تاریخ: ۱۴:۳۶ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
روحانی: بار کلیدی امنیت کشور بر دوش کشاورزان هست

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از افکارنیوز، حسن روحانی ریاست جمهور صبح امروز در جمع وزیر و مسئولان ارشد وزارت جهاد کشاورزی گفت: پیش از هرچیز باید از کشاورزان کشورمان سپاس‌گذاری کنیم و در مقابل کار و کوشش و دست‌های پینه بسته‌ آنان تعظیم کنیم، در حقیقت بار کلیدی امنیت کشور بر دوش […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از افکارنیوز،

حسن روحانی ریاست جمهور صبح امروز در جمع وزیر و مسئولان ارشد وزارت جهاد کشاورزی گفت: پیش از هرچیز باید از کشاورزان کشورمان سپاس‌گذاری کنیم و در مقابل کار و کوشش و دست‌های پینه بسته‌ آنان تعظیم کنیم، در حقیقت بار کلیدی امنیت کشور بر دوش کشاورزان هست.

وی دنبال کرد: وقتی کلمه امنیت را به کار می‌بریم زیادتر ذهن ما به سراغ قدرت‌ها و نیروهای نظامی و انتظامی می‌رود اما یک بخش بزرگ از تأمین امنیت جامعه به دست کشاورزان عزیز هست.

ریاست جمهور تصریح کرد: شما در نظر بگیرید صبح از خواب بلند گردند و برای نان صبحانه فرزندش و غذای ضروری خود و خانواده‌اش دچار دغدغه فکری باشد، دیگر امنیتی باقی نمی‌ماند. چگونه طرف می‌تواند امنیت داشته باشد؟ بخش بزرگی از آرامش و امنیت بشر در سایه تأمین مواد ضروری غذایی خودش هست.

روحانی با اشاره به اینکه بعضی حیوانات نیز مثل آدم آذوقه خود را انبار می‌کنند، افزود: این قریضهانسان و بشر هست که غذای خود را انبار کند. در گذشته هر فرد برای خود احساس مسیولیت می‌کرد و دستگاه جمعی و وزارتخانه در گذشته هر فرد برای خود احساس مسیولیت می‌کرد و دستگاه جمعی و و مرکزیتی نبود که به فکر نان و گندم مردم باشد. 

این بار امنیتی که قبلاً تک تک اشخاص برای خود خانواده‌شان بر دوش داشتند امروز با شرایط جدید دنیا، تمدن و مسئولیت‌های جدید در یک نقطه معطوف شده هست که به اسم وزارت جهاد کشاورزی   هست. این مسیولیت بسیار سخت و سنگینی هست یعنی دولت و وزیر جهاد کشاورزی این مسیولیت بسیار سخت و سنگینی هست یعنی از همان موقع برداشت گندم باید حواسش جمع باشد که گندم به اندازه کافی تولید گردیده یا نه. چقدر برداشت شده و چه مقدار می‌تواند بخرد و در کدام سیلو آن را انبار کند و چگونه و با چه قیمتی توزیع گردد، این مثال نان هست، بقیه مسائل مثل لبنیات، گوشت، حبوبات هم همین گونه هست. قبلاً مردم در خانه‌شان مرغ داشتند و از تخم مرغ آن استفاده می‌کردند و از گوسفندان گله استفاده می‌کردند و هرکسی در مجموع مسئول تأمین مواد غذایی قبلاً مردم در خانه‌شان مرغ داشتند و از تخم مرغ آن استفاده می‌کردند و از گوسفندان گله استفاده می‌کردند و هرکسی در مجموع مسئول تأمین خودش بود و بار امنیت بر دوش خودش بود.

