تاریخ: ۱۸:۱۴ :: ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
دهن کجی شستا به دستورات وزیر رفاه +سند

‎ اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور ۱۱تیرماه ۹۵در بحشنامه‌ای انتخاب مسئولان ستادی بعنوان هیات مدیره شرکت‌ها و واحدهای بیرون از کشور را منع شده کرد؛ بنظر میرسد عدم ممنوعیت عضویت مسئولان ستادی برای شرکت‌های داخلی به این دلیل باشد که تعداد بسیاری از مسئولان در این شرکت‌ها عضویت دارند. هلدینگ تاپیکو از زیر مجموعه‌های […]

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور ۱۱تیرماه ۹۵در بحشنامه‌ای انتخاب مسئولان ستادی بعنوان هیات مدیره شرکت‌ها و واحدهای بیرون از کشور را منع شده کرد؛ بنظر میرسد عدم ممنوعیت عضویت مسئولان ستادی برای شرکت‌های داخلی به این دلیل باشد که تعداد بسیاری از مسئولان در این شرکت‌ها عضویت دارند.

هلدینگ تاپیکو از زیر مجموعه‌های شستا نیز این ایام درگیر حاشیه های بسیاری هست، از افشای نصب ژن‌های مطلوب تا مدیر عامل و اعضای هیات مدیره بازنشسته و اعضای هیات مدیره‌ایی که همزمان در چند شرکت عضو هیات مدیره می باشند.

انتصاب مسئولان پروازی

سال گذشته و پس از آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا در منطقه مخصوص اقتصادی ماهشهر، هیات دولت در بخشنامه ای مورخ ابلاغ ۱۹ دیماه ۹۵ و با امضای معاون اول ریاست جمهور خطاب به تمام وزارتخانه‌ها ، سازمان‌ها ، موسسات و شرکت‌های دولتی و غیردولتی ، نهادهای انقلابی و استانداری‌های سراسر کشور آورده بود :

مدیران واحدهای تولیدی ، مسئولان واحدهای بهره برداری و نیز رتبه های بعدی (مانند مسئولان و روسای بهره برداری ، HSE علاوه بر این ضروری هست حضور تمام وقت در محل خدمت در ابلاغ نصب آنان ذکر گردد و اکیدا از نصب مسئولانی که به هر سبب قادر به حضور دائمی در محل خدمت خود نیستند (به اصطلاح مسئولان پروای ) و یا مسئولانی که در بیشتر از یک پروژه وظیفه اجرائی دارند ، اجتناب گردد . (بخشنامه شماره ۱۲۹۸۹۰/۵۳۸۵۳ ، تاریخ ۱۹ دیماه ۹۵)

(بخشنامه شماره ۱۲۹۸۹۰/۵۳۸۵۳ ، تاریخ ۱۹ دیماه ۹۵) با وجود ابلاغ این بخشنامه از جانب معاون اول ریاست جمهور و بخشنامه دیگری از جانب وزیر نفت ، اما باز شاهد آن هستیم که بیشتر مسئولان عامل ، مسئولان رتبه میانی و حتی عده ای از کارمندان شرکت های زیر مجموعه شستا بخصوص شرکت های پتروشیمی پروازی می باشند . از مثال این مسئولان پروازی میتوان به بعضی مسئولان اول و میانی شرکت های پتروشیمی مارون ، غدیر، فارابی ، فن آوران، جم و خراسان اشاره نمود . نصب این مسئولان پروازی در تضاد صریح بخشنامه معاون اول ریاست جمهور هست .

مدیران پروازی و یا خوب تر هست بگوییم مسئولان تلگرامی در دولت یازدهم و دوازدهم رشدی فوری کرده اند و همین عدم حضور مسئولان در محل شرکت ها موجب شده هست که کارایی شرکت های پتروشیمی کاهش یابد و بیشتر این شرکت ها زیان ده باشند .نکته ارزشمند اینکه در بخشنامه ذکر شده جهانگیری خواستار نصب مسئولان محلی در شرکت ها شده که در حال حاضر به جز پنج شرکت بیشتر مسئولان غیر محلی می باشند .

انتصاب بازنشستگان

مورد دیگری از تخلف های این هلدینگ اقتصادی ، نصب بازنشستگان بعنوان مدیرعامل و در رتبه های میانی شرکت های این هلدینگ هست .

