تاریخ: ۷:۳۰ :: ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
رشد ۸۰ درصدی بارش در شروع سال آبی ۹۷ / همچنان بدهکار طبیعت و آب های زیر زمینی هستیم

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بیشتر از یک دهه هست که بعلت کم بودن بارش، تحولات اقلیمی، برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی و خشکسالی های موخر زنگ خطر کم آبی در ایران  به صدا درآمده است  با این حال عموم مردم گمان […]

رشد 80 درصدی بارش در شروع سال آبی 97 / همچنان بدهکار طبیعت و آب های زیر زمینی هستیمبه گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بیشتر از یک دهه هست که بعلت کم بودن بارش، تحولات اقلیمی، برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی و خشکسالی های موخر زنگ خطر کم آبی در ایران  به صدا درآمده است  با این حال عموم مردم گمان می کنند که بارش های مناسب در فصل پاییز توان دارد به صورت کلی کم بودن مراجع آبی سفره های زیرزمینی و ذخیره پشت سدها را جبران کند.

این درحالی هست که بارش استاندارد در ۵۶ دیروز تنها توان دارد مقداری از کم بودن مراجع آبی و خشکسالی سال های موخر را جبران کند و به طور مستمر جبران کم بودن مراجع آبی در سال های موخر لازمه ۱۱ سال ترسالی و پربارشی در سال آبی هست.

گزارش ها نشان می دهد که میزان بارش در سال آبی جاری ۴۴ میلی متر ، سال زراعی قبل ۱۱ میلی متر و بلند مدت ۱۹٫۵ ۵ میلی متر بوده است  این امر بدان معناست که بارش در سال زراعی جاری نسبت به مدت همانند پارسال تا به این لحظه ۸۰ درصد رشد داشته هست.

براین اساس زیادی از مسئولین بر این باروند که ایران به خاطر قرار گرفتن در منطقه خشک و بیابانی همچنان به طبیعت و آب های زیرزمینی بدهکار هست به طوریکه بارش استاندارد در یک فصل توان ندارد خشکسالی سال های موخر را به صورت کامل مرتفع کند.

حال به سراغ مسئولین مربوط می رویم تا از آخرین وضع بارش در سال جاری ،حدس ماه های آتی و تاثیر پربارشی فصل پاییز بر مراجع آبی و خشکسالی های موخر با خبر شویم:

صادق ضیاییان ریاست مرکز خشکسالی در گفت و گو با خبرنگار به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راه و شهرسازی ، ، در مورد آخرین وضع بارش باران در کشور گفت: از اوائل فرودین تاحالا ۱۱۹ میلی متر در کل کشور بارش داشتیم درحالیکه این رقم در سال گذشته ۶۸٫۵ ۵ میلی متر و در بلندمدت ۹۱ میلی متر بوده هست.

به گفته وی مجموع میزان بارندگی از اوائل فروردین تا به حال نسبت به مدت همانند پارسال ۳۰٫۸

ضیاییان از رشد ۸۰ درصدی میزان بارش در سال زراعی جدید نسبت به مدت همانند پارسال اطلاع داد و گفت: طبق آخرین آمار از اوائل فرودین تا ۲۶ آبان ماه ماه، ۴۴ میلی متر در کل کشور بارندگی داشتیم، این درحالی هست که پارسال این رقم ۱۱ میلی متر و بلندمدت ۱۹٫۵ ۵ میلی متر بوده هست.

زیادتر بخوانید: بارش‌های پاییزه تأثیری در جبران مراجع آبی کشور ندارد/ ۲۵درصد بارش‌های کشور پاییزه هست

ریاست مرکز خشکسالی دنبال کرد: گرچه زیادی از اشخاص به اشتباه گمان می کنند که رشد ۸۰ درصدی میزان بارش نسبت به بلندمدت رقم قابل ملاحظه ای هست، اما آنچه که تاحالا رخ داده تنها ۱۹ میلی متر بیشتر از روند طبیعی بوده هست.

