گروه: شغل
تاریخ: ۱:۴۵ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
دلار سال ۹۷ چقدر می‎شود؟

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راهنمای سفر من، اگرچه از نظر تقسیم‌کار سیاستی، سیاستگذاری حوزه ارز در چارچوب وظیفه ها بانک‌های مرکزی قرار می‌گیرد، در کشورهایی مثل ایران سیطره سیاست مالی بر پولی و وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی عملا سیاست‌های مالی و بودجه را به یک عامل اصلی در تعیین شرایط […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راهنمای سفر من، اگرچه از نظر تقسیم‌کار سیاستی، سیاستگذاری حوزه ارز در چارچوب وظیفه ها بانک‌های مرکزی قرار می‌گیرد، در کشورهایی مثل ایران سیطره سیاست مالی بر پولی و وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی عملا سیاست‌های مالی و بودجه را به یک عامل اصلی در تعیین شرایط بازار ارز مبدل می‌کند. ارتباط بودجه و نرخ ارز از منظرهای مختلفی قابل ارزیابی هست.

یکی از وجوه ارتباط بودجه و نرخ ارز، نرخ ارز محاسباتی ضمنی بودجه در محاسبه های ریالی ذی ربط به درآمدهای نفتی دولت هست. به رغم توصیه‌های کارشناسی و تاکیدهای قانونی مبنی بر لزوم اصلاح فرآیند ورود مراجع حاصل از نفت به بودجه و لزوم جدا کردن سیاست‌های پولی و ارزی از سیاست‌های مالی، درآمدهای ریالی نفتی متاثر از نرخ دلاری نفت و نرخ ارز هست.

در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ نرخ ارز محاسباتی بودجه به صورت ضمنی ۳۵۰۰۰ ریال مدنظر داشته شده هست. با این وجود ر ردیف ۱۶۰۱۳۹ جدول ۵ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷، مبلغ ۱۰۰ هزار میلیارد ریال به عنوان مابه‌التفاوت نرخ فروش ارز حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی مدنظر داشته شده هست که در صورت لحاظ این میزان نرخ ارز محاسباتی بودجه ۳۸۵۰۰ ریال می باشد.

بنابر گزارش مرکز پژوهشهای مجلس، با توجه به نرخ ارز بازاری فعلی به نظر نمی‌رسد دولت مشکلی در فروش ارز متاثر از نفت با نرخ لحاظ شده در بودجه داشته باشد و در نتیجه احتمال جهش ارزی در سال ۱۳۹۷ از این کانال بعید به نظر می‌رسد. به ویژه آنکه در بودجه سال ۱۳۹۷ برداشت از صندوق توسعه ملی پیش‌بینی شده هست که ارائه ارز را به همین میزان افزایش می‌دهد.

در بازرگانی بیگانه نیز تراز مثبت تجاری در سال آینده مورد انتظار هست که آن هم می‌تواند به معنای عدم انتظار جهش ارزی تلقی گردد. به صورت کلی برای سال ۱۳۹۷ رشد حدود ۸ درصدی نرخ ارز اسمی انتظار می‌رود که به معنای قرار گرفتن نرخ ارز در کانال ۴۳۰۰ – ۴۴۵۰ در سه ماهه انتهایی این سال هست. .. به صورت بالقوه می‌توانند عواملی باشند که در ایران به طور مستمر خطر بی‌ثباتی بازار ارز را ایجاد می‌کنند.