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه باید در مقابل کار و کوشش کشاورزان تعظیم کنیم، گفت: سر تعظیم فرود می‌آورم مقابل دست‌های پینه بسته در حقیقت بار کلیدی امنیت کشور بر دوش کشاورزان هست.

ریاست دولت دوازدهم تاکید کرد: ما وقتی گفت وگو از امنیت می‌کنیم زیادتر به سمت نیروهای نظامی می‌رود. اما امنیت ما دست کشاورزان هست. شما گمان کنید مادری صبح از خواب بیدار می‌شود برای نان فرزندش دچار دغدغه داشته باشد، این مادر دغدغه غذای خودش و بچه‌هایش را داشته باشد، امنیتی نمی‌ماند.

وی تاکید کرد: بخش بزرگی از آرامش و امنیت بشر در سایه تامین مواد ضروری غذایی خودش هست. انسان‌ها در طول فصل‌های مناسب کار می‌کنند که در فصل‌های دیگر امکان‌پذیر نیست از ذخیره غذایی خود استفاده می‌کنند.

روحانی: در کار تامین علوفه هم مانده‌ایم

ریاست قوه مجریه با اشاره به اینکه در روستاها در گذشته سامانه به این حالتی که امروز می‌بینیم نبود، گفت: در آن زمان‌ها هرکسی احساس مسیولیت می‌کرد؛ یعنی دستگاه وزرات‌خانه‌ای نبود هرکسی حساب کار خودش را می‌کرد و به فکر گندم خود و خانواده‌اش بود.

وی دنبال کرد: تقریبا هر کسی این مسیولیت را خودش به طور فردی به عهده داشت، به طور مثال وقتی می‌خواست نان بپزد و تنورش را روشن کند، از روز قبل اقدام می‌کرد، هیچ چیزی به عنوان انبار ذخیره وجود نداشت.

روحانی گفت: این بار امنیتی که پیشتر روی تک تک اشخاص خانواده‌شان بود امروز با شرایط جدید دنیا و تمدن‌های جدید بر یک نقطه معطوف شده هست اکنون به اسم جهاد کشاروزی و یا هر عنوانی که داشته باشد این مسیولیت سخت و سنگین هست .

چکیده مردم در نانوایی می‌آیند نان خود را به چه نرخ می‌خرند.

رئیس‌جمهور دنبال کرد: لبنیات و حبوبات هم همین وضعیت را دارد. گله گوسفند داشتند هرکسی در مجموع مسئول امنیت غذایی خودش بود و در امنیت دفاعی هم همین بود در خانه تفنگ داشت قلعه برای خودش درست می‌کرد امروز این مبحث در نیروهای امنیتی و دفاعی تقسیم و تجمیع شده هست.

روحانی گفت: کشاورزان عزیز ما در بخش زراعت و دام که مواد غذایی ما را تامین می‌کنند و حیات ما را و کالری مورد احتیاج ما را تامین می‌کنند، بزرگترین امنیت را برای ما می‌آفرینند در حالتی که وزارت خانه‌های دیگر هم این امنیت را می‌آفرینند. اگر وزارت نفت نباشد و اگر نفت و گاز و گازوئیل نباشد همه تحرک کشور متوقف می‌شود.

وی تاکید کرد: هر بخش وظیفه ای را برای ایجاد امنیت مردم و آسایش مردم عهده دارند. قشری که ما الان اسم وی را کشاورز می‌گذاریم بار سنگین این تامین امنیت را بر دوش دارد ما موظف هستیم ابتدا امنیت وی را تامین کنیم. کشاورزی که می‌خواهد امنیت کشور را ایجاد کند چه موقع می‌تواند امنیت را برای جامعه به ارمغان بیاورد. اگر کشاورز از اول دارای دغدغه فکری باشد، آیا می‌تواند احتیاج خود را تامین کند و سرنوشت محصولش چه می‌شود؟ چگونه می‌تواند امنیت غذایی ما را تامین کند؟

