گروه: شغل
تاریخ: ۱۵:۲۵ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
دلایل بررسی جعلی املاک موسسه کاسپین چیست؟

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از افکارنیوز، بیش از یکسال از واقعهی موسسات پولی و اعتباری اکثر از یکسال از واقعهی موسسات پولی و ارزشی و بلوکه شدن سپرده های سپرده گذاران این موسسات به دلایلی چون غیرمجاز بودن و ورشکست شدن این موسسات می گذرد. اگر چه بانک مرکزی و در راس […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از افکارنیوز،

بیش از یکسال از واقعهی موسسات پولی و اعتباری اکثر از یکسال از واقعهی موسسات پولی و ارزشی و بلوکه شدن سپرده های سپرده گذاران این موسسات به دلایلی چون غیرمجاز بودن و ورشکست شدن این موسسات می گذرد. اگر چه بانک مرکزی و در راس آن ولی اله سیف به صراحت مالباختگان را مقصر دانسته و آن ها را به ابزار سپرده گذاری در موسسات غیر قانونی نکوهش می کند. ولی مالباختگان امروز و سپرده گذاران روز گذشته با دلایل و مدارکی که به تایید نمایندگان مجلس نیز دست یافته هست معتقدند: " این موسسات مجوز داشته اند که اگر چنین نبود چه طور محتمل هست در سایت بانک مرکزی ولی مالباختگان امروز و سپرده گذاران روز گذشته با دلایل و مدارکی که به تایید نمایندگان مجلس نیز دست یافته هست معتقدند: " این موسسات مجوز داشته اند که اگر چنین نبود چه طور محتمل هست در سایت بانک مرکزی ثبت شده و نزد این بانک ذخیره سپرده قانونی داشته اند". در این زمینه پایگاه خبری قدس آنلاین در میزگردی که حدود سه ساعت به طول انجامید پای درد و دل ۵ تن از مالباختگان این موسسات نشسته هست که متن آن در ذیل از نظرتان می گذرد:

و اینکه در صورت میل بگویید هر کدام چه عددی را و به چه علت در موسسه سپرده گذاری کرده اید.

بهادران: عدد سپرده بنده در موسسه عددی میلیاردی هست که این مبلغ  از مکان فروش زمین با دقت به مشکلات اقتصادی حاکم بر کشور و از آنجا که شرایط کار، زندگانی و شرایط اقتصادی بنده به نوعی نبود که بتوانم بلافاصله تصمیم گیری کنم که در کجا سرمایه گذاری تصمیم گرفتم این سرمایه را به نوعی نگه دارم تا وضع مشخص تر گردد و به همین سبب این پول تصمیم گرفتم این سرمایه را به نوعی نگه دارم تا وضع مشخص تر گردد و به همین سبب این پول را در موسسه پولی کاسپین  سپرده گذاری کردم. من سال ها در بیرون از ایران در سال ۹۴ متوجه گردیدم که علی الظاهر مسئله های به همین سادگی ها نیست و جدید آنجا بود که متوجه مشکلات سال ۹۴ بنا به مشکلاتی که برای دیگر موسسات پیش آمد تصمیم گرفتم سپرده خود را از موسسه بیرون کنم ولی خانمی که مسئول شعبه بود به بنده بیان کرد که ما در حال گرفتن مجوز هستیم و شما ناچیزی صبر کنید، همان روزها در خبر ها هم شنیده می گردید که موسسه کاسپین در مراحل اکتساب مجوز هست.  این گردید که پشیمان شده و با خودم قرار گذاشتم بعد از تعطیلات خب بعد از عید هم که مجوز موسسه آمد و خیال ما هم راحت گردید که سرمایه خود را جای شایستهی سپرده گذاری کرده ایم.

اسماعیلی:  من از شما خواهش می کنم به جای پرداختن به مشکلات شخصی سپرده گذاران به عنوان یک رسانه اینکه این چه پروسه ای بوده که دولت

هر چند ما هیچکار خلاف قانونی هم مرتکب نشده ایم ولی موسسه کاسپین از ما به سبب فعالیت هایمان شکایت کرده هست.

