تاریخ: ۲۳:۱۱ :: ۱۳۹۶/۱۱/۰۲
روحانی:کم بودن مراجع ارزی در کشور نداریم/ نوسانات ارزی مقطعی می باشد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی شامگاه دوشنبه در گفت وگوی تلویزیونی با مردم در جواب به سؤال مجری در مورد وعده سابق دولت مبنی بر تثبیت نرخ ارز و اینکه در روزهای موخر اضطراب در بین مردم به سبب افزایش نرخ ارز به […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی شامگاه دوشنبه در گفت وگوی تلویزیونی با مردم در جواب به سؤال مجری در مورد وعده سابق دولت مبنی بر تثبیت نرخ ارز و اینکه در روزهای موخر اضطراب در بین مردم به سبب افزایش نرخ ارز به وجود آمده هست ، گفت: وعده دولت به مردم این هست که ارز مورد احتیاج کشور را تامین کند و خوشبخانه درآمد ارزی ما خیلی زیادتر از مخارج ارزی ما هست. اگر بطور حدودی بگویم ، در سال ۹۶ و تا انتهاء سال حدود ۹۰ میلیارد دلار درآمد خواهیم داشت که این، مجموع درامدهای نفتی و غیر نفتی هست.
وی دنبال کرد: تا به حال بیشتر از ۵۰ میلیارد دلار درآمدهای ارزی داشته ایم و صادرات غیر نفتی ما بیشتر از ۳۰ میلیارد دلار و غیر نفتی نیز زیادتر از آن هست. حدس می زنیم ما تا انتهاء سال حدود ۹۰ میلیارد دلار مجموعه درآمد کشور از صادرات نفتی و غیر نفتی هست و مخارج ما از واردات من جمله قانونی، قاچاق و خدمات حدود ۷۵ میلیارد دلار هست یعنی درآمد ما بیشتر از مخارج ما هست و حتی هزینه هایی که نباید باشد.
رییس جمهوری بیان کرد: البته باید با قاچاق مبارزه کنیم و متاسفانه هنوز وجود دارد و کوشش بر این هست که روز به روز باید قاچاق کم گردد و ما قاچاق را از ۲۰ میلیارد به ۱۲ میلیارد رساندیم ولی این میزان هم بسیار فراوان هست و حتی یک میلیارد نیز بسیار فراوان هست.
وی در جواب به اینکه آیا اراده جدی در این زمینه وجود دارد یا خیر گفت: همیشه باید با قاچاق جنگید. برای مبارزه با انواع قاچاق ها و فسادها باید کارهای متنوعی صورت پذیرد. البته این قاچاقی که گفته می گردد، قسمتی از آن قاچاق نیست چون بعضی از مواردی هست که مسافری حمل می گردد ومقداری از آن از منطقه های آزاد وارد می گردد ولی باید با قاچاق مبارزه گردد. اینکه می گوییم باید مبارزه گردد، همینکه ما توانستیم در ۴ سال از ۲۰ میلیارد به ۱۲ میلیارد برسانیم، نشان می دهد که کارهای خوبی انجام گرفته هست و موفقیت نسبی خوبی بوده هست.
روحانی به مبحث ارز بازگشت و بیان کرد: در مورد این مبحث مردم باید بدانند که درامد ارزی کشور از کل مخارج ارزی کشور به مراتب زیادتر هست و سال آینده درآمد ارزی ما قطعا از سال کنونی زیادتر می باشد.
ما یک اشکالاتی در کشور برای توزیع دلار داریم و هیچ کجای دنیا مردم در خیابان اسکناس نمی گیرند.

روحانی گفت: کم بودن مراجع ارزی نداریم و وضعیت مراجع ارزی ما امروز خوب هست و در آینده هم وضعیت مراجع ارزی ما خوب تر می باشد.
ادامه دارد
سیام**۹۱۰۳**۱۴۴۹
خبرنگار: حمید شهریاری