گروه: اخبار
تاریخ: ۰:۴۶ :: ۱۳۹۶/۱۰/۳۰

خبرگزاری فارس: در آمریکا این روزها بحث بر سر یک چالش ابدی و یک مبحث قدیمی داغ هست: اگر کنگره نتواند تا انتهاء ساعت ۲۴:۰۰ جمعه به وقت واشنگتن بر سر لایحه بودجه توافق کند، دولت تعطیل خواهد گردید.     دولت ترامپ در آستانه تعطیلی مجلس نمایندگان آمریکا پنجشنبه شب لایحه ای را با ۲۳۰ […]

خبرگزاری فارس: در آمریکا این روزها بحث بر سر یک چالش ابدی و یک مبحث قدیمی داغ هست: اگر کنگره نتواند تا انتهاء ساعت ۲۴:۰۰ جمعه به وقت واشنگتن بر سر لایحه بودجه توافق کند، دولت تعطیل خواهد گردید.

    دولت ترامپ در آستانه تعطیلی

مجلس نمایندگان آمریکا پنجشنبه شب لایحه ای را با ۲۳۰ رأی قبول کننده و ۱۹۷ رأی مخالف به تصویب رساند که خواستار ادامه تأمین هزینه های دولت تا چهار هفته آینده هست، به نحوی که نمایندگان کنگره بتوانند اختلافاتشان را ظرف این چند هفته  حل نمایند.

برخی رسانه های آمریکایی نوشته اند امیدهای چندانی برای اینکه سنا بتواند این لایحه را تصویب کند وجود ندارد.

نمایندگان کنگره در پی رسیدن به توافق بر سر یک قانون دوران اوباما به اسم «قانون داکا»، ساخت دیوار در نزدیکی مرز مکزیک، توافق بر سر سقف هزینه کرد کنگره در حوزه های نظامی و داخلی می باشند.

    تعطیلی دولت چه زمانی اتفاق می افتد؟

تعطیلی دولت زمانی اتفاق می افتد که ریاست جمهور آمریکا و کنگره این کشور نتوانند قانون ذی ربط به تخصیص اعتبارات نهادهای دولتی را در موعد قطعی به امضا برسانند.  

    چگونه میتوان از تعطیلی دولت جلوگیری کرد؟

 اعضای کنگره آمریکا توان دارند با تصویب قطعنامه ای به اسم «قطعنامه ادامه فعالیت» از تعطیلی دولت جلوگیری کنند. توافق بر سر این قطعنامه به معنای این هست که دولت فدرال توان دارد به فعالیتش دنبال کند و نمایندگان کنگره مجال بیشتری برای مذاکره در مورد لایحه بودجه دارند.

    کدام بخش ها تعطیل می شوند؟

هنگام تعطیلی، قسمتی از کارکنان نهادهای رتبه بالای دولتی بر سر کار باقی می نظیر، اما از بیشتر کارمندانی که مشاغلشان ارزش حیاتی ندارد خواسته می گردد به منزل بروند.

چهار سال پیش که دولت آمریکا تعطیل گردید به ۸۵۰ هزار کارمند دولتی مرخصی اجباری داده گردید.  

    دولت، چند بار تعطیل شده هست؟

از سال ۱۹۷۶، دولت فدرال آمریکا ۱۸ بار تعطیل شده هست. آخرین باری که دولت فدرال تعطیل گردید در سال ۲۰۱۳ بود که فعالیت های دولت اوباما برای ۱۶ روز معلق گردید.

    آسیب تعطیلی دولت برای کشور آمریکا

ارزیابی ها نشان می دهد تعطیلی ۱۶ روزه دولت در سال ۲۰۱۳ موجب زیان ۲۴ میلیارد دلاری به فعالیت های اقتصادی آمریکا گردید.