گروه: شغل
تاریخ: ۰:۵۰ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
دو سال گذشت برجام با اقتصاد ما چه کرد؟

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از مشرق، ، روز بعد-۲۷ دی ۹۴- روزنامه های زنجیره ای به صف گردیدند و با تیترهایی مثل «تحریم ها مورخ پیوست»،«فروپاشی تحریم»،«صبح بدون تحریم»،«تحریم ها هم رفت»،«توافقات سیاسی و اقتصادی با کنسل تحریم ها»،«سد تحریم شکست»،«پیروزی تدبیر بر تحریم»،«اینک بدون تحریم»،«سلام بر ایران بی تحریم،خلاص شدیم»، «تحریم […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از مشرق، ، روز بعد-۲۷ دی ۹۴- روزنامه های زنجیره ای به صف گردیدند و با تیترهایی مثل «تحریم ها مورخ پیوست»،«فروپاشی تحریم»،«صبح بدون تحریم»،«تحریم ها هم رفت»،«توافقات سیاسی و اقتصادی با کنسل تحریم ها»،«سد تحریم شکست»،«پیروزی تدبیر بر تحریم»،«اینک بدون تحریم»،«سلام بر ایران بی تحریم،خلاص شدیم»، «تحریم تمام شد»،«برچیده شدن ظرف تحریم ها»،«روز شکست حصر اقتصادی» و… ..

وعده های اقتصادی

دولتمردان تمامی امور را به برجام گره زده و تصریح کردند که با امضا و اجرای برجام، تمامی مشکلات حتی مشکل آب خوردن مردم نیز برطرف خواهد گردید.

به این مورد ها دقت کنید:

– تمام تحریم های بانکی، بیمه ای، مالی، حمل ونقل، پتروشیمی، فلزات سنگین و تحریم های اقتصادی به صورت کامل کنسل خواهد گردید و نه تعلیق» (روحانی،تیرماه ۹۴)

– – امروز تحریم ها، حتی تحریم هایی که ذی ربط به مبحث اتمی نبوده برداشته شده و این مساله نیز اعلام گردیده هست.(روحانی،۱۶ اسفند ۹۴)

– تحریم های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط زیست، اشتغال، صنعت و آب خوردن مردم حل شود، مراجع آبی فراوان شده و بانک ها احیا گردند (روحانی،خرداد ۹۴)

– سال ۹۴ با توافق اتمی بذر اقتصاد ایران به ثمر می نشیند(علی طیب نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم)

– (روحانی،۱۶ اسفند ۹۴) – با کنسل تحریم ها یک ساله به شرایط قبل از تحریم ها بازمی گردیم. (مسعود نیلی، مشاور اقتصادی ریاست جمهور)

– (مسعود نیلی، مشاور اقتصادی ریاست جمهور) – امسال(سال ۹۴) اقتصاد ایران بعد از توافق اتمی شکوفا خواهد گردید.(سیف، ریاست بانک مرکزی)

– (اکبر ترکان، ریاست منطقه های آزاد دولت یازدهم)

– (اکبر ترکان، ریاست منطقه های آزاد دولت یازدهم) – حالا کشور از بیکاری رنج می برد، جوانان مشکل عدم توانایی مالی برای ازدواج دارند و دولت موظف است این مشکلات را برطرف کند و امید دارم با کنسل تحریم ها این مشکلات برطرف شده و کارهای عمرانی نیز با سرعت بیشتری صورت پذیرد.(علی یونسی، دستیار ریاست جمهور)

– (نوبخت، معاون ریاست جمهور)

– (نوبخت، معاون ریاست جمهور) – بعد از توافق در انتظار رشد اقتصادی، کاهش تورم و خارج شدن از رکود باشید. (محمد نهاوندیان)

– (روحانی، دی ۹۴)

– (روحانی، دی ۹۴) – ما در سال ۹۵ بهاری را شروع می کنیم که در آن بانک ها و بیمه های ما تحریم نیستند و توان داریم با کشورهای متفاوت تجارت دارا باشیم و سرمایه گذاری ها در کشور ما شروع شده و قراردادهای بسیار مهمی در سطوح متفاوت با کشورهای دنیا به امضا دست یافته هست.(روحانی،۲۶ اسفند ۹۴)

– (روحانی،۲۶ اسفند ۹۴) – تحریم های بانکی، مالی، پولی، نفتی، پتروشیمی، بیمه، حمل ونقل و همه تحریم های اتمی برداشته گردید و شرایط برای فعالیت اقتصادی مردم ما آماده تر گردید. (روحانی،فروردین ۹۵)

– (روحانی،فروردین ۹۵) – منحصرا سه ماه از اجرای برجام گذشته اما بعضی می اندیشند ۳۰ سال گذشته هست. در این سه ماه نگاه کنید چه گشایش های بسیاری ایجاد شده هست؟ (روحانی، فروردین ۹۵)

– (محمد علی نجفی،دبیر وقت ستاد سازگاری اقتصادی دولت)

خسارت دیرکرد همه روزه!