طبعا برای پرسنل و خریدهایمان وادار به جابجایی  پول هستیم و برای گردش پول نیز به سرمایه گذاری در یک بانک یا موسسه معتبر نیازمندیم. در این موسسه هم سرمایه گذاری نمی کردیم تا اینکه زمزمه مجوز گرفتن و ادغامش پیش آمد. سسه جذب گردید وقت مصاحبه سسه جذب گردید وقت گفت و گو معاون نظارتی بانک مرکزی آقای تهرانفر بود که وی صراحتا به تایید این موسسه پرداخت. واقعه از این قرار هست که در ابتدا میخواستند۱۰ تعاونی را ساماندهی کنند که اسامی شان نیز موجود هست و آنان را تحت یک موسسه به نام آرمان ایرانیان ادغام کردند که این کار تحت نظارت بانک مرکزی انجام گردید. حتی تابلو هم عوض گردید و پس از ان ۲ تا از این موسسات به مشکل خوردند و هشت تا از این موسسات باقی ماندند که این ۸ موسسه گردیدند کاسپین. کاسپین هم مجوز گرفت و در تاریخ ۲۷/۱۲/۹۵ در سایت بانک مرکزی ثبت گردید و تابلوها هم با اطلاع بانک مرکزی و تحت عنوان مجوز دار از بانک مرکزی دگرگونی یافت. خب طبعا شما به عنوان یک صنعتگر در چنین شرایطی وقتی موسسه ای مجوز دار باشد و نفع تقریبا خوب تری هم بدهد به آن موسسه مراجعه می کنید. ما هم بعد از اخذ مجوز سرمایه مان را در کاسپین ۵ تا ۶ برابر بسیار کردیم.

همان طور که می دانید بانک مرکزی اتاق آنلاینی برای نظارت بر موسسات و بانک های مجوز دار دارد که حتی به حساب های آنان متصل هست و روزانه این کنترل و نظارت صورت می گیرد چه طور محتمل هست حساب های یک موسسه مجوز دار را ۹ ماه کاوش و نظارت نکند؟

همچنان که می دانید بانک مرکزی اتاق آنلاینی برای نظارت بر موسسات و بانک های مجوز دار دارد که حتی به حساب های آنان متصل هست و روزانه این کنترل و نظارت صورت می گیرد چه طور محتمل هست حساب های یک موسسه مجوز دار را ۹ ماه کاوش و نظارت نکند؟ درباره نحوه آشنایی ما با این موسسه هم ضروری هست بگویم این آشنایی از مسیر روزنامه، سخنرانی، بانک مرکزی و خود مردم و گروه های تلگرامی  بود. نکته اینجاست که هم اکنون عنوان می گردد ادغامی انجام نشده و مدیر عامل فرشتگان که دستگیری شده تخطی کرده هست و کلا بانک مرکزی اهتمام دارد واقعه را وارونه ارائه دهد.

من یک روز نگاه کردم تابلو و بنرهای تبریکی زده اند که موسسه از بانک مرکزی مجوز گرفته هست.   آن وقت اختلاف نفع موسسه کاسپین با موسسات دیگر در حد یکی دو درصد بود حتی آن وقت نفع موسسه ملت های مانند کاسپین بود ولی به سبب اینکه کاسپین نزدیک بود پولم را آنجا سپرده گذاری کردم  تا خانه مورد نظرم را پیدا کنم. قبل از این کار  حتی در سایت بانک مرکزی هم جستجو کردم و نگاه کردم که این موسسه به صورت تمام و نه مشروط و محدود مجوز دارد و کاملا شفاف عنوان شده که این موسسه تحت مقررات بانکداری اسلامی مجاز به فعالیت هست. آ ۴۵۰

