تاریخ: ۱۶:۴۲ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴

غربت و گمنامی رشته های صنعت ها دستی جایی مازندران حالا به مرحله ای دست یافته هست که بعضی از رشته ها تنها یک یا دو نفر بازمانده دارند ، بازماندگانی که در کنج منزل های قدیمی در روستاهای دور دست آخرین نقش ها را بر صنعت ها دستی می زنند تا این چراغ برای […]

غربت و گمنامی رشته های صنعت ها دستی جایی مازندران حالا به مرحله ای دست یافته هست که بعضی از رشته ها تنها یک یا دو نفر بازمانده دارند ، بازماندگانی که در کنج منزل های قدیمی در روستاهای دور دست آخرین نقش ها را بر صنعت ها دستی می زنند تا این چراغ برای چند صباح دیگر هم روشن بماند.
معاون صنعت ها دستی اداره کل میراث فرهنگی ، صنعت ها دستی و گردشگری مازندران با اظهار این که این معاونت در صدد احیای صنعت ها دستی جایی استان هست ، اظهار کرد که مجموعه کارشناسان و مدیران این نهاد فرهنگی نگران نابود شدن بعضی از این رشته ها احساس مخاطره کرده اند و به همین سبب طرح مرحله گردی را برای پیدا کردن بازماندگان این هنرها به اجرا گذاشته اند.

وی اظهار کرد : کوب بافی ، حصیر بافی و جاجیم بافی من جمله رشته های صنعت ها دستی جایی مازندران می باشند که روزگاری دوران پر رونقی داشتند اما امروز تنها نامی از آنان باقی مانده هست .
ایزدی با اشاره به اینکه تاکنون شماری از هنرمندان بعضی از این رشته های صنعت ها دستی در مکان ها متفاوت مازندران به صورت گمنام مشغول فعالیت می باشند ، اضافه کرد : در طرح مرحله گردی ، کارشناسان ما با حاضر بودن در مناطق متفاوت آخرین بازمانده های هنرهای دستی استان را شناسایی کرده و زیر چتر پشتیبانیی قرار می دهند.

این مطلبو از دست ندید!  درخت چنار کهن سال روستای انار در مشگین شهر به ثبت ملی می رسد

ایزدی اظهار کرد : به طور قطع این هنرمندان آخرین بازماندگان بعضی از رشته های صنعت ها دستی جایی استان می باشند که چراغ این هنرها را زنده نگه داشته اند و نباید اذن دهیم که این چراغ ها خاموش گردند.
** شناسائی بازمانده حصیر بافی و کوب بافی

** شناسائی ۱۲ هزار هنرمند
** شناسائی ۱۲ هزار هنرمندمعاون صنعت ها دستی میراث فرهنگی مازندران شمار هنرمندانی را که از این اداره کل کارت شناسایی دریافت کرده اند ، ۱۲ هزار نفر اظهار کرد و اظهار کرد که از این هنرمندان صنعت ها دستی الان هفت هزار نفر در ۵۳ رشته صنعت ها دستی فعالیت دارند .
ایزدی ابراز امیدواری کرد که طرح مرحله گردی برای یافتن بازماندگان هنرهای جایی مازندران بتواند شماری از رشته های فراموش شده را احیاء کند.
ایزدی اظهار کرد که از ۵۳ رشته صنعت ها دستی فعال در مازندران ۲۳ رشته جایی می باشند که طبق احتیاج روزمره مردم استان در طول سال ها تشکیل شدند و مواد اولیه این رشته ها هم جایی هست.
معاون صنعت ها دستی مازندران از همه هم استانی ها خواست تا چنانچه هنرمند بازمانده و یا رشته صنعت ها دستی در حال فراموشی را در هر منطقه ای سراغ دارند ، به این اداره کل اطلاع دهند .
خبرنگار : فاطمه قنبری قادیکلایی ** انتشار یافتن دهنده : حسن فلاحتی
۲۰۹۶/۱۶۵۴