تاریخ: 11:55 :: 2019/11/11
دولت روحانی بازار مسکن را رها کرده بود/دولت نباید به‌صورت نقطه‌ای بازسازی در بافت فرسوده را دنبال کند

راهنمای سفر من به نقل از روزنو – محمد آیتی: وزارت راه و شهرسازی در راستای کمک به تامین مسکن، طرح «اقدام ملی تامین مسکن» را در قالب احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برنامه‌ریزی کرده است و حال قرار است ثبت‌نام برای این ۴۰۰ هزار واحد به مرور انجام شود.از طرفی، علی‌رغم کاهش حدود ۲۰ […]


راهنمای سفر من به نقل از روزنو – محمد آیتی: وزارت راه و شهرسازی در راستای کمک به تامین مسکن، طرح «اقدام ملی تامین مسکن» را در قالب احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برنامه‌ریزی کرده است و حال قرار است ثبت‌نام برای این ۴۰۰ هزار واحد به مرور انجام شود.
از طرفی، علی‌رغم کاهش حدود ۲۰ درصدی قیمت مسکن همچنان رکود و مخصوصاً غیرواقعی بودن قیمت‌ها در این بازار بیدا می‌کند و باید دید طرح «اقدام ملی تامین مسکن» تا چه اندازه می‌تواند فضا در این بخش را به نفع مردم تغییر دهد.
در همین خصوص، محمدرضا ملکشاهی‌راد عضو کمیسیون عمران مجلس به سایت راهنمای سفر من به نقل از روزنو گفت: ما هم منتظریم که طرح مسکن ملی توسط دولت اجرا و اثرات مثبت آن در جامعه دیده شود.
وی افزود: دولت آقای روحانی در این شش سالی که مسئولیت داشته است بازار مسکن را رها کرده بود و حقیقتاً طرح خاصی را برای مسکن‌دارشدن مردم ارائه نداد. این وقفه طولانی باعث صدمه‌دیدن افرادی شد که قصد خرید مسکن را داشتند؛ مردمی که بیشتر، جوانان تازه ‌ازدواج‌کرده بودند.
نماینده خرم‌آباد تصریح کرد: «مسکن مهر» شرایطی را ایجاد کرد تا تعداد قابل ملاحظه‌ای از مردم خانه‌دار شوند و اکنون هم ضرورت دارد که این‌گونه طرح‌ها در قالب‌های مختلف و با نیت کمک به افرادی که صاحب‌خانه نیستند، ادامه پیدا کند.
ملکشاهی‌راد اظهار داشت: برای اینکه مشکل مسکن تا حد قابل قبولی حل شود نیاز است که دولت دو نکته را مدنظر قرار دهد. اول اینکه، سیستم بانکی باید تسهیلات ارزان‌قیمت به سازندگان ارائه دهد، زیرا با وام‌های پربهره نمی‌توان اوضاع در این بخش را بهبود بخشید. دوم، دولت نباید به‌صورت نقطه‌ای بازسازی در بافت فرسوده را دنبال کند، بلکه می‌باید این روند به‌صورت محله‌ای باشد تا انگیزه لازم برای سازندگان ایجاد شود.
وی در پایان گفت: دولت برای شکستن قیمت‌های غیرواقعی مسکن باید به سازندگان و انبوه‌سازان زمین ارائه دهد و از طرفی، قیمت مصالح ساختمانی را کنترل کند که در نهایت قیمت ‌تمام‌شده مسکن پایین بیاید. ضمناً باید توجه داشت که رونق در بخش تولید مسکن، اشتغال‌زایی به‌بار خواهد آورد که این موضوع می‌تواند یک دستاورد بزرگ دولت باشد.