اولین مشکل از کجا آغاز شد؟

ما اصلا  فکرش را نمی کردیم که روی سخن درباره کاسپین باشد به چه علت که کاسپین مجوز دار بود. با اینکه همان روز اظهار گردید که موسسه ای هست که کسری و مشکل دارد ولی با این وجود چون من همان روز از موسسه پول گرفته بودم خیالم راحت بود که موسسه مورد اشاره موسسه کاسپین نیست. اسماعیلی: موسسه فرشتگان حدود ۱۴ سال بدون هیچ مسئله های ای فعالیت می کرده هست در طول این سال ها منحصرا دو روز مشکل داشت که آن هم به سبب اظهار بانک مرکزی در پنجم فروردین سال ۹۳ بود که گفت فرشتگان مجوز ندارد که هفتم همان ماه با اظهار مجوز دار بودن موسسه مشکل حل گردید. پس از ان حدود دو سال  نفع پول ما بدون هیچ مسئله های ای در کاسپین واریز می گردید که ما برداشت نمی کردیم و به اصل سرمایه مان اضافه می گردید.

در مورد موسسه فرشتگان کمی توضیح دهید؟ این موسسه چه رابطه ای به کاسپین دارد؟

ما آنجا گمان نمی کردیم این مشکل  به ما هم مرتبط باشد چون از واقعهی فرشتگان خبری نداشتیم ولی کاسپین را می شناختیم.

شعبه هم تا دو ماه سپرده ها را پرداخت می کرد و مسئله های ای نبود. ۹ آ

اسماعیلی: نگاه کنید اصلا به عقیده من فضاسازی گردید حتی اگر بعد از رسانه ای شدن این مبحث بانک مرکزی می آمد و عنوان می کرد مسئله های ای وجود ندارد و مجوزها تمام هست و ما جوابگو هستیم باز هم مسئله های ای پیش نمی آمد ولی بانک مرکزی آغاز کرد به رزمایش روی اینکه اصلا ادغامی صورت نگرفته و مجوزی وجود ندارد. همین هم اکنون هم اظهار می کنند فرشتگان منحله هست و غیر قانونی و.

.. در حالی که با مدارک ما مجلس و ۱۸۴ نماینده مجاب گردیدند که در این زمینه بانک مرکزی تخلف کرده هست و تمام محکومیت ها برای بانک مرکزی به قوه قضائیه اظهار شده هست. در حالی که با مدارک ما مجلس و ۱۸۴ نماینده مجاب گردیدند که در این زمینه بانک مرکزی تخلف کرده هست و تمام محکومیت ها برای بانک مرکزی به قوه قضائیه نوری: اصلا این فرمان بانک مرکزی بوده که شما خود را منحل کنید و در آرمان ایرانیان ادغام شوید.

فرشتگان در ۹۳ اصلا منحل شده هست. آ یکی از این ۸ تعاونی بدرتوس هست که مدیرانش سه سال هست زندان خب منی که در کاسپین سرمایه گذاری کردم اصلا فرشتگانی نمی شناسم. اسماعیلی: بانک مرکزی که من درآوردی به موسسه ای مجوز نمی دهد! طبق همان آئین نامه که مبتنی بر قانون و مصوبه هیئت وزیران هست مجوز می دهد، مجوز را در حقیقت به آن  ۸ تا تعاونی که ۱۴ پیشینه فعالیت بانکی داشتند داده هست و ادغامشان کرده و یک اسم داده و نهایتا به آن اسم هم مجوز داده هست ولی هم اکنون می گوید من تنها به یک کاسپین مجوز داده ام مطلوب کاسپین ادغامی از همین ۸ تعاونی بوده هست.

اسماعیلی: بانک مرکزی که من درآوردی به موسسه ای مجوز نمی دهد! طبق همان آئین نامه که مبتنی بر قانون بهادران: آقای سیف در گفت و گو ای در تلویزیون گفت که مجوز موسسه کاسپین سوء تفاهم بوده هست.

از چه وقتی فهمیدید مشکل وجود دارد؟ بعد از اطلاع از وجود مشکل چه کارهایی انجام دادید؟

بهادران: آقای سیف در گفت و گو ای در تلویزیون آن مجوز مرتبط به اسم کاسپین بوده نه موسساتی که زیر مجموعه آن شده اند! اسماعیلی: یعنی عملا اظهار می کنند فرشتگان منحله  و غیر قانونی هست در حالی که اصلا فرشتگانی وجود ندارد و سه سال هست در آرمان ایرانیان و آرمان و بعدا در کاسپین ادغام شده و کاسپین هم مجوز گرفته هست. آن مجوز مرتبط به اسم کاسپین بوده نه موسساتی که زیر مجموعه آن شده اند!

