راهنمای سفر به ییلاق زیبا و با شکوه جهان نما

0
اشتراک

راهنمای سفر به ییلاق زیبا و با شکوه جهان نما

به گزارش راهنمای سفر من ، جهان نما منطقه ییلاقی در جنوب غربی شهرستان گرگان و در محدوده جغرافیای گرگان- کردکوی در استان گلستان قرا دارد. از توابع بخش مرکزی شهرستان کردکوی است در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر کردکوی و ۸۵ کیلومتری گرگان قرار گرفته است.

این نقطه از نظر اقلیمی یکی از زیباترین و جذابترین مناطق ییلاقی و کوهستانی بشمار می رود.جهان نما از دیر بازبه سبب جاذبه های فراوان طبیعی ،حیات وحش متنوع و دشت سر سبز ،محل گذران اوقات فراغت و استراحتگاه همچنین محل گذر و تردد مردم بویژه اهالی کفشگیری به منطقه هزار جریب و بخش یانه سر ،حاج آباد ،شاهکوه بوده است.

2016-08-11-19-24-04

از سکونت اهالی در محل کنونی جهان نما بیش از ۱۰۰ سال می گذرد  تا جایی که رابینو در سفرنامه خود  نیز به آن اشاره کرده است که در حدود روستاییان کفشگیری و اسپو محله و سرکلاته بعد از فراغت ۱۰۰ سال پیش در این منطقه یک شب اقامت داشته است. او در آنزمان تعداد خانه ها را حدود ۵۰ عدد ذکر کرد.

اگر مایلید این مطلب را هم مطالعه کنید

راهنمای سفر به شهر های ایران و جهان با دیجی چارتر

2016-08-11-19-22-21

نام این منطقه از دهکده ییلاقی جهان‌نما گرفته شده که در حاشیه آن قرار دارد. وجود دهکده‌های ییلاقی قدیمی، آثار تاریخی و باستانی، وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی، وجود کوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان کمیاب و نوع پوشش گیاهی از جمله جاذبه‌های این منطقه است.

2016-08-11-19-26-53

روستای جهان‏نما به دلیل موقعیت طبیعی، اقلیم ویژه و همچنین استقرار در منطقه حفاظت شده جهان‏نما، مناظر و جلوه‏های منحصر به فردی دارد. چشم‏انداز ارتفاعات، چشمه‏ها، رودخانه‏ها و جنگل‏ها به خصوص در ۳ فصل اول سال طراوت و زیبایی شگفت‏ انگیزی دارند و طبیعت گردان بسیاری را به سوی خود جلب می‏کنند. ارتفاعات اطراف روستا با قلل مرتفع و پوشش گیاهی و جانوری متنوع از جاذبه‏های منحصر به فرد آن به شمار می‏آیند.

2016-08-11-19-26-29

در زمانهای دور مردم با پای پیاده یا با استفاده از چهارپایان با عبور از دل جنگل خود را به این منطقه می رساندند.خانه های با یک یا دو اتاق که از چوب ساخته شده محل اسکان اهالی بوده است. اولین استراحتگاه در تخت میرزا بود. بعد از پذیرایی مرحوم پهلوان و نوشیدن آب گوارای تخت میرزا ،مسافران جهان نما اولین منزلگاه را ترک کرده بسوی منزلگاه دوم در صندوق پشت حرکت می کردند.

برج ۳۵متری رادکان معروف به «میل رادکان» درحاشیه این منطقه واقع است. گفته می‌شود که این برج مدفن یکی از اسپهبدان باوندیان طبرستان به نام ابوجعفر محمدبن وندرین باوندی است. آبشار زیارت از جاذبه‌های طبیعی این منطقه است که در حدود پنج کیلومتری روستای زیارت و در شمال شرقی این منطقه قرار گرفته‌است.

2016-08-11-19-28-51

امروزه تردد و سفر به جهان نما با ماشینهای کمک دار صورت می گیرد. اهالی و مسافران با عبور از کردکوی و گذر از درازنو و رادکان ، به منزلگاه طبیعت “ روستای ییلاقی جهان نما محله کفشگیری “ دل انگیزترین مکان می رسند .تا در نبود امکانات شهری و هیاهوی زندگی روزمره فارغ از دنیایی که چند ین کیلومتر آنطرفتر در شهر ها جریان دارد،به استراحت بپردازند

2016-08-11-19-25-00 2016-08-11-19-20-46

2016-08-11-19-34-19

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.