تاریخ: ۱۲:۵۵ :: ۱۳۹۷/۰۱/۳۱
راهنمای خرید دوربین دو چشمی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، دورببن‌های کوچک دوچشمی ابزاری کم ظرفیت و مناسب برای علاقه‌مندان به نجوم و طبیعت در گردش هست.     این دوربین‌ها سبک اند، اما با دارا بودن استعداد اپتیکی و در سایز‌های متفاوت می‌تواند به شما در دیدن مناظر بدیع […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، دورببن‌های کوچک دوچشمی ابزاری کم ظرفیت و مناسب برای علاقه‌مندان به نجوم و طبیعت در گردش هست.     این دوربین‌ها سبک اند، اما با دارا بودن استعداد اپتیکی و در سایز‌های متفاوت می‌تواند به شما در دیدن مناظر بدیع نجومی و طبیعت کمک زیادی نمایند.

اندازه‌ی یک دوربین شکاری طبق اندازه‌ی لنز اپتیک آن تشریح می‌شود که بسته به کاربرد آن متنوع بوده و طبق معمول به سه دسته‌ی کلی تقسیم می‌شود.

راهنمای خرید دوربین دو چشمی

دوربین‌های شکاری سایز بزرگ :

دوربین‌های شکاری سایز بزرگ خوب ترین انتخاب برای مشاهده‌ی حیات‌وحش و به‌طور خاص از روی قایق می باشند که نور بیشتری دریافت می‌کنند و در روشنایی کم کارکرد فوق‌العاده‌ای دارند.

به مدد این نوع دوربین شکاری می‌توان عکس ها باثبات‌تر و چشم‌انداز‌های وسیع‌تری را ندید، اما اندازه‌ی بزرگ و وزن فراوان حمل و نقل آن را سخت می‌کند.

متداول‌ترین انواع دوربین شکاری سایز بزرگ، مدل‌های ۴۲×۸ و ۵۰×۱۰ می باشند.

دوربین‌های شکاری سایز متوسط:

این نوع دوربین شکاری انتخاب شایسته ای برای تماشای حیات‌وحش و مسابقات ورزشی شمرده می‌شود، اما برای حمل در کوله‌پشتی کمی سنگین اند.

دوربین شکاری سایز متوسط تعادل خوبی بین اندازه و قدرت دریافت نور دارد و  زیادتر در مدل‌های ۳۲×۱۰ و ۳۵× ۷ ارائه می‌شود.

دوربین‌های شکاری فشرده:

دوربین شکاری فشرده خوب ترین گزینه ممکن برای گشت‌وگذار و سفر‌های تفریحی کوتاه‌مدت به شمار می‌آید.

این دوربین ها فوق‌العاده سبک، کوچک و قابل‌حمل می باشند اما در استفاده مداوم و حرفه‌ای کارایی نامناسبی دارد.

این نوع دوربین شکاری در انواع ۲۵×۸ و ۲۵× ۱۰ متداول‌ اند.

راهنمای خرید دوربین دو چشمی

  اما نکته هایی که پیش از خرید باید موردنظر قرار دهید تا بتوانید یک دوربین دوچشمی خوب خریداری کنید، عبارت هستند از:

به صورت معمول دوربین‌های دوچشمی را با دو عدد معرفی می‌کنند که عدد اول نشانگر میزان بزرگنمایی و عدد دوم نشانگر قطر عدسی شیئی آن هست.

به عنوان مثال اگر یک دوربین با عدد ۵۰*۷ (هفت در پنجاه) نشان داده گردد به آن معناست که این دوربین قادر به نمایش عکس با بزرگنمایی ۷ تساوی هست و قطر عدسی شیئی آن ۵۰ میلی متر می‌باشد.