به گفته وی از اوائل سال زراعی جدید بجز ۴ استان، اغلب استان های کشور نسبت به دوره بلندمدت بیشتر از استاندارد بارندگی داشتند.

این مقام مسئول در جواب به این سؤال که آیا رشد بارندگی  در سال زراعی جدید توان دارد کم بودن مراجع آبی را جبران کند، گفته بود: با توجه به آنکه مراجع آبی دربردارنده آب های زیرزمینی،سطحی و ذخایر پشت سدها می شود، در نتیجه رشد ناچیز بارندگی در سال جاری توان ندارد خشکسالی ۱۰ سال گذشته را جبران کند و تنها قسمتی از مراجع آبی که سال گذشته از دست دادیم، مرتفع خواهد گردید.

به گفته وی باوجود رشد ۳۰٫۸ ۸ درصدی بارش ها از اوائل فروردین تاحالا نمی شود انتظار داشت که از لحاظ آب های زیرزمینی و آب های سطحی به ده سال گذشته بازگردیم.

ضیاییان با اشاره به اینکه فصل پاییز ۲۵ درصد بارش های کل کشور را تشکیل می دهد، گفت: با توجه به آنکه بارندگی  در سال زراعی جدید از اوائل مهر تا ۲۶ آبان ماه زیادتر از حدس ها بوده هست، به همین علت میتوان امیدوار بود که کم بودن مراجع آبی تا حدودی جبران شود، البته این امر بدان مفهوم نیست که  مشکل کم آبی و خشکسالی های موخر بطور کلی مرتفع می گردد.

ریاست مرکز خشکسالی بارش باران در ماه های آتی را حدس زد و گفت: تا انتهاء فصل پاییز وضع بارش در اغلب نقاط کشور بیشتر از استاندارد و در فصل زمستان استاندارد حدس شده هست.

رشد ۸۰ درصدی بارش در سال آبی جاری تاثیر چندانی بر خشکسالی های موخر ندارد

مسعود واقعیت مدیرکل شبکه پایش هواشناسی کشور در گفت و گو با خبرنگار به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راه و شهرسازی ، ،با اشاره به اینکه ایران در ۱۱ سال موخر با کم بودن مراجع آبی روبروست، گفت: با توجه به آنکه کم بودن مراجع بارشی در ۱۱ سال موخر باعث شده تا به طبیعت و آب های زیرزمینی بدهکار شویم، به همین علت نمی شود انتظار داشت که بارش های بیشتر از استاندارد در سال جاری بتواند مشکل خشکسالی را به صورت کامل مرتفع کند.

این مطلبو از دست ندید!  بلندترین سکوی طبیعی پرش آزاد کشور میزبان گردشگران بهاری

وی با اشاره به اینکه خشکسالی سال های موخر تنها با ۱۱ سال بارش بیشتر از استاندارد جبران می شود، اضافه کرد: براین اساس رشد بارندگی درسال جاری تنها توان دارد مقداری از کم بودن مراجع آبی را جبران کند.

واقعیت میانگین بارش کشور از اوائل سال زراعی جدید تا ۲۶ آبان ماه ماه را ۴۲٫۵ ۵ میلی متر اعلام نمود و گفت: این درحالی هست که در سال زراعی گذشته مجموع بارش تا به این لحظه ۱۱٫۳ ۳ میلی متر و بلندمدت ۲۳٫۶ ۶ میلی متر بوده و این امر حاکی رشد ۸۰ درصدی بارش نسبت به متوسط بلندمدت هست.

به گفته این مقام مسئول با وجود رشد ۸۰ درصدی بارش از اوائل سال زراعی جدید تاحالا، همچنان به آب های زیرزمینی بدهکار هستیم چون که در طول ۱۱ سال موخر، میزان برداشت از آب های زیرزمینی و ذخیره پشت سدها بسیار چشمگیر بوده هست.