روحانی تصریح نمود: در مسائل دفاعی هم همین گونه بود، تفنگ در خانه بود و دور ده قلعه درست می‌کردند و شب‌ها نگهبانی می‌گذاشتند، مثل الان نبود که بگوییم نیروی انتظامی، ارتش و نیروهای مسلح  

 وی با اهتمام بر اینکه در گذشته بارهای مسیولیت به طور تقسیم شده بوده و امروز این مسئولیت‌ها تجمیع و تقسیم شده هست، افزود: کشاورزان عزیز ما و همه آنان که امروز مواد غذایی و نیازمندی‌های ضروری و حیات ما را تأمین می‌کنند بزرگترین امنیت را برای کشور می‌آفرینند کما اینکه وزارتخانه‌های دیگر هم قسمتی از امنیت را می‌آفرینند. اگر بنزین و گازوئیل و گاز اگر نباشد همه چیز متوقف می‌شود بنابراین همه اینها به هم وصل هست و هرکدام قسمتی را برای تأمین امنیت مردم بر عهده دارند، امنیت در اینجا به معنای آرامش و آسودگی خاطر مردم هست تا راحت زندگی کنند.

ریاست جمهور بیان داشت: یک قشری که ما الان نامش را کشاورز می‌گذاریم و بار مسیولیت بسیار سنگین را عهده دار هست، وظیفه داریم اول امنیت خود را تأمین کنیم، کشاورزی که می‌خواهد امنیت کشور را تأمین کند، مواد غذایی جامعه را تأمین کند اگر خودش امنیت نداشته باشد چگونه می‌خواهد امنیت را برای جامعه به ارمغان بیاورد، اگر کشاورز از اول دچار دغدغه فکری باشد که زندگی خودش چگونه تأمین می‌شود، محصولش چه می‌شود و محصول آن چقدر مقاوم هست؟ 

وی افزود: ما نسبت به طبیعت کمتر دغدغه داریم، درب اتاقمان بسته هست و شوفاژ و بخاری هم روشن هست اکنون می‌خواهد بیرون باد بیاید یا سرد و گرم گردد.    برای ما فرقی نمی‌کند که یک نسیم دلنواز یا یک تندباد هست اما کشاورز مداوم به فکر هوا هست. از غرش آسمان امید می‌گیرد، از بارش باران از غرش آسمان امید می‌گیرد، از روحیه می‌گیرد و احساس امنیت می‌کند که الحمدلله امسال زندگی تأمین هست.

ریاست جمهور با اشاره به اینکه خدا را شاکریم که سال کنونی نعمتش را تا امروز بر ما ارزانی داشته، گفت: الحمدللهامسال شرایط ما نسبت به سال قبل و بلند مدت شرایط خوبی هست، جز چند استان که یک قدری وضعیتشان متمایز هست، شب گذشته که آمار را نگاه می‌کردم نگاه کردم که جز یک استان نسبت به سال قبل بارش کمتری دارد همه استان‌ها از سال قبل خوب تر هست اما ۵-۴ استان وضعیت خیلی خوبی ندارند.

وی گفت: در راستای بارش باران مقدار ۱۰۰ درصد، ۲۰۰ درصد و ۱۰۰۰ درصد افزایش را نیز در بعضی از استان‌ها داشتیم. استان‌هایی نسبت به سال قبل چندین برابر بارش باران داشته، کل کشور حدود ۳ برابر بارش باران داشته، یعنی سال قبل ۳۳ میلیمتر بوده الان ۱۰۷میلیمتر در متوسط کل کشور هست.

روحانی با اهتمام بر اینکه باید امنیت کشاورز را تأمین کنیم، اظهارداشت: در کشاورزی یکسال باران می‌آید یکسال کمتر می‌آید، یا آفاتی می‌آید و مشکلاتی را برای کشاورزان درست می‌کند، گرما و سرمای شدید و یخبندان بر روی کشاورزی اثر می‌گذارد. ما باید یک جوری کشاورز را تأمین کنیم تا او اطمینان داشته باشد که اگر سال کنونی آسیب می‌کند، سال دیگر جبران می‌شود و زندگی‌اش تأمین گردد. قسمتی از تأمین امنیت به عهده ما هست، یعنی به عهده وزارتخانه شما هست. یعنی اگر در بخش دامی شما واکسن را تأمین نکنید، او چگونه می‌تواند اعتماد کند؟ امنیت بخش دامی ما به واکسن هست. اگر مواد غذایی و نهاده‌هایی که باید از بیرون تأمین گردد جوانان و تحصیلکرده‌های دانشگاه‌های ما فکر می‌کنند ما در تکنولوژی‌های بسیار بزرگ، حساس و های‌تک احتیاج داریم چیزی را از خارج وارد کنیم، نمی‌دانند نگرانی ما در علوفه و کنجاله است. گرفتاری ما در ذرت هست و می‌گویند علوفه که دیگر چیزی نیست.