آقای سیف مردم را گول می زند که ما به کاسپین مجوز دادیم مگر کاسپین چیزی جز این ۸ تعاونی است؟ نمایندگان مجلس این را درک کردند. آ عملا اظهار می کنند فرشتگان منحله  و غیر قانونی هست در حالی که اصلا فرشتگانی وجود ندارد و سه سال هست در آرمان ایرانیان و آرمان و بعدا در کاسپین ادغام شده و کاسپین هم مجوز گرفته هست. اول آمد با ترفند مجوز مشروط آغاز کرد و گفت به شرط ادغام که ما ثابت کردیم اصلا مجوز مشروط وجود ندارد. آ وقتی شما تصمیم دارید یک ساندویچی رونمایی کنید ضروری هست از چند جا مجوز بگیرید چه طور محتمل هست شما تابلو بگذارید ولی مجوز بانک مرکزی را نداشته باشید؟ اصلا چنین چیزی امکان دارد؟ نوری: نخستین کاری که خود من انجام دادم این بود که به بانک مرکزی مراجعه کردم البته ضروری هست بگویم که تا دوسه ماه بعد از این ماجراها، خانمی که آنجا بود مدعا می کرد مسئله های ای وجود ندارد و صحیح می گردد. بعد اظهار کردند شکایت کنید، ما هم در سایت شکایت کردیم و پاسخ آمد که شما جزو موسسه منحله و غیر قانونی فرشتگان هستید و سهامداران ضروری هست حق شما را بدهند و ربطی به بانک مرکزی ندارد. خب ما هم به دادسرای پولی و بانکی مراجعه و آنجا شکایت کردیم. وقتی شما تصمیم دارید یک ساندویچی رونمایی کنید ضروری هست از چند جا مجوز بگیرید چه طور محتمل هست شما تابلو بگذارید ولی مجوز بانک مرکزی را نداشته باشید؟ اصلا چنین چیزی امکان دارد؟

یعنی نه صدا و سیما و نه بانک مرکزی پاسخ ما را ندادند. آقای سیف در تلویزیون سخن هایی کرد ما به مدیران صدا و سیما

واقعا ضروری هست پرسید به عنوان یک انسان عادی دستمان به کجا می رسید؟ و کجا قصد دارد حقت را بگیرد؟ جلوی ریاست جمهوری رفتیم یگان ویژه ریاست جمهوری مدارک را بردیم و مجوزها را ارائه دادیم و آشکار گردید مجوز ما مشروط نبوده هست. بعد از چندین بار رفتن و آمدن و عرضه مدارک، از سوی ۱۸۰ نماینده به صورت متقن اظهار گردید که بانک مرکزی در این واقعه  مقصر هست.

بعد موضوع  رسانه ای گردید و حتی آن ور آبی ها و شبکه های ضد انقلاب هم آغاز کردند به پوشش بعد هم ماده ۲۳۶ تصویب گردید و این ماده به قوه قضاییه  حرف ما این هست که قانون گذار برای شما تکالیفی معین کرده و گفته شمای بانک مرکزی چون سیاستگذار و حاکم نظارتی هستید ضروری هست نظارت کنید  و اگر نگاه کردید جهت گیری کلی بانک ها و موسسات به طرف ورشکستگی هست ضروری هست به آنان اخطار داده و جلویش را بگیرید و ۱۰ یا ۱۵ آیتم بانکی هم مشخص کرده و می گوید نسبت کفایت سرمایه ضروری هست اینچنین باشد، سرمایه در گردش و سرمایه ثابت بانک یا موسسه پولی ضروری هست اینچنین باشد، یعنی این مورد ها را به صورت کمی و طبق شاخصه ها عنوان کرده و می گوید طبق آن هر وقت به طرف ورشکستگی رفتید بانک مرکزی ضروری هست ورود کرده و این مبحث را اظهار کنید.  