وی با اشاره به اینکه عمده بارش ها همزمان با شروع سال زراعی اتفاق می افتد، گفته بود: با وجود بارش های مناسب در سال زراعی جدید، مشکل خشکسالی و کم بودن مراجع آبی همچنان ادامه خواهد داشت.

واقعیت در انتهاء میزان بارش در ماه های آتی را حدس زد و اضافه کرد: گرچه در آذرماه بارش باران در اغلب نقاط کشور بیشتر از استاندارد و زمستان استاندارد حدس می شود، اما همچنان به طبیعت و آب های زیرزمینی بدهکار هستیم و این کم بودن به آسانی جبران نمی شود.

میانگین بارش در ایران یک سوم متوسط دنیا/بارش های فصل پاییز حاکی ترسالی نیست

احد وظیفه مدیرکل حدس و اخطار فوری سازمان هواشناسی در گفت و گو با خبرنگار به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راه و شهرسازی ، ، با اشاره به اینکه سال آبی از اوائل پاییز همزمان با سال زراعی جدید شروع می شود، گفت: با وجود آنکه پاییز و زمستان سال گذشته در اغلب نقاط کشور بویژه غرب، جنوب غرب و جنوب از لحاظ میزان بارش سال بدی داشتیم، اما در کمال خوشبختی در نیمه دوم فروردین تا اوایل تابستان بارش های خوبی دریافت نمودیم که این امر تاحدودی کاهش شدید بارش در ماه های قبل را جبران نمود.

به گفته وی در فصل بهار شرایط بارندگی به شکلی بود که تاحدی توانست از کم بودن مراجع آبی ماه های قبل که می توانست بر خشکسالی حاکم شود، بکاهد.

وظیفه ،مجموع میزان بارش تهران در سال گذشته را کمتر از یک میلی متر اعلام نمود و اضافه کرد: این درحالی هست که هم حالا بارش تهران به بیشتر از ۴۰ میلی متر دست یافته هست.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ایران جز کشورهای کم بارش و بیابانی در دنیا محسوب می گردد، گفته بود: با توجه به آنکه میانگین بارش در ایران یک سوم دنیاست، به همین علت ایران جز کشورهای کم بارش محسوب می گردد.

وی متوسط میزان بارش طی ۳۰ پارسال در ایران را حدود ۲۰۰ میلی متر و دنیا را ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلی متر اعلام نمود.

وظیفه با اشاره به اینکه آمار بارش های فصل پاییز حاکی ترسالی و خشکسالی نیست،گفت: استفاده از ادبیات ترسالی و خشکسالی برای آمار بارش های فصل پاییز صحیح نیست چون که باید در انتظار ماند و دید که بارش کل سال به چه رقمی می رسد.

مدیرکل حدس هواشناسی دنبال کرد: گرچه بارش استاندارد و بیشتر از استاندارد در یک فصل نمی تواندکمبود بارش سال های موخر را جبران کند، اما زیادی از اشخاص گمان می کنند که به سبب بارش های مناسب فصل پاییز، کم بودن مراجع آبی از بین رفته هست.

به گفته وی با توجه به افزایش استفاده آب در بخش کشاورزی و تولید مواد غذایی، فشار برمنابع آبی متاثر از کم بودن بارش در ۱۰ تا ۱۵ سال موخر زیادتر شده به طوریکه برداشت از چاه های آب از اعماق ۲۰ تا ۳۰ متر به ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر دست یافته هست و این کم بودن با یک فصل بارندگی جبران نمی شود.

وظیفه در انتهاء وضع بارش در ماه های آتی را از نظر دیدگاه هواشناسی تعریف کرد و اضافه کرد: بولتن های هواشناسی حاکی آن هست که مجموع بارش در فصل پاییز و زمستان استاندارد و بیشتر از استاندارد می باشد.

گزارش از آزاده محبی