گروه: شغل
تاریخ: ۱۰:۱۱ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
راههای رفته و نرفته برای اشتغال قهرمانان ورزشی قزوین

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، مصوبه هیات دولت برای جذب قهرمانان ورزشی در میادینی چون رقابت های جهانی و آسیایی یک قدم مثبت تلقی می گردد ولی در حال حاضر بعضی از قهرمانان ورزشی ملی اهل قزوین، علی رغم افتخارها رنگارنگ، از داشتن یک شغل پایدار محروم می باشند و این […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، مصوبه هیات دولت برای جذب قهرمانان ورزشی در میادینی چون رقابت های جهانی و آسیایی یک قدم مثبت تلقی می گردد ولی در حال حاضر بعضی از قهرمانان ورزشی ملی اهل قزوین، علی رغم افتخارها رنگارنگ، از داشتن یک شغل پایدار محروم می باشند و این مبحث بر کارکرد آنان تاثیر گذاشته هست .

**پیگیر حل مشکل اشتغال قهرمانان هستیم
مدیرکل ورزش و جوانان استان قزوین در این مورد به خبرنگار ایرنا گفت: کمیته ملی المپیک نخستین نهادی بود که به منظور تقویت داعیه ورزشکاران مبحث استخدام آنان را مورد ارزیابی قرار داد و پس از ان نیز وزارت ورزش و جوانان از استخدام مدال آوران اطلاع داد.
عباس علایی مقدم اضافه کرد: هیات دولت در جلسه ای با حضور رییس جمهوری جذب و استخدام قهرمانان مشمول قانون سرباز قهرمان در بازی های المپیک، پارا المپیک، بازی های آسیایی، قهرمانی جهان و جام جهانی را تصویب کرده هست.
وی با بیان اینکه تا حد توان پیگیر حل مشکل اشتغال قهرمانان ورزشی هستیم،افزود: در همین راستا رضا علیپور قهرمان سنگنوردی جهان در سازمان آتش نشانی قزوین مشغول به کار گردید و پرونده استخدام بهمن عسگری قهرمان کاراته امیدهای جهان نیز در حال ارزیابی هست.
مدیرکل ورزش و جوانان قزوین اضافه کرد: سایر قهرمانان نیز متناسب با مدارک تحصیلی و عناوین اکتساب شده برای اشتغال به دستگاه ها و نهادهای مربوط معرفی می شوند تا با خیالی آسوده و آرامش خاطر به بعد قهرمانی پرداخت کنند.
علائی مقدم در بخش دیگری از اظهارات خود بیان کرد: ورزشکاران و قهرمانان استان در ۹ ماهه سال کنونی، ۱۱۰ نشان رنگارنگ در رقابت های جهانی، آسیایی و بین المللی برای استان به ارمغان آوردند .
وی اضافه کرد: سال کنونی شاهد افزایش چشم گیر اکتساب نشان توسط ورزشکاران قزوینی در میادین فراملی بوده ایم که از نشان های حاصله در مجموع پارسال زیادتر بوده هست.

وی در انتهاء گفت: برطرف دغدغه اشتغال قهرمانان نقش موثری در افزایش این درخشش ها خواهد داشت و امید داریم شاهد برطرف این دغدغه با اهمیت قشر ورزشکار و مدال آور استان باشیم.

***رفع مشکل استخدام قهرمانان به همت مسئولین نیازمند هست
دبیر هیات کاراته استان قزوین نیز در این مورد به خبرنگار ایرنا گفت: تمامی سازو کارها و آیین نامه های لازم برای استخدام قهرمانان و ستارگان رشته های مختلف ورزشی که از انگشتان دست نیز فراتر نمی روند مصوب شده هست و امید داریم مسئولین در این زمینه زیادتر فعال شوند.
حمیدرضا داوری دنبال کرد: کاراته پرمدال آورترین رشته ورزشی در استان قزوین هست و هر ساله حدود ۸۰۰ تا یک هزار مدال را برای استان به ارمغان می آورد که ۱۰ درصد از این مدال ها نشان های مرغوب قهرمانی قاره آسیا و جهان در رتبه های نوجوانان تا بزرگسالان می باشند.
وی اضافه کرد:از ۱۵ قهرمان معروف استان در رشته کاراته متاسفانه هیچ یک استخدام رسمی نیستند و تنها جدیدا با همت اداره کل ورزش و جوانان استان، فدراسیون کاراته و هیات کاراته استان جذب بهمن عسگری نخستین و تنها قهرمان دارنده طلای سه رتبه امید،جوانان و بزرگسالان جهان به جریان افتاده هست.
وی دنبال کرد:هزینه های ورزش حرفه ای بسیار بالاست و یک ورزشکار بدون شغل که آینده کاری وی نیز ضمانت و تامین نیست چه طور باید داعیه خود را برای درخشش در عرصه های فراملی و جهانی و اهتزاز پرچم مقدس ایران در میدان های خارجی محافظت کند؟

**قهرمانان ورزشی، مورد بی مهری قرار می گیرند
رییس هیات سنگنوردی و صعودهای ورزشی استان قزوین نیز در این مورد به خبرنگار ایرنا گفت: قهرمانان و مدال آوران برتر استان و کشور نه تنها مورد پشتیبانی قرار نمی گیرند لکن گاهی مورد بی مهری و بی توجهی مسئولین نیز واقع می گردند.
غلامحسن نکونام با بیان اینکه باید هوای قهرمانان ورزشی خود را که اسم ایران در میادین مختلف سرافراز می کنند زیادتر داشته باشیم،افزود: البته مشکل استخدامی رضا علیپور سنگنورد قزوینی و سریعترین مرد عمودی جهان با تلاش های زیاد فدراسیون و مسئولین ورزشی استان در ماه های موخر حل گردید و این گره گشایی را باید گامی رو به جلو در حل مشکل اشتغال قهرمانان ورزشی شرح کرد.

** تامین شغل، تزریق روحیه و داعیه به قهرمانان
عضو قزوینی تیم ملی کاراته و دارنده چندین نشان جهانی نیز در این مورد به خبرنگار ایرنا گفت: تامین آینده شغلی بی شک نقش موثری در ایجاد داعیه و تقویت روحیه قهرمانان در عرصه های جهانی دارد و خیال یک ورزشکار را برای هدف پایانی خود که اکتساب نشان خوشرنگ طلا در میادین معتبر ورزشی هست، آسوده می کند.

سریعترین مرد عمودی جهان و سنگنورد پرافتخار قزوینی نیز در این مورد به خبرنگار ایرنا گفت: تامین امنیت شغلی برای ایجاد داعیه و تقویت روحیه در یک قهرمان مدال آور بسیار ضروری هست.
رضا علیپور اضافه کرد:عمر قهرمانی یک ورزشکار به علل مختلف کوتاه هست و نداشتن آینده شغلی و استخدامی برای یک قهرمان بسیار زجرآور و دردناک هست.
وی ضمن قدردانی از تلاش های صورت گرفته از سوی فدراسیون و مسئولین ورزش استان برای استخدام خود، اضافه کرد: اما هنوز این مسئله برای زیادی از قهرمانان حل نشده و امید دارم شاهد برطرف این دغدغه برای همه قهرمانان معروف استان که از تعداد انگشتان دست نیز زیادتر نیستند، باشیم.
۶۱۰۱*۳۰۱۳
خبرنگار:هادی درزی رامندی**انتشار دهنده: رضا اولادی