گروه: آشپزی
تاریخ: ۲۳:۲۲ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
دو مدل اسموتی تابستانی مخصوص با توت فرنگی

سرویس سبک زندگی فردا:    اسموتی نوعی نوشیدنی هست که از ترکیب و مخلوط کردن چند ماده‌ی آسان با یکدیگر تهیه می‌شود. به نقل از ستاره بدین معنی که اجزای یک میوه شکسته می‌شود و به حالت یک نوشیدنی در می‌آید؛ نوشیدنی که بافت دارد و آبکی نیست.     بافت میوه کمی شکسته و نرم می‌شود، […]

سرویس سبک زندگی فردا:    اسموتی نوعی نوشیدنی هست که از ترکیب و مخلوط کردن چند ماده‌ی آسان با یکدیگر تهیه می‌شود. به نقل از ستاره بدین معنی که اجزای یک میوه شکسته می‌شود و به حالت یک نوشیدنی در می‌آید؛ نوشیدنی که بافت دارد و آبکی نیست.

 

دو مدل اسموتی تابستانی مخصوص با توت فرنگی

 

بافت میوه کمی شکسته و نرم می‌شود، اما از بین نمی‌رود و از نوشیدنی حذف نمی‌شود؛ پس بدن برای هضم اسموتی احتیاج به انجام عملیاتی دارد تا بتواند به طور کامل این نوشیدنی را هضم کند. اسموتی در حقیقت نوعی نوشیدنی هست که استعداد تطبیق بیشتری دارد یعنی به سادگی می‌توان اجزای آن را عوض کرد و جابجا کرد و نسبت به آبمیوه تنوع پذیرتر هست. برای تهیه انواع اسموتی از اسموتی کیوی و موز گرفته تا اسموتی انبه و اسموتی جعفری و لیمو، به سادگی می‌توان از گیاهان، سبزیجات، میوه‌ها، دانه‌ها، مغزها، ادویه‌ها و هر چیز دیگری استفاده نمود.

اسموتی توت فرنگی را می‌توانید با شیر یا بدون شیر درست کنید. برای درست کردن اسموتی توت فرنگی با شیر، ابتدا توت فرنگی‌ها را نصف کرده و برگ‌های سر آن را جدا کنید. توت فرنگی‌ها را در مخلوط کن ریخته و پس از آن شیر و یخ را به آن اضافه کنید.

مخلوط کن را به مدت ۶۰-۱۵ ثانیه روشن کنید تا مواد صاف و یکدست گردند. اگر شیرینی آن به مقدار کافی نبود، کمی شکر اضافه کرده و چند ثانیه دیگر مخلوط کن را روشن کنید. برای تعلیم طرز تهیه اسموتی بدون شیر در ادامه با ما همراه باشید.

مقدار مواد اولیه برای تهیه اسموتی توت فرنگی برای ۱ نفر عرضه شده و زمان آماده سازی حدود ۱۰ دقیقه می‌باشد.

۱. طرز تهیه اسموتی توت فرنگی با شیر

مواد لازم

توت فرنگی ۱۰ عدد
یخ ۵ مکعب
شیر ۱/۲ فنجان (۱۲۵ میلی لیتر)
شکر یا عسل ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ گرم)
بستنی (اختیاری) ۳ اسکوپ

طرز تهیه:

۱. طرز تهیه اسموتی توت فرنگی با شیرسر توت فرنگی‌ها راگرفته و آن‌ها را خرد کنید تا راحت‌تر در مخلوط کن له گردند.

 

گرچه میزان توت فرنگی در فرمان عرضه شده ۱۰ عدد هست، ولی شما با توجه به سایز توت فرنگی‌ها می‌توانید مقدار آن را کمتر یا زیادتر درنظر بگیرید.

 

توت فرنگی‌های خرد شده را در مخلوط کن یا غذاساز بریزید. شیر را به مخلوط کن اضافه کنید. شیر با چربی ۲% برای درست کردن یک اسموتی غلیظ مناسب هست، ولی در صورت تمایل می‌توانید از شیر بدون چربی، شیر سویا یا شیر بادام هم استفاده کنید.

