تاریخ: ۱۸:۳۶ :: ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
دهلی نو و کابل پیرو راهبرد ایالات متحده در ازاء ایران نخواهند بود

با وجود خواسته های متعدد افغانستان از هند برای عضویت درتوافق تجاری و حمل و نقل افغانستان و پاکستان، اسلام آباد تا هم حالا با آن مخالفت کرده هست. اخیرا نیز ریاست جمهور افغانستان در سفر خود به هند خواهان به عضویت دهلی نو در توافق تجاری و حمل و نقل افغانستان و پاکستان گردید.دهلی […]

با وجود خواسته های متعدد افغانستان از هند برای عضویت درتوافق تجاری و حمل و نقل افغانستان و پاکستان، اسلام آباد تا هم حالا با آن مخالفت کرده هست.

اخیرا نیز ریاست جمهور افغانستان در سفر خود به هند خواهان به عضویت دهلی نو در توافق تجاری و حمل و نقل افغانستان و پاکستان گردید.
دهلی نو بعد از آنکه اطمینان یافت پاکستان قصد ندارد به دروازه دسترسی این کشور به افغانستان و قاره آسیای مرکزی مبدل گردد، به چاره های جایگزین مثل استفاده از بندرچابهار در ایران و ایجاد کریدور هوایی هند و افغانستان اندیشید.
هند، ایران و افغانستان سال سابق توافق پیشرفت بندر چابهار را امضا نمودند.
هدف از این کریدور اقتصادی توسیع ارتباطات تجاری ۷۰۰ میلیون دلاری هند و افغانستان هست. به گفته مقام های هندی این ارتباطات تجاری در قیاس با سرمایه گزاری های هند در افغانستان زیاد ناچیز هست.
از سال ۲۰۰۱ تا هم حالا، هند اکثر از ۲ میلیارد دلار به افغانستان مساعدت پولی کرده هست.

بندر چابهار برای نیل هند به اغراض خود در افغانستان و قاره آسیای مرکزی زیاد ارزشمند هست.

همکاری سه جانبه هند، ایران و افغانستان زیاد ارزشمند هست. این پیام به این معنی هست آنان دنباله روی راهبرد واشنگتن در برابر ایران نخواهند بود.
آساق**۱۴۲۴**۱۶۶۳**انتشار دهنده: خسرو حسینی