تاریخ: ۱۵:۱۶ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
رایزن فرهنگی ایران در مالزی: هنر ایرانی باید بیش از گذشته در جنوب شرق آسیا عرضه شود

‘علی محمد سابقی’ رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی روز جمعه در حاشیه نمایشگاه بین المللی هنر این کشور ، آرت اکسپو ۲۰۱۷ که حدود ۴۰ اثر از هنرمندان ایرانی را درقالب نقاشی و مجمسه میزبانی می کند، در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت: حضور هنرمندان در رویدادهای بزرگ هنری می تواند معرفی کننده […]

‘علی محمد سابقی’ رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی روز جمعه در حاشیه نمایشگاه بین المللی هنر این کشور ، آرت اکسپو ۲۰۱۷ که حدود ۴۰ اثر از هنرمندان ایرانی را درقالب نقاشی و مجمسه میزبانی می کند، در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت: حضور هنرمندان در رویدادهای بزرگ هنری می تواند معرفی کننده بخشی از هنر متعالی ایران باشد.
وی با بیان اینکه ‘هنر ایرانی در کشورهای اروپایی عرضه بیشتری داشته و بیشتر شناخته شده است ، گفت:این درحالی است که جنبه های مختلف هنر ایرانی در جنوب شرق آسیا حضور کمرنگ تری داشته و به همین دلیل شناخت کمتری هم نسبت به آن وجود دارد.
‘سابقی’ تاکید کرد: در سال های اخیر سعی شده تا جلوه های مختلف هنر دیرینه و معاصر ایران دراین منطقه خودنمایی کند که این امر سبب شده تا شناخت هنرمندان و مردم منطقه نسبت به هنر ایران بهبود یابد.
وی تاکید کرد : این تلاش ها گام های اولیه اما ضروری هستند که برای جهانی شدن هنر ایران برداشته شده است . در واقع اگر ما در نمایشگاههای مهم منطقه حضور نداشته باشیم، جای خالی ما را دیگران پر می کنند.
رایزن فرهنگی ایران رویدادهای هنری نوپا مانند نمایشگاه آرت اکسپو مالزی را فرصت مناسبی برای معرفی آثار برجسته هنرمندان و فرهیختگان عرصه ادب و هنر کشورمان دانست و استقبال ملیت های مختلف از این آثار را قابل توجه خواند.
‘سابقی’ افزود: نباید خسته شویم، دیگران هم بر اساس استمرار و تداوم کار و پشتکاری که داشته اند، به موفقیت های مهم نائل شده اند و ما هم باید در این مسیر به تلاش خود برای حضور شایسته در رویدادهای فرهنگی – هنری بین المللی ادامه دهیم.
رایزن فرهنگی ایران همچنین به نقش نهادهای دولتی و خصوصی اشاره کرد و گفت: باید از هنرمندان حمایت شود تا روی پای خود بایستند. در بخش هنری هم اگر زمینه حضور بخش خصوصی فراهم شود، قطعا با اشراف و شناختی که نسبت به این حوزه دارند به موفقیت های بیشتری دست می یابند که این امر در جهانی کردن هنر ایران سهم مهمی ایفا می کند.
وی با بیان این که امروزه در برخی از نقاط جهان آثار هنرمندان ایرانی به خوبی مورد استقبال هنر دوستان قرار می گیرد، تصریح کرد: در این نمایشگاه سال گذشته تنها یک غرفه مربوط به سفارت و رایزنی فرهنگی بوده ، اما امسال غرفه موسسه فرهنگی هنری ماندگار از بخش خصوصی نیز با هزینه خود شرکت کرده است.
‘سابقی’ در مقایسه حضور ایران در دو سال اخیر در نمایشگاه آرت اکسپو مالزی ۲۰۱۷ گفت : سال گذشته هشت اثر در نماشگاه بین المللی هنر مالزی ارائه شده بود که این میزان در نمایشگاه فعلی به حدود ۴۰ اثر متنوع از نقاشی و هنرهای تجسمی رسیده است.
وی با این عنوان که هنر با اقتصاد باید در کنار هم قرار گیرند تا موفق شوند، افزود: علاوه بر وجود برخی اشتراکات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی با مردم مالزی اما بیشتر اشتراکات ما با مردم این کشور فرهنگی است.
سابقی با بیان اینکه که ادبیات، هنر و سینمای ایران می تواند در منطقه جنوب شرق آسیا جایگاه ویژه خود را پیدا کند، گفت: در این زمینه کتاب گلستان سعدی در سال جاری به زبان مالایی ترجمه و منتشر شد که بسیار مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و این نوع پذیرش نشان می دهد که مردم مشتاق آشنایی با فرهنگ ایران هستند.
یازدهمین دوره آرت اکسپو مالزی ، چهارشنبه شب با نمایش دو هزار اثر از هنرمندان کشورهای مختلف جهان از جمله ایران و با حضور مرضیه افخم سفیر کشورمان در کوالالامپور آغاز به کار کرد.
فعالیت رسمی این نمایشگاه از روز (۱۲ اکتبر) آغاز و تا ۱۵ اکتبر ( ۲۰ تا ۲۳ مهرماه) در مرکز همایش ها و نمایشگاه های سازمان ملی توسعه تجارت مالزی (ماترید) در کوالالامپور است.
براساس گزارش برگزار کنندگان نمایشگاه،بیش از ۳۵ کشور در ۷۰ گالری مختلف این نمایشگاه آثار هنرمندان خود را ارائه کرده اند. در این رویداد هنری ۲ هزار اثر شامل نقاشی ،مجسمه ،عکس و سایر آثار هنری از هنرمندان نقاش، مجسمه ساز و عکاس در این نمایشگاه بین المللی در معرض دید عموم قرار گرفته است.
ایران، مالزی، سنگاپور، تایوان، کره جنوبی، هنگ کنگ، میانمار،سوئیس،فرانسه ،ژاپن،پرو، استرالیا،چین، ایران، تایلند و مکزیک از کشورهای شرکت کننده در این رویداد هنری هستند.
به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، بسیاری از سفارتخانه های خارجی مقیم مالزی در کوالالامپور همچون ایران، آرژانتین، بلژیک ،کوبا، اردن،رومانی و اکوادر ،بلژیک هر یک درغرفه های اختصاص یافته به آنان آثار هنرمندان کشورهای خود را در معرض دید عموم گذاشته اند.
در غرفه سفارت جمهوری اسلامی ایران دراین نمایشگاه شش اثر از استاد مرتضی گودرزی دیباج نقاش و پژوهشگر هنر ایرانی در معرض دید تماشاگران قرار گرفته است.
همچنین در غرفه دیگری از این نمایشگاه و بیش از ۳۰ اثر از آثار هنرمندان فرهیخته ایرانی از جمله نقاشی و مجسمه به نمایش درآمده که از غرفه های مورد توجه و استقبال بازدید کنندگان بوده است.
آساق**۲۴۱**۱۵۹۹ ** ۱۹۰۸
ناشر : افشار دارابی

این مطلبو از دست ندید!  طبیعت گردی «امیرحسین مدرس» و همسرش / تصویر