گروه: زنان
تاریخ: ۱۷:۵۷ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
راه اندازی خانه تشکل های غیردولتی آبادان در دستور کار فرمانداری

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راهنمای سفر من، ریاض فرحانی ظهر یکشنبه در نشست با مسئولان سازمان های مردم نهاد آبادان در محل سرسرای اجتماعات فرمانداری گفت: امروز مباحث مهم و مختلفی در این جسله مطرح می شود که ذات جلسات غیردولتی است، در این جلسه انتظارات متقابل، مطالبات و مشکلات […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راهنمای سفر من، ریاض فرحانی ظهر یکشنبه در نشست با مسئولان سازمان های مردم نهاد آبادان در محل سرسرای اجتماعات فرمانداری گفت: امروز مباحث مهم و مختلفی در این جسله مطرح می شود که ذات جلسات غیردولتی است، در این جلسه انتظارات متقابل، مطالبات و مشکلات بیان می شود و در انتها نیز برنامه ای را برای ادامه فعالیت تشکل ها تدوین می کنیم.

وی با اشاره اینکه در آبادان خواه یا ناخواه اتفاقات و تحولات جدی در حال شکل گیری است، افزود: اراده نظام و دولت مبتنی بر انجام تغییرات جدی و حذف بسیاری از موانعی است که در این حوزه وجود دارد.

فرحانی با بیان اینکه پس از جنگ تحمیلی بزرگترین مطالبه مردم شهرهای آبادان و خرمشهر تحقق منطقه آزاد اروند بود، گفت: تنها مصوبه ای که در طول تاریخ مجلس حدود ۱۲ سال برای تصویب آن زمان صرف شد، بحث تصویب منطقه آزاد اروند بود.

وی تصریح کرد: امروز نیز۱۲ سال از زمان تصویب آن می گذرد و در این فاصله افزایش محدوده منطقه، استقرار گمرک، افزایش اعتبارات و قانون مستقل و متغیری در این باره تصویب شده است.

معاون سیاسی فرمانداری آبادان بیان کرد: مسئولیت انجام بخشی از تغییرات اجتماعی که اراده دولت و نظام است بر عهده تک تک ما است که مسئولیتی خطیر و سنگین است.

وی با اشاره به لزوم مشارکت مردم در همه تصمیم ها گفت: بررسی ها نشان داده در جاهایی که مردم در فرآیند تصمیم سازی و تصمیم گیری سهیم نبوده، حضور نداشته و یا با میزان حداقلی مشارکت کردند، در آنجا با مشکل مواجه شده ایم اما هر جا مشارکت با یک رویکرد مشخص شکل گرفته، دولت، مردم و هم بخش خصوصی همگی برنده شده اند.

فرحانی تصریح کرد: بیش از هزار میلیارد تومان طی یک فرآیند ۱۰ ساله با منطقه آزاد شدن شهرهای آبادان و خرمشهر وارد این دو شهر شده بدون آنکه در این تغییرات سهم مشخصی را برای تشکل ها و سازمان های مردم نهاد قائل شویم.

وی گفت: بررسی اولیه در شهرهای آبادان و خرمشهر نشان داد که در طول این سال ها تنها سطح توقعات مردم بالا رفته بدون آنکه بازخوردی داشته باشد و این در حالی است که دولت نگاه ویژه ای به انجام تغییرات در شهرهای آبادان و خرمشهر دارد و برای آن نیز برنامه دارد و بخشی از آن را قالب شکل گیری منطقه آزاداروند عملیاتی کرده است.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری آبادان افزود: دولت برای افزایش مشارکت مردم در موضوعات اجتماعی، با توجه به پتانسیل، تاریخ و مردم شهر آبادان موضوع راه اندازی خانه تشکلات غیر دولتی را در این شهر در دستور کار خود قرار داده است.

وی با اشاره به خالی ماندن خانه تشکلات غیردولتی (خانه سازمان های مردم نهاد) آبادان گفت: کسی برای فعال سازی آن گامی برنمی دارد، متاسفانه موضوع راه اندازی خانه تشکلات غیردولتی آبادان با عدم استقبال از سوی گروه های مختلف مواجه شده است.

فرحانی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: در آستانه دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا هستیم و نظام، دولت، فرمانداری و مردم نگاه ویژه ای به تشکل های غیردولتی با رویکرد افزایش مشارکت اجتماعی مردم دارند.

وی با اشاره به میانگین افراد واجد شرایط رای دادن در آبادان گفت: هر سال حدود ۲۲۰ هزار نفر واجد شرایط رای دادن هستند اما مطابق آمار ارائه شده، مشارکت در آبادان در بسیاری از مواقع کمتر از ۵۰ درصد است و این نگران کننده است.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری آبادان تصریح کرد: چنانچه تشکل های مردم نهاد در حوزه افزایش مشارکت مردمی و مباحث اجتماعی که وظیفه ذاتیشان است، شرکت نکنند و در تلطیف فضای سیاسی و اجتماعی با رویکرد افزایش سرمایه گذاری و رفع محرومیت وارد نشوند چه زمانی کارها به انجام می رسد؟

وی حضور تشکل های مردم نهاد در مباحث مختلف را ضروری دانست و افزود: بایستی شاهد تحولاتی که اراده دولت بر آن است آن هم به صورت عینی و عملی باشیم.

فرحانی گفت: هنگامی که دولت در مباحث مختلف برنامه ریزی می کند، اعتبار می دهد، قانون مشخص می کند، اما تشکل های غیردولتی، احزاب و رسانه ها ورود پیدا نکنند به طور قطع اتلاف منابع انسانی و اعتباراتی در پی خواهیم داشت، وظیفه ما ساخت بسترهای لازم برای مشارکت حداکثری مردم با همراهی و کمک تشکل های مردم نهاد است.

وی با بیان اینکه فعال سازی خانه تشکلهای غیردولتی بایستی به طور حتم در دستور کار قرار گیرد، گفت: در بحث انتخابات نگاه ویژه ای به تشکل های غیردولتی با رویکرد افزایش مشارکت مردمی در صحنه انتخابات داریم و اعتمادی که از طرف تشکل های غیردولتی برای نظام در حال شکل گیری است به عنوان یک سرمایه اجتماعی تامین کننده منافع استانی و ملی است.

فرحانی با اشاره به اینکه نگاه مثبت جز با حضور فعال تشکل ها رخ نمی دهد، تصریح کرد: انتخاب و تعیین برخی از افراد مرتبط با تشکل های غیردولتی در امر برگزاری انتخابات آتی از سوی فرمانداری، نه تنها قوت قلبی برای ما است بلکه ضریب سلامت و امنیت انتخابات را نیز بالا می برد.

وی یادآور شد: بایستی گفتمانی را با یکدیگر داشته باشیم که خروجی آن به نفع مردم آبادان باشد.

برچسب ها: ,