تاریخ: ۱۹:۴۸ :: ۱۳۹۷/۰۵/۲۵
دینداری جریان ولایت الهیه هست

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایکنا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین جمالی، عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی امروز ۲۵ مرداد در نخستین همایش دومین کنفرانس قرآن‌پژوهی پیشرفت در مرکز تحقیقات استراتژیک توسعه(رشد) گفت: ما هنوز به مدل اسلامی موردنظر در بحث پیشرفت نرسیده‌ایم. وی اضافه کرد: توسعه یعنی اینکه آدم وقتی می‌خواهد در عالم […]

دینداری جریان ولایت الهیه استبه گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایکنا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین جمالی، عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی امروز ۲۵ مرداد در نخستین همایش دومین کنفرانس قرآن‌پژوهی پیشرفت در مرکز تحقیقات استراتژیک توسعه(رشد) گفت: ما هنوز به مدل اسلامی موردنظر در بحث پیشرفت نرسیده‌ایم.

وی اضافه کرد: توسعه یعنی اینکه آدم وقتی می‌خواهد در عالم تصرف نماید باید مبتنی بر نگاه خود تغییر ایجاد کند بنابراین باید نسبت‌های میان ابعاد متفاوت را در یابیم و متغیرات را بشناسیم.

وی اضافه کرد: اگر حرف از مدل توسعه هست باید این مدل نسبت‌ها و مناسبت‌های اندکی و کیفی یک پدیده را به خوبی عرضه دهد بنابراین اگر پیشرفتی متناسب با آرمان ها و از متن مقدس می‌خواهیم باید تناسبات عالم و پدیده‌ها را از متن مقدس به دست آوریم.

عضو فرهنگستان علوم اسلامی گفته بود: موضوع‌شناسی پیشرفت و توسعه ابتدا باید انجام گیرد و فرایندی از مجموعه اطلاعات و موضوعات را ایجاد کنیم که نیازمند تصریح لایه‌هایی مثل فقه پیشرفت و … هست زیرا اگر این روال ایجاد نشود نمی‌توان به طور مستقیم پلی از قرآن به پیشرفت بزنیم.

وی دنبال کرد: من پارادایم را مجموعه فضای ذهنی پذیرفته گردیده جامعه علمی نمی‌دانم لکن تعلقات روحی و عاطفی و رفتارها هم بخشی از پارادایم هست.

عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی در تشریح از دین گفت: بنده دین را تسلیم الهی و تسلیم در مقابل ولایت انسان‌هایی که فرازمانی و فرامکانی می باشند می‌دانم؛ زیرا طریق جریان ولایت الهیه از طریق ولایت امامن صورت می‌گیرد بنابراین دین تسلیم به ولایت اولیاء الهی هست به همین سبب در روایات داریم که دین تبعیت از ولایت امام علی(ع) هست.

وی گفت: البته دینداری جریان ولایت الهیه هست که نیازمند مناسک دینی هست (که اصل دین نیست؛) زیرا با اصل دین می‌توان تولی به ولایت الهیه از مسیر ولایت امامن داشت؛ بنابراین دو جریان ولایت قائلیم که یکی دین مستمر انبیاء هست که در عالم جریان داشته و به اسلام ختم شده و خاتمیت و جاودانگی دارد و معجزه هست بنابراین تاریخیت نمی یابد و مهیمن بر تاریخ هست همان طور که امامن هم این حکم را دارند.

جمالی تصریح نمود: همان طور که امام زمان حاکمان بر تاریخ هست دین هم حاکم هست؛ زبان دین هم زبان خاصی هست و ویژه فرهنگ خاصی نیست؛ به همین علت اینکه زبان دین را محصول فرهنگ عربی بدانیم اشتباه هست؛ زبان خاصی هست که ما هنوز بدرستی کشف نکرده ایم.

این مطلبو از دست ندید!  ارومیه در تسخیر زباله‌های پلاستیکی/ مشکل زباله هر روز حادتر می‌شود

جمالی گفته بود: همه ارتباطات هستی باید از طریق ربوبیت خداوند انجام گیرد بنابراین هیچ صحنه‌ای از صحنه زندگی تهی از دین نیست و نمی‌توان در حوزه ای وارد گردید و بندگی نکرد زیرا ربوبیت خدا حداکثری هست.

عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی گفته بود: امروز تمدن غرب می‌خواهد همه شئون برنامه بشر را مدیریت کند زیرا همه ابعاد انسانی در هم تنیده هست بنابراین کسی که می‌خواهد مدیریت کند باید همه شئون را مورد توجه قرار دهد و دین هم این ماهیت را دارد.

جمالی عنوان نمود: علم تجربی محصول رابطه آدم با طبیعت هست آیا رابطه آدم با طبیعت و آدم احکامی ندارد؟ ما چون مهیمن بر ارتباطات میان آدم با آدم و طبیعت نیستیم باید امامن که ولایت تکوینی دارند این ارتباطات را مشخص نمایند.

عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی در بخش دیگری از سخنانش درباره انقلاب گفت: اینکه بگوئیم انقلاب اسلامی موفق نبوده و باید توبه کنیم درست نیست بالاترین کارآمدی دین، انقلاب اسلامی هست؛ دینداری زنده و نظام موازنه در دنیا عوض شده هست ولی نیمه تهی را هم باید نگاه کنیم که همان ضعف‌های عملی هست.

وی اضافه کرد: انقلاب در انقلاب فرهنگی، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و فقه حکومتی و … .. به اغراض نرسیده‌ایم ولی نباید همه انقلاب را زیر سوال ببریم.

جمالی تصریح نمود: ابتدا باید حوزه و دانشگاه فهم درستی از معنا پیشرفت داشته باشد و مولفه‌ها را متناسب با نیازهای پیشرفته بشناسد؛ دنیای امروز معادلات تغییر را در مظان توجه خود قرار داده و می‌خواهند تصرف در عالم دارا باشند و ما نیز باید در این مسیر با نگاه درست دین پیش برویم.

وی تصریح نمود: متاسفانه ما ساختار توزیع و تولید ثروت و فقه حکومتی و … را نداریم که شاید برمی‌گردد به پارادایم مسلط بر حوزه علمیه که باید اصلاح کنیم؛ نگاه انتزاعی به فقه که ساحت‌های متفاوت حیات آدم را از هم جدا می‌کند عامل این مساله هست در حالتی که دین هدایتگر همه ساحت‌های آدم هست.

جمالی عنوان نمود: کشوری موفق هست که الگوی جامعی از پیشرفت در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و … عرضه دهد و همه شئون ما را هدایت نماید که نیازمند شبکه‌ای از معارف هستیم. باید فقه نظامات و فقه معادلات تغییر انجام و مبدل به شبکه الگویی شود؛ کاری که دنیای غرب انجام می دهد.

انتهای پیام