تاریخ: ۱:۱۱ :: ۱۳۹۶/۱۰/۳۰

ورزش سه: پرسینگ در فوتبال، مبحث تازه و نوینی شمرده نمی توان. تاریخچه پرس در فوتبال به اواسط سال ۱۹۶۵ میلادی بر می گردد.  گفته می گردد نخستین بار ویکتور ماسلوف روس، بازیکن های تیم خودش یعنی دیناموکیف را ملزم به پرس و فشار وارد کردن به بازیکنان رقیب کرد. بعد ها نیز مربیانی چون رینوس […]

ورزش سه: پرسینگ در فوتبال، مبحث تازه و نوینی شمرده نمی توان. تاریخچه پرس در فوتبال به اواسط سال ۱۹۶۵ میلادی بر می گردد.
  گفته می گردد نخستین بار ویکتور ماسلوف روس، بازیکن های تیم خودش یعنی دیناموکیف را ملزم به پرس و فشار وارد کردن به بازیکنان رقیب کرد. بعد ها نیز مربیانی چون رینوس میشل و والری لوبانوفسکی، در پرسینگ تغییراتی به وجود آوردند.
اما امروزه، پرسینگ در فوتبال پیشرفته بشدت مورد استفاده قرار می گیرد و در این بین، لیگ جزیره نیز تحت تاثیر این تاکتیک قرار گرفته هست. اما در چند سال گذشته و همزمان با مبدل لیگ جزیره به جذاب ترین لیگ دنیا، پرسینگ نیز در این لیگ، بسیار مورد توجه واقع شده هست. حریفت را ذر تنگنا قرار  بده و برنده شو!
 یورگن کلوپ با آمدنش به لیورپول، پرسینگ خارق العاده شدید را وارد سبک بازی این باشگاه کرده هست و از این تیم، یک تیم آماده ساخته هست. از سوی دیگر، مائوریسیو پوچتینو با دیدن این رخدادهای، به پرسینگ روی آورده هست. اما نکته کلیدی پرس در جمع بالانشینان لیگ جزیره، ذی ربط به سبک پرسینگ شش ثانیه پپ گواردیولاست. پرسینگ شش ثانیه یعنی این که گواردیولا، بازیکنانش را مجبور می کند که باید ۶ ثانیه بعد از دست دادن توپ، توپ را به دست بیاورند و همین علت، فشار بسیار فراوان به خط هافبک و مدافعین تیم رقیب منچسترسیتی می گردد. با این تفاسیر، کدام تیم خوب تر از همه پرس می کند و کدام مربی، سردمدار پرس در لیگ جزیره هست؟!
با این تفاسیر، کدام تیم خوب تر از همه پرس می کند و کدام مربی، سردمدار پرس در لیگ جزیره هست؟!در عکس زیر، آمار و اعداد ذی ربط به پرسینگ تیم ها به روشنی مشخص هست.    می توان با استفاده از نمودار زیر، پی برد که کدام تیم زودتر توپ را از رقیب تصاحب می نماید و پرسینگ قدرتمندتری دارد. در جدول زیر، میانگین پاس های ارسال شده به ازای هر ۹۰ دقیقه در تیم رقیب، آمده هست که هر چه این تعداد پاس ها کم تر باشند، تیم نوشته شده در فهرست از نظر پرسینگ کارکرد بهتری داشته هست. حریفت را ذر تنگنا قرار  بده و برنده شو!   در حالی که بیشتر فوتبال دوستان احساس می کنند که لیورپول آقای معمولی، در رده اول پرسینگ قرار دارد، لیورپول کلوپ مقام پنجم را با ۱۰٫۳۷ ۳۷ پاس رقیب بعد از گرفتن توپ از لیورپول، به خود اختصاص داده هست و از این نظر در بین مهاجمان لیورپول، نقش روبرتو فرمینو، ستاره برزیلی این تیم در این آمار، بسیار با اهمیت هست.
البته آمار پرسینگ قرمز ها نسبت به دو فصل پیش، کاهش یافته هست و سبب این اتفاق، بیش تر شدن مالکیت توپ قرمزهاست. آنان در فصل ۲۰۱۵/۱۶ گرچه کارکرد بهتری در راستای پرس داشتند اما از نظر مالکیت توپ با میانگین ۵۵ درصدی به ازای هر بازی، در مکان پنجم در میان تیم های لیگ جزیره قرار داشتند اما در این فصل، آنان با میانگین ۵۶٫۵ ۵ درصدی به ازای هر بازی، تنها دو درصد با میانگین سیتی در فصل گذشته، فاصله دارند و حالا در رده چهارم تیم های لیگ جزیره از نظر مالکیت قرار دارند.
در جدول مذکور، سیتی با استفاده از همان روش پرسینگ شش ثانیه گواردیولا، در رده اول قرار دارد وهمین علت شده هست تا حالا آبی و آسمانی های شهر منچستر در صدر جدول لیگ جزیره، یکه تاز باشند. در راستای پرسینگ از جلو در تیم منچسترسیتی، نقش کوین دی بروین و داوید سیلوا، انکار ناپذیر هست. حریفت را ذر تنگنا قرار  بده و برنده شو!
   لیورپول نیز از این نظر، کارکرد خوبی داشته و با همین پرسینگ از جلو، حالا خوب ترین تیم از نظر به ثمر رساندن گل از طریق ضد حمله های هست. تاتنهام پوچتینو نیز که حالا در رده پنجم لیگ جزیره قرار دارد، با پرسینگ محکم و شدید خود، در رده دوم این فهرست قرار دارد. آنان علاوه بر این با سه گل کمتر از لیورپول، دومین تیم برتر از نظر به ثمر رساندن گل از طریق ضد حمله می باشند. در تاتنهام، دله علی و کریستین اریکسن، بسیار در امر پرسینگ، شاگردان پوچتینو را یاری کرده اند.
   در زمینه پرسینگ در تیم آرسنال، الکسیس سانچز و مسوت اوزیل، نقش پررنگی در راستای پرسینگ از جلو برای این تیم ایفا می کنند.
تیمی رده هفدهمی که با ۲۱ امتیاز، حال و وضعیت خوبی ندارد اما از نظر پرسینگ از سه تیم از شش تیم بزرگ لیگ جزیره یعنی لیورپول، منچستریونایتد و چلسی، وضعیت بهتری دارد و این مایه تعجب هست. اما نکته عجیب، عدم حضور منچستریونایتد و چلسی در جمع خوب ترین های پرس هست که سبب این مبحث این هست که این دو تیم، تمایل بسیاری به پرس کردن ندارند. ژوزه مورینیو که به دفاعی کردن در بازی های بزرگ روی آورده بود و توپ را به رقیب می داد، با تیمش در رده هفتم این فهرست قرار دارند. اما آمار دیگری در این زمینه وجود دارد که طبق پرسینگ از جلو زمین هست که در این آمار، منچسترسیتی، لیورپول و آرسنال، به ترتیب در رده های اول تا سوم قرار دارند. 
 همانطور که آمار ها نشان می دهد، منچسترسیتی از نظر مالکیت و از نظر پرسینگ، تیم اول هست و به همین سبب هست که در لیگ جزیره نیز یکه تاز هست و این آمار ها گویای کیفیت بازی این تیم هست. منبع: فوتبال ویسپرز
ترجمه: محمد مهدی موسی پور

این مطلبو از دست ندید!  طبیعت چشم نواز و دیدنی در روستای مرزین + فیلم