دوراهی : تمام این بحث هایی که شده  نکته ای که وجود دارد این هست که سیف در بانک مرکزی می گوید: اصلا گیرم که من مجوز داده ام چون بانک ها در قالب شرکت های سهامی فعالیت می کنند، حتی اگر بانک ملی هم باشد اگر ورشکست شده و کم آوردند من به عنوان نماینده دولت ضروری هست پاسخگو باشم؟ اگر شما می روید از راهنمایی و رانندگی گواهینامه می گیرید بعد باکسی تصادف مسئله های این هست اگر موسسه ورشکست بوده و هیئت مدیره اش صلاحیت نداشته و ترازشان منفی بوده شما ضروری هست به اینها مجوز بدهید یا خیر؟ به طور اساسی طبق این آیتم ها اگر وضع اینگونه بوده نباید منتج به صادر کردن مجوز می شده هست.  حرف ما این هست که قانون گذار برای شما تکالیفی معین کرده و گفته شمای بانک مرکزی چون سیاستگذار و حاکم نظارتی هستید ضروری هست نظارت کنید  و اگر نگاه کردید جهت گیری کلی بانک ها و موسسات به طرف ورشکستگی هست ضروری هست به آنان اخطار داده و جلویش را بگیرید و ۱۰ یا ۱۵ آیتم بانکی هم مشخص کرده و می گوید نسبت کفایت سرمایه ضروری هست اینچنین باشد، سرمایه در گردش و سرمایه ثابت بانک یا موسسه پولی ضروری هست اینچنین باشد، یعنی این مورد ها را به صورت کمی و طبق شاخص اگر شده و مجوزی صادر شده که شده هست پس ضروری هست بانک مرکزی پاسخگو باشد که با چه مکانیزمی این مجوز صادر شده است؟ اینجا دیگر اگر پولی از مردم تلف شده ضروری هست بانک مرکزی پاسخگو باشد! مانند اینکه فردی دکتر نبوده و مدرک طبابت هم نداشته هست ولی شما برایش مجوز صادر کردی و این انسان چند نفر را کشته است! اکنون حتما فردی که این مجوز را صادر کرده ضروری هست پاسخگو باشد. صورت مسئله های این هست که بانک مرکزی به مجموعه ای مجوز داده که با ادعاهایی که هم اکنون می کند نباید می داده هست.

مسئله این هست اگر موسسه ورشکست بوده و هیئت مدیره موسسه حسابرسی رسمی خود بانک مرکزی رونوشت زده که این موسسه در انتهاء سال پولی ۹۴ نزدیک ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان سپرده گیری داشته و  ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان هم تسهیلات داده هست. اگر شده و مجوزی صادر شده که شده هست پس ضروری هست بانک مرکزی پاسخگو باشد که با چه مکانیزمی این مجوز صادر شده است؟ اینجا دیگر اگر پولی از مردم تلف شده ضروری هست بانک مرکزی پاسخگو باشد! مانند اینکه فردی پزشک کذب بزرگ دیگری هم که عنوان می گردد این هست که اظهار می کنند این مبحث در دولت های قبلی بوده و دولت های قبلی مجوز های خود را داده اند در حالی که به طور اساسی مجوز کاسپین در دولت آقای روحانی و از طریق شخص آقای سیف صادر شده هست.

از ۴/۱۲/۹۲ نخستین مجوز پذیره نویسی بورس اینها هم به نام آرمان را آقای سیف امضا کرده هست. کذب بزرگ دیگری هم که عنوان می گردد این هست که اظهار می کنند این مبحث در دولت های قبلی بوده و دولت های قبلی مجوز های خود را داده اند در حالی که به طور اساسی مجوز کاسپین در دولت آقای روحانی و از طریق شخص آقای سیف صادر شده هست.

مظاهری: من سال ۹۰ با فرشتگان آشنا گردیدم که آن وقت هم مجوز خود را داشت. ولی مجوز کلیدی از سال ۹۴  و به نام کاسپین صادر شده هست. در سال ۹۳ من به اسم آرمان ایرانیان سپرده گذاری کردم که آن وقت در گروه فرشتگان بوده هست. ولی یک دفعه تصمیم می گیرند قبل از مجوز رسمی نامش را به کاسپین مبدل کنند.