به این نمونه ها توجه کنید:

– خسارت دیرکرد اجرای برجام، همه روزه ۴۰۰ میلیارد تومان

– هزینه اجرایی نشدن برجام در گفت وگو با ترکان: روزانه دیرکرد،۱۰۰ میلیون دلار آسیب

– دیرکرد در اجرای برجام برای اقتصاد مشکل ساز است(روحانی در سمینار صنعت و تجارت)

– به این نمونه ها توجه کنید: – روایت (سیروس) ناصری از دیرکرد ۲۲ روزه در اجرای برجام؛ ۲ هزار و ۵۰۰ میلیون دلار آسیب کردیم.

اسب زین شده و افسار پاره

روزنامه کیهان – ۱۵ فروردین ۹۴- چند ماه گذشته از امضای برجام، در مطلبی با عنوان «برد- برد به ثمر نشست اتمی می رود تحریم ها می ماند!» درج کرد: «با توجه به محتویات توافق، این نتیجه به دست می آید که آنچه طرف غربی در این گفتگوها اکتساب کرد، بدیهی، قابل شمارش و الزام آور هست و در مقابل آنچه ما تصرف کردیم ابهام آمیز و قابل تفسیر است».

منتقدان برجام از همان ابتدا و به دفعات و با دلایل کارشناسی اعلام نمودند که برجام «اقدامات نقد ایران در مقابل وعده های نسیه طرف مقابل» هست.

انکار وعده ها

همان طور که قابل حدس بود، آمریکا در دولت باراک اوبامای مودب! و باهوش!-به تعبیر مقام های ارشد دولت آقای روحانی- در نخستین روز اجرا-دی ماه ۹۴- برجام را نقض کرد. پس از ان، سریال نقض برجام توسط دولت اوباما با غارت ۲ میلیارد دلاری اموال ایران، تمدید قانون تحریمی آیسا، تصویب قانون تنگنا ویزا، تصویب بیشتر از ۸۰ طرح ضدایرانی در کنگره آمریکا و پابرجا ماندن تحریم سوئیفت و…

باراک اوبامای مؤدب! در آبان ماه سال ۹۵ و در آخرین روزهای ریاست جمهوری خود، قانون وضع اضطراری بر علیه ایران را تمدید نمود. در همان ایام بعضی رسانه ها درج کردند: «اوباما با این کار آخرین لگد را به برجام زد».

در حالی که ترامپ در رقابت های ریاست جمهوری سال گذشته، سیاست های دولت اوباما را زیر سوال برده  بود در مبحث ایران، مسیر اوباما را دنبال کرد.

وی در تکمیل قانون تنگنا ویزای دولتِ اوباما، قانون جنجال برانگیز تنگنا کوچ را امضا نمود و در ادامه کارهای ضدایرانی اوباما، قانون سیاه چاله تحریم- یا همان مادر تحریم ها- را امضاء کرد.

آمریکا – چه در دولت اوباما و چه در دولت ترامپ- هیچ گاه به تعهدها خود عمل نکرد.

روزنامه زنجیره ای آفتاب یزد در روزهای گذشته در مطلبی نوشته بود:«ایالات متحده نیازی به کنار رفتن از برجام ندارد،چراکه در دو سال گذشته آنان به تعهدها خود در برجام چندان پایبند نبودند… ..اروپایی ها نتوانستند آن طور که باید و شاید در پیشبرد اغراض برجام در حوزه های اقتصادی اقدام کنند.

