تاریخ: ۰:۰۴ :: ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
رنگارنگ ترین پدیده های طبیعی دنیا را بشناسید+ عکس ها

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛  دنیای طبیعت سرشار از حیرت هست و رنگ آمیزی های گوشه گوشه ی آن هر انسانی را به تمجید وا می دارد. اما پدیده های طبیعی منحصر به فردی در سرتاسر دنیا وجود دارد که رنگ آمیزی متفاوتی از نمونه های همانند خود […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛  دنیای طبیعت سرشار از حیرت هست و رنگ آمیزی های گوشه گوشه ی آن هر انسانی را به تمجید وا می دارد. اما پدیده های طبیعی منحصر به فردی در سرتاسر دنیا وجود دارد که رنگ آمیزی متفاوتی از نمونه های همانند خود در طبیعت دارند و زیادی از آنان سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کنند.

۱- آب های شب رنگی- استرالیا، جزیره ی تازمانیا

پدیده های طبیعی رنگارنگ

زیادتر موجودات زیست تابی آبزی می باشند و وقتی که در زیر آب نور خود را می تابانند، درخششی جادویی به دریا می دهند. مورد ها زیادی از این پدیده ی زیبای طبیعی در سراسر دنیا وجود دارد، اما رودخانه ی درونت در جزیره ی تازمانیا در فصل بهار حیرت های بیشتری را به نمایش می گذارد، به به صورتی که درخشش امواج شب رنگی رودخانه درست در زیر شفق قطبی جنوبی منظره ی حیرت انگیزی را به وجود می آورد. شفق قطبی جنوبی (نورهای جنوبی) پدیده ای طبیعی هست که موجب ایجاد آسمانی چند رنگ می گردد.

۲- بیشه ی اکالیپتوس های رنگین کمانی- هاوایی، جزیره ی ماوی

 

جنگل زیبای جزیره ی ماوی مملوء از درختان اکالپیتوس رنگارنگی هست که منظره ای خیالی به وجود آورده اند. رنگ این درختان در حقیقت بنابراین ی ریزش پوسته ی آنان و پدیدار شدن پوسته ی جدید زیرین هست. این پوسته های جدید رنگ های مختلفی، از سبز و آبی و بنفش گرفته تا نارجی و زرد و خرمایی دارند.

۳- کوهستان رنگین کمانی- پرو، رشته کوه های آند

کوهستان وینیکونکا یا هفت رنگ که در میان رشته کوه های آند کشور پرو واقع شده، ۵ پارسال کشف گردید و علی رغم آنکه مسیر دسترسی به آن بسیار دشوار هست، اکنون مبدل به جاذبه ی گردشگری پرطرفداری شده هست. در حقیقت اگر موفق شوید مسیر پیاده روی دشوار و بلندای بسیار بلند و صعب العبور این منطقه را پشت سر بگذرانید، به منظره ی حیرت انگیزی می رسید و آنچه می بینید باریکه هایی رنگین کمانی هست که گویی آنان را روی دامنه ی کوهستان ترسیم کرده اند. این باریکه های رنگی طی میلیون ها سال در اثر رسوبات معدنی شکل گرفته اند.

۴- غار یخی مندنهال- آلاسکا، شهر جونو

البته کش و قوس های مسیر اعتبار تماشای مناظر حیرت انگیز آن را دارد، بویژه به سبب آنکه در آینده به سبب تحولات آب و هوایی و گرم شدن زمین اثری از این مناظر بدون بدیل باقی نخواهد ماند.

۵- چشمه ی درخشان پارک ملی یلوستون- امریکا، ایالت وایومینگ

پارک ملی یلوستون حیرت های طبیعی زیادی را در خود جای داده اما شاید حیرت انگیزترین آنان چشمه ی آب گرم معروف آن باشد. این چشمه که وسعتی به اندازه ی یک زمین فوتبال دارد، بزرگ ترین چشمه ی آب گرم در سرتاسر امریکا هست. چشمه ی یلوستون با حلقه هایی به رنگ زرد، سبز و نارنجی احاطه شده و محل زندگی باکتری هایی هست که شیفته ی گرما می باشند. در مرکز چشمه، رنگ آبی درخشان آب آن خودنمایی می کند. این آب از درون شکافی در زمین به بیرون می جوشد و دمای آن به بیشتر از ۷۶ درجه ی سانتیگراد می رسد.

۶- دریاچه ی هیلیر- استرالیا

بر روی جزیره ای در نزدیکی سواحل مرکز استرالیا و درست در کنار اقیانوس آرام، دریاچه ی کوچکی وجود دارد که شبیه به مخزنی از یک نوشیدنی صورتی رنگ هست. تئوری های زیادی درباره رنگ عجیب این دریاچه طرح شده هست. بر طبق یکی از این تئوری ها، غلظت بالای نمک در آب این دریاچه موجب جذب گونه های خاصی از جلبک می گردد که از خود رنگ صورتی منتشر می کنند.

