تاریخ: ۱۵:۵۷ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
دود ناشی ازخودروهای دیزلی به جنین آسیب می زند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه دیلی میل، محققان دانشگاه هاسلت بلژیک در این مطالعه متوجه شدند، زنان بارداری که در معرض دود ناشی از خودروهای دیزلی قرار می گیرند بیشتر احتمال دارد که کودکانی با دی.ان.ای آسیب دیده داشته باشند.همچنین این مطالعه نشان داد، […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه دیلی میل، محققان دانشگاه هاسلت بلژیک در این مطالعه متوجه شدند، زنان بارداری که در معرض دود ناشی از خودروهای دیزلی قرار می گیرند بیشتر احتمال دارد که کودکانی با دی.ان.ای آسیب دیده داشته باشند.
همچنین این مطالعه نشان داد، کودکانی که در رحم مادر در معرض این آلودگی قرار گرفته بودند، در هنگام تولد ‘سن بیولوژیکی’ بالاتری داشتند.
بر اساس یک گزارش منتشر شده از سازمان محیط زیست اروپا، سالانه در انگلیس بیش از ۵۲ هزار ۲۴۰ مرگ زود هنگام بر اثر آلودگی هوا اتفاق می افتد.از این شمار ۳۷ هزار و ۶۰۰ مرگ با ذرات کوچک آلاینده به نام PM2.5 ارتباط دارد که به ویژه یک مشکل ناشی از انتشار دود خودروهای دیزلی است؛ این ذرات آنقدر میکروسکوپی هستند بر اثر استنشاق به اعماق ریه نفوذ می کنند.
محققان در این مطالعه آدرس خانه ۶۴۱ زن باردار را در بلژیک در فاصله زمانی میان فوریه ۲۰۱۰ و دسامبر ۲۰۱۴ را با داده های کنترل هوا شناسی ، میزان قرار گرفتن آنها را در معرض آلودگی PM2.5 بررسی کردند.محققان همچنین در این مطالعه تلومرهای نوزادان را – کلاهک های کوچک در انتهای دی.ان.ای – که از انحلال کروموزم ها محافظت می کنند، بررسی کردند.
نمونه های خون گرفته شده از جفت و بند ناف در هنگام تولد علائمی از آسیب به کروموزم ها را نشان داد، مشکلی که تصور می شود با کوتاه تر شدن طول عمر ارتباط داشته باشد.این بررسی ها نشان داد: تلومرها که نشان دهنده سن بیولوژیکی است در نوزادان مادرانی که در معرض آلودگی بیشتر قرار گرفته بودند، کوتاه تر و فرسوده تر بود.
محققان متوجه شدند، به ازای هر پنج میکروگرم افزایش در سطح PM2.5 دربارداری ، تلومرهای بند ناف ۸٫۸ درصد و تلومرهای جفت ۱۳٫۲ درصد کوتاه تر بودند.
همچنین این مطالعه نشان داد که قرار گرفتن در معرض آلودگی در سه ماهه دوم بارداری – میان ماه های چهارم و ششم بارداری که جنین سریع رشد می کند – بیشترین تاثیر را بر کودک دارد.نتایج این مطالعه در مجله پزشکی JAMA Pediatrics منتشر شده است.
علمی**۲۰۳۸**۱۴۴۰
مترجم: درنا محمدیان** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

این مطلبو از دست ندید!  خراسان رضوی|پارک ملی تندوره درگز نیازمند ردیف بودجه مخصوص هست