سید رضا نورورزاده مدیر عامل پیشین شستا شهریور سال کنونی در گفت‌وگویی نصب بازنشستگان را تایید کرده اما شرکت های زیر مجموعه شستا را از شمول قانون منع نصب بازنشستگان مستثنی دانسته هست . اخیراً نیز ریاست جمهور و وزیر کار در بخشنامه های به صورت مجزا هر نوع نصب بازنشستگان را در تضاد قانون و تخلف عنوان کرده اند .

این مطلبو از دست ندید!  مناظری زیبا از طبیعت زمستانی در نهاوند + فیلم

انتصاب اشخاص بازنشسته برپایه قانون منع نصب بازنشستگان خلاف و تخطی از قانون هست . در متن قانون منع نصب بازنشستگان هیچ استثنایی برای این شرکت ها مشخص نشده هست .

از مثال های بازنشستگان منصوب در زیر مجموعه هلدینگ تاپیکو و شستا میتوان به آقای جمشیدی ریاست هیئت مدیره پتروشیمی فارابی و امین بیانک مدیر عامل پتروشیمی غدیر اشاره نمود .

منع عضویت اشخاص در هیات مدیره چند شرکت و ضرورت حضور اعضای موظف هیات مدیره در کارخانه

با ارزیابی فهرست اعضای هیات مدیره هلدینگ تاپیکو رویت می گردد که اقای اسلام خسروی همزمان عضو هیات مدیره هلدینگ تاپیکو ، عضو هیات مدیره شرکت بورس کالا هست . ( جهت رویت به سایت های اینترنتی شرکت های ذکر شده مراجعه شود)

( جهت رویت به سایت های اینترنتی شرکت های ذکر شده مراجعه شود) همچنین محمدعلی شفیعی سیف‌آبادی در حال حاضر علاوه بر اینکه عضو هیات مدیره پتروشیمی غدیر بوده و به‌عنوان عضو هیات مدیره پتروشیمی موقع نیز در حال فعالیت هست .

تخلفات مربوط با ماده ۲۴۱ در پتروشیمی فن آوران نیز زیاد هست ؛ با ارزیابی که درباره این شرکت صورت گرفته مشخص شده هست که اعضای موظف هیئت مدیره این واحد پتروشیمی در محل مجتمع حاضر نیستند و از راه دور معاونت بازرگانی و پولی شرکت را اداره می کنند . برپایه قانون تجارت اعضای موظف هیئت مدیره شرکت ها می بایست در محل کارخانه و یا مجتمع حاضر گردند . مبحث در این شرکت هنگامی جذاب تر می گردد که بدانیم حتی عده ای از کارمندان شرکت پروازی می باشند.

اشباع دفاتر تهران شرکت های زیر مجموعه تاپیکو از نیروهای توصیهی .

فلسفه کلیدی ایجاد این دفاتر بعنوان دفاتر فروش و بازرگانی هست اما در حال حاضر تمام مسئولان شرکت های تاپیکو در دفاتر تهران حاضر هستند و شرکت ها را تلگرامی اداره می کنند . قیاس نیروهای حاضر در دفاتر تهران شرکت های زیر مجموعه تاپیکو با هلدینگ خلیج فارس ، بی انضباطی در زیر مجموعه هلدینگ تاپیکو را نشان می دهد که تا هم حالا در این باره نیز به دستورات ربیعی دهن کجی شده هست .

 

شرکت های تابعه هلدینگ تاپیکو

شرکت های تابعه هلدینگ خلیج فارس

پتروشیمی آبادان

۳۰ نفر

پتروشیمی بوعلی

۴ نفر

نفت پاسارگاد

۲۰۰ نفر

پتروشیمی فجر

۳ نفر

نفت ایرانول

۱۰۰ نفر

پتروشیمی اروند

۵ نفر

پتروشیمی فن آوران

۳۸ نفر

پتروشیمی خوزستان

۳ نفر

پتروشیمی فارابی

۳۰ نفر

پتروشیمی مبین

۵ نفر

شیمی بافت

۲۰ نفر

پتروشیمی بندر امام با ۵ شرکت تابعه

۲۰ نفر

 

انتصاب ژن های مطلوب بعنوان هیات مدیره و مدیرعاملی شرکت‌ها :

۱۸

در این باره نیز به دستورات ربیعی دهن کجی شده و ژن های مطلوب بسیاری می باشند که در هیات مدیره شرکت‌ها منصوب‌اند و تا هم حالا اقدامی صورت نگرفته هست.