تاریخ: ۲۱:۵۵ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۳

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام محمدحسن مهدوی مهر، جانشین رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه(ص)، ظهر امروز ۲۳ دی ماه در اختتامیه هفتمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی، هنری طوبی با تأکید بر اینکه این جشنواره به همت معاونت فرهنگی و تربیتی نمایندگی جامعه‌المصطفی(ص) مشهد برگزار شده هست، گفت: امام […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام محمدحسن مهدوی مهر، جانشین رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه(ص)، ظهر امروز ۲۳ دی ماه در اختتامیه هفتمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی، هنری طوبی با تأکید بر اینکه این جشنواره به همت معاونت فرهنگی و تربیتی نمایندگی جامعه‌المصطفی(ص) مشهد برگزار شده هست، گفت: امام رضا(ع) می‌فرمایند: زیبایی‌های حرف اهل بیت(ع) را کسانی می‌توانند به مردم جابه جا کنند که خود اهل فرهنگ و هنر باشند.
وی با اظهار اینکه رسالت جامعه‌المصطفی(ص) رساندن پیام اسلام به همه جامعه جهانی هست، دنبال کرد: با توجه به آیه ۲۵۶ سوره بقره «لَا إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَدْ تَبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ و……….» بنابراین اگر این اتفاق افتد نیازی به زور و اجبار در دین نیست زیرا پیام الهی جز با فکر واندیشه توسیع پیدا نکرده هست.
مهدوی مهر اضافه کرد: زبان ادیان الهی زبان سلطه و زور نیست و نخواهد بود، رسالت شما طلاب این هست که معارف الهی را با زبان هنر و فرهنگ به سراسر دنیا معرفی کنید.
جانشین رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) با اشاره به اینکه هر یک از رشته‌های هنری می‌تواند یک تریبون و عرصه ‌برای عرضه معارف نورانی اهل بیت(ع) باشد، گفته بود: برخی در حوزه شعر تقدیر شده‌اند؛ شعر دارای دو وجه هست، شعری که برای اظهار معارف حق نبوده و برای رساندن پیام الهی از آن استفاده نشده هست، در حقیقت وسیله‌ای برای برانگیختن عادات جاهلی و در جهت توسیع جهل بوده، این شعر، شعری مذموم هست.
وی با اظهار اینکه در برابر شعر مذموم، شعر حکمت آمیز وجود دارد، دنبال کرد: شعری می‌تواند حکمت آمیز باشد که پیام الهی را به همگان برساند. باید اثرگذاری شعر در جان آدم را در مقطع ها متفاوت زندگی ارزیابی کنیم تا به اهمیت شعر پی ببریم.
مهدوی مهر با اشاره به اینکه مردم در جنگ برای معرفی خود از رجزهای شعری استفاده می کردند، دنبال کرد: گاهی یک بیت شعر چنان تاثیرگذار هست که یک نثر و یا یک قصیده تأثیرگذار نیست.
جانشین رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) با اظهار اینکه شعر، زمانی تأثیرگذار هست که از خصوصیات شعر حکمت آمیز بهره مند باشد گفت: هنرهایی که شما دارید با هنرهای اشخاص معمولی متمایز هست؛ شخص دانشمند و هنرمند می‌تواند جامعه را منقلب کند.

وی با اظهار اینکه خط زیبا جمال آدم هست، گفت: جمال هنگامی برای عالم باشد موجب حسن زیادتر عالم می‌شود. امام خمینی(ره) خط بسیار زیبایی داشتند، خواندن خط وی آدم را به وجد می‌آورد؛ بهره‌ای که بزرگان از خط داشتند بسیار بالا هست.
مهدوی مهر عنوان نمود: داستان نیز دارای دو وجه هست. خداوند قرآن کریم را کتاب داستان وخیال پردازی قرار نداده هست ولی قرآن دارای قصه‌های بسیار تأثیرگذاری هست.
جانشین رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) گفت: خداوند به پیامبر(ص) فرمود ما برای تو قصه‌هایی اظهار می‌کنیم که از خوب ترین قصص هست. خوب ترین قصص، قصصی هست که می‌تواند در سرنوشت آدم اثرگذاری مثبت داشته و آدم را متحول کند.