این مطلبو از دست ندید!  نمایی از طبیعت تابستانی در روستای لاین + تصویر

ریاست جمهور اظهارداشت: یک وقتی به آقایی می‌گفتم برای واردات علوفه چند میلیارد دلار هزینه شده، او تعجب می‌کرد و گفت علوفه در بیابان پُر هست، یعنی برای بعضی از مردم تعجب آور هست که ما قسمتی از علوفه را وارد می‌کنیم.

روحانی افزود: البته امکان دارد در همه اینها به سمت خوداتکایی حرکت کنیم، هیچگاه نباید رها کنیم که روی پای خود بایستیم و غذای خودمان را خودمان تأمین کنیم و سفره خودمان از مزرعه ایران وی در راستای تأمین امنیت برای کشاورزان اظهارداشت: وزیر جهاد کشاورزی واقعاً دلسوزی می‌کند و با ماها هم گاهی سر نرخ خرید تضمینی دعوا می‌کند و دلسوزانه این کار را انجام می‌دهد و به عنوان احساس وظیفه ملی و دینی خودش این کار را انجام می‌دهد.

ما نیز بر طبق وظیفه گاهی روبرویش می‌ایستیم، هر دو بر طبق وظیفه این کار را انجام می‌دهیم. ریاست جمهور تصریح نمود: آقای حجتی زیادتر به فکر بخش خودش هست، یعنی بخش کشاورزی.

طبیعی هست که وی مسئول تأمین مواد غذایی هست. ماها به غیر از تأمین مواد غذایی و فرآورده ها غذایی باید به فکر قدرت خرید مردم هم باشیم یعنی شما اگر خوب ترین محصول را تولید کنید و طرف نتواند بخرد چه فایده‌ای دارد؟ باید طرف قدرت خرید داشته باشد. یکی از مسائل مهمی که ما باید نظر قرار دهیم قدرت خرید مردم هست. یکی از مسائل مهمی که ما باید مد ریاست قوه مجریه گفت: اگر قدرت خرید مردم نباشد جنس‌ها روی دست می‌ماند پس اینها را باید تنظیم کنیم که البته کار آسانی نیست.

گاهی وقت‌ها اینها متضاد می‌شوند و روبروی هم قرار می‌گیرند، باید این تعادل را بتوانیم به وجود آوریم که هم مردم قدرت خرید دارا باشند و هم طوری نباشد که بخش زراعی و باغی ما تعطیل گردد و بگوید که برای من این محصول روی درخت نمی‌صرفد که بچینم و درون جعبه بگذارم بنابراین ما باید همه طرف‌ها را موردنظر قرار دهیم. و کشاورزان عزیز کشور می‌داند، چرا؟ چون آنان تأمین کننده بخش بزرگی از امنیت کشور می باشند پس ما موظفیم که امنیت آنان را تأمین کنیم.

ریاست جمهور تصریح کرد: من اینجا اعلام می‌کنم که دولت یکی از وظیفه ها خودش را تأمین امنیت برای بخش کشاورزی و بذر لازم را به شما می‌دهیم و دانش لازم را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

ریاست جمهور بیان داشت: یک محصولی را امکان دارد خرید تضمینی کنید، یک جایی هم به کشاورز می‌گوییم سم، کود رابطه دانشگاه و تولید در همه جا من جمله و کشاورزی باشد و دانشگاه ما باید کاملاً بخش کشاورزی ما متصل باشد و آن را متحول کند. رابطه دانشگاه و تولید در همه جا من جمله صنعت روحانی گفت: چه بگوییم فرزند کمتر زندگی خوب تر و چه بگوییم فرزند زیادتر امنیت زیادتر، جمعیت اضافه می‌شود.

