تاریخ: ۱۳:۵۵ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۴
راهنمای سفر به استان گلستان

سرویس سبک زندگی فردا: اندکی آنطرف تر از استان های زیبای گیلان و مازندران، سومین استان سرسبز و زیبای شمالی کشورمان جای گرفته هست. گلستان با دو استان دیگری شمالی ایران اندکی متمایز هست. استان گلستان یکی از زیباترین استان های کشور هست که ناشناخته های زیادی برای گشت و گذار و تماشا دارد. سالانه […]

سرویس سبک زندگی فردا: اندکی آنطرف تر از استان های زیبای گیلان و مازندران، سومین استان سرسبز و زیبای شمالی کشورمان جای گرفته هست. گلستان با دو استان دیگری شمالی ایران اندکی متمایز هست. استان گلستان یکی از زیباترین استان های کشور هست که ناشناخته های زیادی برای گشت و گذار و تماشا دارد. سالانه خیل عظیمی از گردشگران و طبیعت گردان برای بازدید از جاذبه های طبیعی بی شمار گلستان، به این استان سفر می کنند. در مطلب راهنمای عزیمت به گلستان دیجی چارتر می خواهد اطلاعات تقریبا جامعی را برای افرادی که قصد عزیمت به این مقصد جذاب را دارند، فراهم کند. پس در ادامه راهنمای عزیمت به گلستان با ما همراه باشید.

موقعیت جغرافیایی استان گلستان

استان گلستان یکی از جذاب ترین استان های ایران هست که در خطه سرسبز شمال کشور قرار گرفته هست. این استان از شمال به کشور همسایه ترکمنستان (۳۴۸ کیلومتر مرز خشکی و ۹۰ کیلومتر مرز آبی)، از سمت غرب به استان مازندران، از شرق به خراسان شمالی و از سمت جنوب به استان سمنان محدود می گردد. گلستان آب و هوایی بسیار متنوع دارد. بخش غربی این استان در مجاورت دریاست و رشته کوه های البرز شرقی هم از این استان گذر می کنند. به صورت کلی منطقه های غربی و جنوبی استان آب و هایی میانه رو و مرطوب دارد و هرچه که به سمت شمال و مرز ترکمنستان نزدیک تر شویم، آب و هوا خشک تر خواهد گردید.

در میان جمعیت این استان اقوام مختلفی زندگی می کنند. شاید اندکی عجیب باشد ولی حتی افرادی سیستانی نیز در بخش هایی از گلستان زندگی می کنند. اقوام ترکمن، سیستانی ها، بلوچ ها، ترک ها، کردها، مازندرانی ها، قزاق ها و فارسی زبانان، جمعیت غالب استان را تشکیل می دهند. مرکز این استان شهر بزرگ و پیشرفته گرگان هست که در گذشته به اسم استرآباد آوازه داشت. گنبد کاووس، بندر ترکمن، علی آباد کتول، کلاله، مینو دشت، اینچه برون و گالیکش از دیگر شهرهای با اهمیت این استان می باشند.

آب و هوای گلستان

همان گونه که قبل تر گفتیم، گلستان آب و هوایی متنوع دارد. به صورت کلی آب و هوایی میانه رو و نیمه مرطوب بر این استان حاکم هست ولی در بخش هایی از آن به ویژه بخش های شمالی و نزدیک به مرز ترکمنستان، آب و هوا بسیار گرم و خشک می گردد. این استان تابستان هایی گرم، زمستان هایی سرد و برفی و بهاری میانه رو و مطلوب دارد. گلستان بخشی از استان های پر بارش کشور هست، ولی میانگین بارش آن از گیلان و مازندران به مراتب کمتر هست. در ادامه راهنمای سفر به گلستان خوب ترین زمان عزیمت به این استان را معرفی می کنیم.

این مطلبو از دست ندید!  سازمان محیط زیست: چرا تسنیم مانند این سازمان از "شکارفروشی" دفاع نمی‌کند! + پاسخ تسنیم

مسیرهای دسترسی به گلستان

به منظور دسترسی به استان گلستان، توان دارید از هواپیما، قطار، اتوبوس و خودروی شخصی استفاده کنید. فرودگاه این استان در شهر گرگان واقع شده هست. علاوه بر این از طریق قطار و اتوبوس های بین شهری نیز توان دارید خود را به شهر گرگان برسانید. اما اگر قصد مسافرت به گرگان با خودروی شخصی را دارید، خوب ترین مسیر، مسیر جاده فیروزکوه هست که از طریق آن به ساری و پس از آن به استان گلستان وارد خواهید گردید.

اقامت در استان گلستان

در ادامه راهنمای سفر به گلستان اطلاعات مفیدی را در مورد اقامت در این استان عرضه می دهیم. اگر هم طبیعت گرد هستید و علاقه ای به شب مانی در هتل ها یا دیگر جایگاه ها اقامتی ندارید، توان دارید در طبیعت بکر و منحصر به فرد استان کمپ کنید. مشابه دیگر استان های شمالی کشور، در گلستان نیز ویلاها و خانه های کرایه ای وجود دارند که با گشتی کوتاه در فلکه های کلیدی شهرها، توان دارید کرایه دهندگان آنان را پیدا کنید. در ادامه چند هتل خوب گلستان را معرفی می کنیم.

مجموعه آبشارهای شیرآباد

بدون هیچگونه شک و تردیدی، مجموعه آبشارهای شیرآباد از زیباترین آبشارهای کشور می باشند. آبشارهایی که یکی پس از دیگری و با ارتفاع های گوناگون بر روی حوضچه های خود می ریزند. این آبشارها در ۲ کیلومتری روستایی به اسم شیرآباد شهرستان رامیان استان گلستان قرار دارند. ابتدا باید به شهر خان ببین و بعد به سمت روستای شیرآباد بروید. آبشارهای شیرآباد، ۷ آبشار پله کانی می باشند که در دل جنگل واقع شده اند. مسیر دسترسی به آبشار اول بسیار راحت هست، اما برای دسترسی به آبشارهای بعدی که زیباتر هم می باشند، باید اندکی دشواری بکشید. حوضچه های این آبشارها، مکان شایسته ای برای آب تنی می باشند. علاوه بر این با اندکی پیاده روی اکثر، توان دارید خود را به غار شیرآباد برسانید.

برج گنبد قابوس

بی شک این بنا، سرشناس ترین بنای تاریخی کل استان گلستان هست. علاوه بر جاذبه های مطرح شده، راهنمای سفر به گلستان جاذبه های درون شهرهای این استان را هم به شما پیشنهاد می کند. به عنوان مثال جاذبه های شهر گرگان.