به طور مثال اگر اظهار می کنند فلان موسسه غیر قانونی هست فرشتگان و کاسپین را هم در پوشش همان ها رد می کنند. اینجا مشی بانک مرکزی زیر پرسش هست.

مردم برای همین هست که بانک مرکزی را بیننده قرار داده اند. به چه علت که فرشتگان و کاسپین مجوز دار بوده و بانک مرکزی اذن ندارد در قالب موسسه غیر قانونی با ما برخورد کند. سه مرحله وقتی برای ارزیابی فعالیت کاسپین وجود دارد. شرکت های تعاونی به استناد قسمت قانون تعاون ایجاد گردیدند پس برخورداری مجوز قانونی بودند و اینکه ضروری هست می رسیدند با مقررات و ضوابط ناظر پولی یعنی بانک مرکزی خود را مطابقت می دادند، به طور اساسی در آن مرحله ناظر پولی دستورالعملی برای تعاونی ها نداشته هست. در ۹۲ این دو موسسه در شرف ایجاد یعنی فردوسی و فرشتگان ادغام شده و موسسه آرمان ایرانیان که مجموعه ای از ۱۰ تعاونی بودند ایجاد می گردد.

تا ۱/۱۰/۹۲ مجموعه فرشتگان با مجوز و اطلاع بانک مرکزی فعالیت می کرده هست. از سال ۹۲ تا ۹۴ موسسات تحت موسسه در شرف ایجاد آرمان ایرانیان مجوز داشتند و به ۵۰۵ موسسه مجوز فعالیت می دهند. در سال ۹۴ که مجوز ها در حال پایانی شدن هست نامش را به کاسپین دگرگونی می دهند. بعد هم در ۹۴ مصوب می کنند که تمام مجوز های آرمان ایرانیان کاسپین هست. در تاریخ ۲۷/۱۲/۹۴ مجوز فعالیت موسسه کاسپین رسما صادر می گردد و از ابتدای سال ۹۵ هر فردی کار کرده و فعالیتی داشته رسما کاسپین بوده هست. کاسپین در اردیبهشت تابلوهایش را بالا می برد؛ در این سه مرحله وقتی تمام فعالیت ها با مجوز بوده هست و از مردم پول گرفتند و عملیات بانکی انجام دادند که تمام با اطلاع و مجوز بانک مرکزی انجام شده هست. از ابتدای ایجاد فرشتگان تاکنون که این سه پروسه طی شده هست تمام با اطلاع و مجوز و تحت نظارت بانک مرکزی بوده هست و بانک مرکزی الان  مدعا می کند که اینها کلاهبردار می باشند، ترازشان منفی هست و نفع غیر مجاز  داده اند وگرنه در تمام این سه مرحله بانک مرکزی سپرده قانونی گرفته یعنی ۱۳.

۵ درصد هر سپرده نزد بانک مرکزی سپرده ذخیره قانونی بوده هست. این به این معنا هست که عملیات بانکی این موسسه مورد تایید بانک مرکزی بوده هست. در تمام سال های ۹۲، ۹۳ و ۹۴ اسناد سپرده اش موجود هست که چقدر نزد بانک مرکزی تودیع کرده اند.

مهمتر از تمام وقتی شما سپرده قانونی می گیرید یعنی من نفع این ها را نیز تایید کرده ام.۵

ما با مطالعه سپرده گذاری کرده ایم و تنها نفع مد نظرمان نبوده هست وگرنه می توانستیم در سایر موسسات سپرده گذاری کنیم که آن وقت نفع زیادتری از کاسپین می دادند. بازه نفع این موسسات از ۲۳ تا ۳۲ درصد بوده هست. اکثر از ۳۲ درصد به عموم سپرده گذاران داده نشده هست.