ما اول ۳۶ میلیون نفر بودیم الان ۸۲ میلیون جمعیت داریم. ما اول انقلاب ۳۶ هر سال یک میلیون تا یک میلیون و خرده‌ای به جمعیت ما افزوده می‌شود پس ما نسبت به سال گذشته مواد غذایی بیشتری می‌خواهیم. ما کشوری هستیم که بخش بزرگی از کشورمان کویر و کوه‌ها هست و زمین کشاورزی ما محدود هست. حتی اگر در هم تنگنا نداشتیم، در آب تنگنا داریم پس باید اینجا چه کار کنیم که مواد غذایی را حتی‌الامکان در داخل تأمین کنیم. حتی اگر در زمین وی افزود: الان که شما اعلام می‌کنید چیزی حدود ۹۰ درصد کالری مورد احتیاج در داخل تولید می‌شود و ۸۷ درصد پروتئین تأمین می‌شود این مبحث با اهمیت هست که ما بتوانیم ۸۰ تا ۹۰ درصد پروتئین را تأمین کنیم ضمن اینکه جمعیت ما دارد اضافه می‌شود اما آب ما مشخص نیست اضافه گردد و حتی شاید کم گردد که در کمال تأسف ذخایر آبی زیرزمینی ما وضعیت خوبی ندارد.

ما بعضی چیزها را قبلاً پیش‌خور کرده‌ایم مثل حقوق‌بگیری هست که اینقدر وام گرفته که همه را باید برای وام دهد و چیزی برایش نمی‌ماند، ما برای آب این کار را انجام دادیم. مجوزهای غلط داده‌ایم. وی تصریح نمود: نگاه کنید چقدر آب زیرزمینی ما افت کرده که می‌تواند پرخطر باشد.

یک وقت جایی که من خودم آنجا بودم با ۳۰ متر به آب می‌رسیدیم، الان همان جا ۳۰۰ متر هم به آب نمی‌رسیم، آشکار هست برداشت بی‌رویه کردیم، خداوند این طبیعت را جوری قرار داده که باید جای آن چیزی که استفاده می‌کنیم پُر گردد تا گردش به خوبی صورت پذیرد؛ ما به طبیعت نا عدالتی کردیم و طبیعت هم الان دارد به ما جواب می‌دهد. شما بدانید هرکس به طبیعت نا عدالتی کند طبیعت گذشت نمی‌کند و اگر گذشت کند کوتاه مدت این کار را انجام می‌دهد. وی با اشاره به اینکه عکس‌العمل طبیعت برای خداوند هست، افزود: ما داریم قهر طبیعت و خداوند را می‌آفرینیم.

امکان دارد برداشت بی‌رویه کنیم و سد بی‌رویه بزنیم، حق‌آبه و دریاچه را ندهیم، طبیعت اینها را به ما جواب می‌دهد، اینطور نیست که دست روی دست بگذارد. امکان دارد برداشت بی‌رویه کنیم و سد بی‌رویه بزنیم، حق‌آبه تالاب

ریاست جمهور اظهارداشت: زندگی ما سنت دارد و خداوند برای آن قانون هرچه درخت و مرتع زیادتر باشد ابر زیادتر می‌بارد، وقتی شما آنجا را خشک می‌کنید ابر از آنجا رد می‌شود، ابر به پایینش نگاه می‌کند و می‌بیند خبری نیست و کویر هست، می‌رود جای دیگر می‌بارد. ما باید خودمان شرایط لازم را برای کشور خودمان فراهم کنیم. ریاست جمهور با اشاره به اینکه زمین کشاورزی، آب کشاورزی محدود هست اما توانمندی ایرانیان و فکرشان نامحدود هست، گفت: این نامحدود باید بیاید محدود ما را حل نماید.

ملت و جوانان و اساتید باید بیایند این را جبران کنند. ملت و جوانان و اساتید باید بیایند این مشکلات   .