دستاورد تقریبا هیچ

به اقرار مقام های ارشد دولت،برجام تقریبا هیچ نتیجه ای برای کشورمان نداشت. اما متاسفانه دولتمردان علیرغم اقرار به این مساله، به جای عوض شدن رویه و معذرت خواهی و کوشش جدی برای جبران خسارت های محض برجام، به انکار وعده ها روی آوردند. به این مورد ها توجه کنید:

– به این مورد ها توجه کنید: – مردم بعد از توافق اتمی انتظار بیش ازحد از اقتصاد نداشته باشند.(محمد باقر نوبخت،معاون ریاست جمهور)

– (محمد باقر نوبخت،معاون ریاست جمهور) – به برجام نگاه اقتصادی نداشته باشید.(بعیدی نژاد، عضو پیشین تیم مذاکره کننده اتمی و سفیر فعلی ایران در لندن)

– (بعیدی نژاد، عضو پیشین تیم مذاکره کننده اتمی و سفیر فعلی ایران در لندن) – توافق اتمی باعث گشایش در همه حوزه های اقتصادی نمی توان.(محمدرضا موهبت زاده، وزیر صنعت دولت یازدهم)

– مشکلات اقتصادی ما به وسیله تحریم شروع نشده هست که بخواهد با حذف تحریم ها زمینه ای برای حل وفصل همه مشکلات فراهم شود،(علی طیب نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم)

– (عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی)

– (مدیرکل بین الملل بانک مرکزی دولت یازدهم)

(مدیرکل بین الملل بانک مرکزی دولت یازدهم) روزنامه زنجیره ای آرمان نیز در روزهای گذشته در مطلبی نوشته بود:«آقای روحانی نسبت به دستاوردهای برجام خیلی خوشبین بود و به همین سبب وعده هایی به مردم داد که عملا تاحالا پژوهشگر نشده است».

دلار ۱۰۰۰ تومانی!

بزک کنندگان برجام مدعی بودند که در روزانه بعد از اجرای توافق، ۱۷۰ میلیون دلار عاید کشور خواهد گردید! یعنی حدود ۵ میلیارد دلار در هر ماه و بالغ بر ۶۰ میلیارد دلار در هر سال. حالا که دو سال از اجرای برجام می گذرد، با حساب سرانگشتی باید ۱۲۰ میلیارد دلار (معادل ۴۸۰ هزار میلیارد تومان) پول به کشور آمده باشد.

حالا از شبی که تعدادی با اسکناس یک دلاری آمریکا و هزار تومانی و پانصد تومانی ایران در خیابان های تهران می رقصیدند دست یافته ایم به خرید و فروش یک دلار آمریکا در مقابل ۴۴۰۰ تومان!این در حالی هست که در روز اجرای برجام-دی ماه ۹۴- نرخ دلار حدود ۳۵۰۰ تومان بود و این بدین معنی هست که اعتبار پول ملی حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده هست.

..

برجام و اشتغال

روحانی- دی ماه ۹۵- در نشست خبری گفت:«یکی از اغراض بزرگ ما در مساله برجام ایجاد اشتغال برای جوانان بود».

در خوب ترین حالت اگر رشد ادامه یابد، هر ساله ۴۰۰ هزار شغل خواهیم داشت، در حالی که هر ساله ۶۰۰ هزار شغل کسری داریم».

در حال حاضر با گذشت دو سال از اجرای برجام، با خارج شدن میلیاردها دلار ارز از کشور بابت واردات کالاهای مصرفی و غیرضروری، کشورهای خارجی به نفع هنگفتی دست یافتند ولی اقتصاد کشورمان همچنان با مشکلات بانکی و کاهش سرمایه گذاری دست و پنجه نرم می کند.

..

تورم ۲ رقمی

در روزهای گذشته بانک مرکزی نیز در گزارشی اعلام نمود:نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به آذرماه ۱۳۹۶ نسبت به دوازده ماه منتهی به آذرماه ۱۳۹۵ معادل ۱۰ درصد هست.

این در حالی هست که مقام های ارشد دولت، کاهش نرخ تورم را از قابل درک ترین دستاوردهای برجام معرفی می کردند.

انتهاء محافظت برجام به هر نرخ!

متاسفانه رویکرد «حفظ برجام به هر قیمت» از سوی دولتمردان باعث نابود شدن مجال ها شده هست.

زیادی از کارشناسان تاکید دارند که شرط گذر از مشکلات اقتصادی فعلی، توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی هست. این در حالی هست که متاسفانه حالا حدود ۴ سال بعد از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی، اجرای این سیاست همچنان روی کاغذ مانده هست.

این با اهمیت را حتی بعضی حامی های دولت نیز متذکر شده اند.