البته درباره های ما اطلاع داریم که ریاست هیئت مدیره آمده با ۳۸ درصد از موسسه وام گرفته و همانجا با نفع ۴۲ درصد سپرده گذاری کرده که ما هم به این فساد و تخلف معترض هستیم و نباید این را به اسم تمام سپرده گذاران تمام کنند.  مگر می گردد بانک مرکزی نداند این مبالغ در اختیار چه کسانی قرار دارد؟ در همان سال ها شما اگر به فرشتگان مراجعه می کردید تسهیلات درشت داده نمی گردید در حالی که مشخص است  تسهیلات کلان هم داده شده هست ولی به چه کسانی؟ مشخص نیست. ما با مطالعه سپرده گذاری کرده ایم و تنها نفع مد هم اکنون اظهار می کنند هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات داده شده هست.

    قانون می گوید اگر من با یک مجموعه حتی مجموعه بانکی قراردادی بستم و آن مجموعه به من نفع غیر متعارف داده هست این مبحث به من مرتبط نمی گردد. بانک از نظامات بانکی تخلف کرده و ضروری هست از طریق بانک مرکزی مجازات گردد. بانک مرکزی در اینجا با من طرف نیست و قراردادها به استناد قانون مدنی محترم می باشند و ما قرارداد خلاف شرع و قانونی نبسته ایم. در اسنادی که ما تصرف کردیم به تعویق افتاده بانکی منحصرا ۸ نفر نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان هست اینها چقدر تسهیلات گرفتند که منحصرا به تعویق افتاده اش این مبلغ شده است؟

اگر خلاف قانون بوده در موعدش ضروری هست جلویش گرفته می شده ولی وقتی در موعدش جلویش را نگرفتند و سپرده قانونی اش را هم بانک مرکزی جذب کرده توان ندارد هم اکنون چنین ادعایی کند. آقای سیف هم در نشست این را بیان کرد که قرارداد شما با فرشتگان و آرمان محترم هست و موسسه ضروری هست تا ریال آخر نفع شما را بپردازد تکذیب هم نمی کند ولی اگر آمدیدم اینها را ارزیابی کردیم ودیدیم مال و اموال ندارند نیایید از من بانک مرکزی انتظار برخوردار باشید که پول شما را بدهم. ما اختلافمان با بانک مرکزی بر سر همین مسئله های هست به چه علت که ما می گوییم توی بانک مرکزی  به این ها مجوز دادی و تایید صلاحیتش کرده ای. منحصرا پول زمین همین ۱۳ فقره چیزی حدود هزار میلیارد تومان می گردد و این جای پرسش هست که چطور ۶۴ فقره ۱۴۴۰ میلیارد تومان شده است؟

نوری: از مجموعه سپرده گذاران فرشتگان همین آقای اسماعیلی کارآفرین مثال بوده اند، دوستانی بودند که کارخانه دار بوده و بالغ بر ۱۷ میلیارد تومان سپرده داشته اند. آ

اعتراض ما این هست که به چه علت به قانون اقدام نمی گردد و به چه علت فرا قانونی اقدام می کنید به چه علت کار ضروری هست به نشست سران سه قوه برسد؟ مگر این مبحث قانون ندارد؟ با قانون تجارت قانون تجارت

این اتفاق چقدر روی عدم اعتماد شما به نظام بانکی کشور تاثیر داشته است؟

اسماعیلی : صد درصد؛ شما اگر خودتان هم اکنون سخن های ما را گمان کنید چقدر اعتمادتان را از دست می دهید؟ اصلا مسئله های پول نیست من وقتی نتوانم به کشورم و به دولتم به کارها اقتصادی که از طریق آنان صورت می گیرد اعتماد کنم اصلا چطور دیگر در این کشور زندگانی کنم؟

در کشورهای متفاوت حتی کشورهای دیکتاتور حوزه خلیج فارس

مظاهری: من سال ۹۰  به عنوان کارآفرین مثال شناخته گردیدم آقای عیسی بابایی من را به ترکیه به تمام جا نامه زدم و دوبار نامه من به بانک مرکزی رفته و آنان هم برای کاسپین فرستادند و کاسپین می گوید من چه کنم؟  من در این ۳۳ روز کارتن خواب گردیدم منی که فوق لیسانس دانشگاه شریف هستم و در این مملکت درصد بالایی از اشخاص عضو کمیته امداد منِ صنعتگر با ۴۵۰ میلیون چک