 

اگر شیر در دسترس ندارید با استفاده از ماست شیرین هم می‌توانید یک اسموتی خوشمزه درست کنید. یخ را به مخلوط کن اضافه کنید.

 

برای درست کردن یک اسموتی خنک و غلیظ افزودن یخ ضروری هست و اگر دوست دارید غلیظ‌تر گردد، پس از آماده شدن نیز باید قدری یخ به آن اضافه کنید. مخلوط کن را روشن کنید.

این مطلبو از دست ندید!  انواع غذا با شلغم؛ کدام را می پسندید؟

 

بسته به قدرت مخلوط کن و اندازه قطعات یخ، بین ۱۵ ثانیه تا ۱ دقیقه زمان لازم هست تا مواد مخلوط شده و به طور صاف و یکدست درآیند. چند ثانیه بعد شکر را به مخلوط کن اضافه کنید. اگر توت فرنگی شما شیرین هست نیازی به افزودن شکر نیست و در حالتی که تمایل دارا باشید از شیرینی طبیعی استفاده کنید می‌توانید عسل را به آن اضافه کنید.

 

به هر حال میزان شیرینی اسموتی تماما به ذائقه شما بستگی دارد، اسموتی را بچشید و اگر فراوان شیرین شده بود قدری توت فرنگی یا شیر به آن اضافه کنید.

 

اسموتی را در لیوان بریزید. یک عدد توت فرنگی را از وسط تا نیمه برش بزنید و مثل چتر روی لبه لیوان قرار دهید.

اسموتی توت فرنگی

 

۲. طرز تهیه اسموتی توت فرنگی بدون شیر

مواد لازم

توت فرنگی ۱۰ عدد
یخ ۵ مکعب
آب یا آبمیوه ۱/۴ فنجان
شکر یا عسل ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ گرم)

طرز تهیه:

خوب تر هست لیوانی که اسموتی را در آن می‌ریزید از قبل در فریزر قرار دهید تا سرد گردد تا اسموتی در مجاورت هوا فوری، شل نشود.
طرز تهیه اسموتی توت فرنگی بدون شیرسر توت فرنگی‌ها را گرفته و آن‌ها را خرد کنید… توت فرنگی‌های خرد شده را بهمراه آب یا آبمیوه در مخلوط کن بریزید.

 

افزودن آب موجب می‌شود که اسموتی شما طعم و مزه توت فرنگی خالص را داشته باشد، ولی افزودن آب میوه‌هایی مثل آناناس، سیب، انبه، انگور و. طعم پیچیده‌ای از میوه‌های متفاوت به اسموتی خواهد داد. شکر یا عسل را به مخلوط کن اضافه کنید.

 

عسل خوب ترین شیرین کننده طبیعی هست، ولی افزودن شکر یا عسل اختیاری هست و اگر توت فرنگی شما شیرین باشد به شیرین کننده نیازی نیست. در هر حال شکر را یا عسل را اندک اندک اضافه کرده و اسموتی را بچشید تا شیرینی آن به میزان دلخواه برسد. قطعات یخ را اضافه کنید.

 

خوب تر هست قطعات یخ را خرد کنید تا راحت‌تر مخلوط گردند.
علاوه بر این برای اینکه مخلوط کن راحت‌تر و تندتر یخ را خرد کند، خوب تر هست آن را در دو فاز یا زیادتر (بسته به میزان یخ) اضافه کنید.

 

مخلوط کن را ابتدا روی درجه پایین روشن کنید تا یخ‌ها پودر گردند و پس از آن به تدریج درجه مخلوط کن را زیادتر کنید تا مواد تماما با هم ترکیب گردند. وقتی مواد تماما صاف و یکدست گردیدند آن را در لیوان سرد بریزید و سریعا میل کنید.