این مطلبو از دست ندید!  رویکرد آمریکا به علم رویکرد سلطه بر جهان است/ دانشگاه و صنعت در حوزه فضای مجازی جامانده‌اند

۷- اراضی هفت رنگ- مائوریتیوس، دهکده ی کامارل

این پدیده ی زمین شناختی مبدل به جاذبه ی گردشگری پرطرفداری شده هست. حیرت این پدیده تنها به جذابیت زیبایی شناختی آن محدود نمی توان، لکن از قرار آشکار این شن ها در مقابل فرسایش مصون می باشند.

۸- لندفرم ژانگیه دانشیا- چین، استان گانسو

قبل از کشف کوهستان رنگین کمانی کشور پرو، لندفرم ژانگیه دانشیا در چین مشهورترین رشته کوه رنگارنگ در دنیا بود. لندفرم به نوع و شکل زمین اطلاق می گردد که بویژه در اثر فرسایش، نشست زمین، زمین لرزه و دیگر فرآیندهای طبیعی به وقوع می پیوندد. این لندفرم در پارکی زمین شناختی به همین نام واقع شده و از ماسه سنگ ها و لای سنگ های دوران سوم زمین شناسی و رسوبات رنگی معدنی متشکل هست.

۹- رودخانه ی پنج رنگ- کلمبیا، شهر ویستا هرموسا

آبی که در این رودخانه جریان می یابد پنج رنگ دارد اما این پدیده تنها در زمان های خاصی از سال به وقوع می پیوندد. در طول فصول گرم و مرطوب سال، تلاقی اتفاقات طبیعی منتج به جریان یافتن این آب چند رنگ در رودخانه ی ویستا هرموسا می گردد. رنگ قرمز روشن آب این رودخانه ذی ربط به یک گونه ی گیاهی در کف آن بوده (این رنگ زیادتر در مواقعی از سال دیده می دهد که آب رودخانه به کم عمق ترین اندازه ی خود می رسد) و رنگ زرد، سبز و مشکی آب رودخانه متاثر از ساخت های شنی و سنگی رودخانه هست که با رنگ آبی ابدی رودخانه آمیخته می گردند.

۱۰- نورهای شمالی (شفق قطبی شمالی)- شمال نروژ

اما خوب ترین مکان برای تماشای این پدیده ی طبیعی شمال کشور نروژ، بویژه در نزدیکی شهر ترمزو هست. در میانه ی ماه های سپتامبر و مارس، وقتی که هوا تاریک هست نورهای درخشانی به رنگ سبز، صورتی و بنفش در آسمان پدیدار می گردد. این پدیده در اثر عکس العمل بارهای الکتریکی ذرات گازدار موجود در جو زمین به وقوع می پیوندد.

۱۱- صحرای رنگارنگ پارک ملی پتریفاید- امریکا، ایالت آریزونا

زمین منحصر به فرد این صحرا ترکیبی هست از رسوبات سنگ ماسه ها، خاک رس، خاکترهای آتشفشانی و دیگر مواد زمین شناختی که مجموعه ای از رنگ ها دربردارنده بنفش کمرنگ، قرمز، نارنجی و صورتی را به نمایش می گذارد.

۱۲- ساحل صورتی- ایتالیا، جزیره ی ساردینیا

رنگ صورتی شن های ساحل این جزیره ی تماشایی کشور ایتالیا در اثر خرد شدن فسیل ها، کریستال ها و مرجان های دریای مدیترانه به وجود آمده هست.

۱۳- آتشفشان کاوا ایجن- اندونزی، جاوه ی شرقی

این آتشفشان فعال به یک جاذبه ی گردشگری مبدل شده، چون مواد مذابی که از آن فوران می کند به سبب وجود سولفور، به رنگ آبی درخشان می باشند و گردشگران توان دارند شب ها به تماشای این شعله های آبی رنگ حیرت انگیز بروند. اگر هوا به اندازه ی کافی سرد نباشد، یکی از اسیدی ترین دریاچه های دنیا در کنار آتفششان پدیدار می گردد که با عنوان دریاچه ی آبی اسیدی شناخته می گردد.

۱۴- آبفشان فلای- امریکا، ایالت نوادا

رنگ های زیبای این آبفشان متاثر از وجود جلبک هایی چند رنگ هست. این آبفشان که در اصل یک چشمه ی آب گرم هست، سازه ای طبیعی هست که آب را تا ارتفاع ۱/۵۰ متر به هوا پرت می کند. آبفشان فلای در مزرعه ی دامداری نوادا واقع شده هست.

۱۵- دالول- اتیوپی

این پدیده ی طبیعی در گرم ترین نقطه ی زمین واقع شده هست. رنگ زرد و سبز نئونی این منظره ی شگت آور متاثر از رسوبات نمک، بقایای مواد مذاب آتشفشانی، چشمه های آب گرم، رسوبات معدنی و دیگر مورد ها هست.

مرجع: روزیاتو