این دو عدد به راحتی می‌تواند به شما در انتخاب یک دوربین مناسب برای فعالیت مورد نظرتان کمک کند، به عنوان مثال؛ اگر قصد دارید از دوربین دو چشمی خود به منظور رصد‌های آسمانی در شب بهره‌مند شوید قطر عدسی شیئی و دهانه دوربین تاثیر زیادی در کارکرد دوربین خواهد داشت، زیرا اجرام آسمانی نور کمی از خود تولید می‌کنند و برای رویت درست و کامل آن‌ها باید از دوربین‌هایی با دهانه بزرگ‌تر و عدسی شیئی ضخیم تری بهره گرفت.

این مطلبو از دست ندید!  تصویر/ طبیعت برفی دودانگه

در رصد‌های همه روزه دیگر ملاک ما برای خرید دوربین، بزرگ بودن دهانه دوربین نیست، زیرا به خاطر روشنایی هوا نیازی برای تألیف نور زیادتر نداریم.

به عنوان مثال یک دوربین با ۲۵*۸ به هیچ عنوان نمی‌تواند وسیله شایسته ای برای رصد‌های آسمانی در شب باشد، اما همین وسیله برای استفاده در روز و به طور مثال برای رویت پرندگان می‌تواند ابزاری بی مثل و کارآمد باشد.

علاوه بر این یک دوربین با ۸۵*۲۲ ابزاری بسیار مناسب برای رویت آسمان شب و رصد‌های نجومی هست، زیرا قطر دهانه آن به شما کمک می‌کند بتوانید اجرام آسمانی کم نور را به خوبی رویت کنید، اما مطمئنا این دوربین نمی‌تواند وسیله شایسته ای برای حمل در طبیعت باشد، زیرا سنگینی آن این اذن را به عضو نمی‌دهد تا بتواند آن را به راحتی با خود حمل کند.

یکی دیگر از نکات مهمی که توجه به آن در زمان خرید دوربین حیاتی به نظر می‌رسد این هست که؛ برای دوربین‌هایی با وزن بیشتر از ۱۵۰۰ گرم خوب تر هست یک سه پایه نیز تهیه گردد، زیرا در رصد‌های طولانی وزن دوربین دو چشمی می‌تواند آزار دهنده باشد.

همان گونه که قبل تر بیان کردیم، دوربین‌های دوچشمی‌ که ویژه رصد‌های آسمانی ساخته می‌شوند وزن بالایی دارند و استفاده از آن‌ها بدون بهره گیری از سه پایه تقریبا غیر ممکن به نظر می‌رسد.

اگر قصد دارید با دوربین‌هایی مثل ۵۰*۷ به کاوش ستارگان در شب بپردازید علیرغم وزن مناسب این دوربین سفارش می‌شود برای تمرکز خوب تر بر روی اجرام آسمانی از سه پایه بهره ببرید.

این دسته از دوربین‌ها از دو نوع اپتیک «آکروماتیک» و «آپوکروماتیک» بهره می‌برند که در نوع آپوکروماتیک کیفیت زیادتر بهمراه کاهش خطای رنگی که این خطا در اغلب دوربین‌های دو چشمی رایج بوده، قابل رویت هست.

البته مشکل بزرگ این دوربین‌ها نرخ بالای آن‌ها نسبت به نوع آکروماتیک هست.

این خطا‌ها علت می گردد، شما یک هاله نور را در اطراف اجرام آسمانی پر نور رویت کنید که به سبب کانونی نشدن طول موج‌های متفاوت نور (رنگ‌های متفاوت نور) در یک نقطه مشخص، هست.

خصوصیت دیگری که در انتخاب یک دوربین چشمی ارزش دارد میزان فاصله راحتی چشم بوده و یکی دیگر از مشخصات دوربین‌های چشمی و اپتیکی هست.

این پارامتر حیاتی میزان فاصله‌ای هست که شما قادرید در زمان رویت از دوربین دارا باشید و بتوانید عکسی کامل را رویت نمایید.

به عبارت دیگر این پارامتر بیان می‌کند تا چه میزان می‌توانید از دوربین خود فاصله بگیرید که بازهم عکس را کامل رویت نمایید.