اگر کشاورز از اول دارای دغدغه فکری باشد، آیا می‌تواند احتیاج خود را تامین کند و سرنوشت محصولش چه می‌شود؟ چگونه می‌تواند امنیت غذایی ما را تامین کند؟این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور گردید: ما در اتاقمان کمتر دغدغه داریم که باران بیاید یا نیاید یا هوا سرد بشود یا نشود. برای ما نسیم دلنواز و تندباد یکی هست و فرقی ندارد اما کشاورز از غرش آسمان امید می‌گیرد و از بارش باران روحیه می‌گیرد که سال کنونی بارندگی هست. ما خدا را شکرگذاریم که خدا نعمتش را به ما ارزانی داشته و در این سه ماه نسبت به سال قبل در شرایط بهتری قرار داریم و در بلندمدت هم وضعیت ما هم خوب تر هست بجز چند استان. جز یک استان همه استان‌ها وضعیتشان خوب تر هست و وضعیت بسیار خوبی دارند. بعضی استان‌ها را داریم که تا هزار درصد هم نسبت به سال قبل افزایش بارندگی داشتیم. بارندگی در کشور نسبت به سال قبل از حدود ۳۳ میلیمتر به ۱۰۷ میلیمتر دست یافته هست.

این مطلبو از دست ندید!  پرواز یک بهله عقاب نابالغ دو برادر در آسمان دزفول

وی افزود: در کشاورزی یک سال زیادتر باران یک سال کمتر؛ یک باره آفت هست و گرما و سرما وجود دارد ولی ما باید کشاورز را مطمئن کنیم تا کشاورز بداند این سال اگر آسیب می‌کند سال بعد جبران می‌شود. قسمتی از این تامین بر عهده ماست. شما در بخش دام اگر این واکسن‌ها را تهیه نکنید ما چگونه وی را مطمئن کنیم؟

شما در بخش دام اگر این واکسن‌ها را تهیه نکنید ما چگونه وی را مطمئن کنیم؟روحانی با بیان اینکه قسمتی از مورد ها غذایی را از بیرون می‌آوریم،‌ گفت:‌ قسمتی از مردم نمی‌دانند که گرفتاری‌ها در علوفه و ذرت هست و فکر می‌کنند که علوفه چیزی نیست. یکی می‌گفت میلیاردها دلار خرج کنیم که علوفه وارد کنیم؟ برای بعضی تعجب برانگیز هست. احتیاج نهادهای کشاورزی را باید تامین کنیم و در همه این‌ها امکان دارد به سمت خود اتکایی حرکت کنیم اما نباید این‌ها را رها کنیم.

رئیس‌جمهور تصریح نمود:‌ مواد غذایی سفره خودمان را باید از مزرعه ایران تهیه کنیم. وزیر جهاد کشاورزی آقای حجتی واقعا دلسوزی می‌کند و گاهی با ما هم دعوا می‌کند که خرید تضمینی و نرخ گندم و غیره باید چگونه باشد. او به عنوان وظیفه ملی و دینی خود این کار می‌کند. آقای حجتی زیادتر به فکر بخش خودش هست و طبیعی هست چون مسئول تامین این مواد غذایی هست. ما به غیر از تامین فرآورده ها غذایی باید به فکر قدرت خرید مردم هم باشیم. شما اگر خوب ترین محصول را تولید کنید و مردم قدرت خرید نداشته باشند که چه فایده دارد.

رئیس‌ دولت تدبیر و امید با بیان اینکه اول انقلاب ۳۶ میلیون نفر بودیم، الان ۸۱ میلیون نفر هستیم و هر سال هم یک میلیون به جمعیت اضافه می‌شود، گفت: پس سالانه احتیاج ما به مواد غذایی اضافه می‌شود. زمین کشاورزی ما هم محدود هست. اگر در زمین هم تنگنا نداشته باشیم در راستای آب تنگنا داریم. پس چه باید کنیم مواد غذایی را حدالامکان در داخل با توان داخلی خود تامین کنیم؟

پس چه باید کنیم مواد غذایی را حدالامکان در داخل با توان داخلی خود تامین کنیم؟وی با تاکید بر اینکه ما به طبیعت نا عدالتی کرد و طبیعت نیز هم‌اکنون به ما جواب می‌دهد، تصریح نمود: بدانید هر کس به طبیعت نا عدالتی کند، طبیعت گذشت نمی‌کند. ما قهر طبیعت و خدا را می‌آفرینیم. این کارها امکان دارد با سنت الهی عوض شود. آیا همانقدر که جنگل‌ها را نابود می‌کنید، باران نیز همانقدر می‌بارد؟‌