وی گفت: آنچه که در قرآن تعبیر به احسن القصص می‌شود داستان‌هایی آدم ساز هست. داستان حضرت یوسف(ع) داستانی آدم ساز هست که اگر آدم دارای معرفت باشد تغییری بزرگ در او به وجود می‌آید.
مهدوی مهر با اشاره به اینکه جامعه‌المصطفی(ص)، فعالیت‌های فرهنگی و هنری را یکی از محورهای با اهمیت در برنامه‌های خود می‌داند، عنوان نمود: آنچه که علاوه بر تقدیر در این جشنواره مطرح بود، نام این جشنواره بود که تعبیر به درخت بهشتی هست.
جانشین رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) دنبال کرد: باید به کار هنری به عنوان یک رسالت ببینیم، هنر در همه موضوعات مفهوم می‌شود. میزان هنری که در ساخت بارگاه امام رضا(ع) وجود دارد را در نظر بگیرید، هنرمندانی که در خلق این اثر تأثیرگذار بوده‌اند با چه انگیزه‌ای کار کردند، این خیلی با اهمیت هست.
وی با تأکید بر اینکه رسالت بزرگی هست که بتوانیم هنر را با آموزه‌های دینی تلفیق کنیم، گفت: باید شاکر خداوند باشیم و هنر را برای نشر معارف الهی مورد استفاده قرار دهیم.
مهدوی مهر با اظهار اینکه امروز حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها با زبان هنر باید در پی ایفای رسالت خود و نشان دادن زیبایی‌های معارف الهی به مردم باشند، گفت: آن‌ها می‌توانند سفیرانی برای تبلیغ معارف الهی هم در داخل و هم در خارج از کشور باشند.
جانشین رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) با تأکید بر اینکه امروزه در این زمینه بسیار دچار نقص و مشکل هستیم، ابراز کرد: دشمنان اسلام مطالب سخیف خود را با زبان هنر برای مردم زیبا جلوه می‌دهند و جوامع بشری را در پی خود می‌کشانند.
وی اضافه کرد: کار ما در جامعه‌المصطفی(ص) ایجاد نعمت نیست، لکن پرورش نعمت هست، بنابراین شناسایی استعدادها و مساعدت برای بالا بردن و تعالی آن در المصطفی(ص)درحال اجرا هست.
مهدوی مهر با اشاره به اینکه جشنواره طوبی نیز یکی از همین کارها در پرورش این نعمت الهی هست، دنبال کرد: اینکه کار شما قدردانی می‌شود به معنای آن هست که اعتبار کار شما فهم شده هست. ما در پی این هستیم که این هنر خدادادی را پرورش و تعالی دهیم، هنری که از زبان عالم ودانشمند خود ساخته اخلاقی بروز کند، خیلی ارزش‌ دارد، می‌تواند تأثیرگذار باشد.
جانشین رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) با تأکید بر اینکه هنر مشابه جنگ افزار و ابزاری تیز هست، ابراز کرد: هنر سلاحی هست که هم می‌تواند در جهت مثبت و هم در جهت منفی به کار گرفته گردد.ما در پی این هستیم که هنر در خدمت نخبگان قرار بگیرد تا به طور مفید و مثبت از آن استفاده گردد.
وی با اظهار اینکه هنر باید انسان‌ساز باشد نه انسان‌سوز، عنوان نمود: هنر وسیله با ارزشی هست که باید در دست کسانی قرار بگیرد که بتوانند از آن در جهت مثبت استفاده نمایند.
مهدوی مهر با اشاره به اینکه اشخاص برتر این جشنواره باید بقیه طلاب را به عنوان هنرآموز، تحت آموزش خود قرار دهند، اضافه کرد: رهبری با این همه مشغله و اهمیت کاری به حوزه‌های قرآن، شعر و ادبیات به طور خاص می‌پردازند، با اصحاب قرآن می‌نشینند و با آنها قرآن تلاوت می‌کنند.
جانشین رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) تأکید کرد: هنر ابزاری برای معرفی خوب تر معارف الهی و پیامبر(ص) هست.هنرمندان قدرتی دارند که دیگران ندارند بنابراین از آن‌ها در مورد این نعمت الهی سؤال خواهد گردید که آیا این نعمت الهی را در جهت معرفی معارف الهی استفاده کرده‌اند یا نه؟