تاریخ: ۱۲:۴۹ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۷

سرویس فرهنگ و هنر مشرق – با برنامه ریزی انجام شده در سال جاری، سازمان فرهنگی رسانه ای اوج قرار هست با دست پُر و با حضور چند کارگردان مالک اسم دست کم سه فیلم سینمایی را به فاز تولید برساند تا در جشنواره فیلم فجر هم حضوری نیرومند داشته باشد. در ابتدا به معرفی […]

سرویس فرهنگ و هنر مشرق – با برنامه ریزی انجام شده در سال جاری، سازمان فرهنگی رسانه ای اوج قرار هست با دست پُر و با حضور چند کارگردان مالک اسم دست کم سه فیلم سینمایی را به فاز تولید برساند تا در جشنواره فیلم فجر هم حضوری نیرومند داشته باشد.

در ابتدا به معرفی سازمان هنری رسانه ای اوج می پردازیم که چه طور وارد تولید فعالیت های فرهنگی شده هست. این سازمان مؤسسه ای غیردولتی هست که رسماً از بهار سال ۱۳۹۰ فعالیت هنری و رسانه ای خود را شروع کرد یک تشکل مردم نهاد هست و هزینه و اعتبارات تولیدات آن با پشتیبانی دستگاه های دولتی و غیردولتی تأمین می گردد و وظیفه ای برای پشتیبانی شدن از هیچ نهادی ندارد. سازمان اوج دارای اغراض مختلفی هست که من جمله اغراض این سازمان، ایجاد بستری برای شناسایی، سیاست گذاری راهبردی در حوزه تولیدات هنری گفتمان انقلاب اسلامی، تعلیم و جهت دهی نیروهای با استعداد انقلابی در عرصه های متفاوت هنری و رسانه ای و نیز فراهم نمودن زمینه تولید و توزیع فرآورده ها همسو با انقلاب اسلامی هست.

از زمان شروع مدیریت احسان محمدحسنی، سازمان رسانه ای اوج در همه زمینه های هنری و رسانه ای فعال گردید و در کارنامه اش از برپایی نمایش و نمایشگاه تا تهیه فیلم های تلویزیونی و انیمیشن تا راه اندازی کافه و سینمای سیار و برپایی شب شعر، دیده می گردد. من جمله فعالیت های سازمان چاپ کتاب سی سال هست که مجموعه روزنگار تصویر های اجتماعی و تاریخ سیاسی انقلاب اسلامی هست.

خانه طراحان انقلاب اسلامی هم منسوب به سازمان اوج هست که توانسته یک تنه ده ها فیلم و انیمیشن مثل تیزر فیلم «بادیگارد»، «ایستاده در غبار»، «کدام نامزد»، «تکفیری ها» و «صداقت آمریکایی» را تهیه و تولید کند. از آن گذشته سازمان هنری رسانه ای اوج در زمینه توسعه تولیدات خود و به توصیه سازمان صدا و سیما پس از سریال «آسمان من» به کارگردانی محمدرضا آهنج که از شبکه های سراسری سیما به پخش رسید؛ تولید چندین سریال را در فرمان تولید خود دارد که پنج سریال آن الف ویژه هست و قرار هست این زنجیره تولید ادامه داشته باشد

.

از آن گذشته سازمان هنری رسانه ای اوج در زمینه توسعه تولیدات خود و به توصیه سازمان صدا و سیما پس از سریال «آسمان من» به کارگردانی محمدرضا آهنج که از شبکه های سراسری سیما به پخش رسید؛ تولید چندین سریال را در فرمان تولید خود دارد که پنج سریال آن الف ویژه هست و قرار هست این زنجیره تولید ادامه داشته باشد.

سازمان فرهنگی هنری اوج که در حال حاضر به عنوان تنها نهاد فرهنگی “پیشگام تولید آثار دفاع مقدسی و گفتمان انقلاب اسلامی” اکنون و پس از موفقیت های این سازمان در تولید و پخش فیلم و سریال، گام های بعدی خود را محکم تر از گذشته برداشته و دست به تولید سریال پرمخاطب «پایتخت» زده که در حال حاضر روزهای انتهایی تصویربرداری خود را پشت سر می گذارد و از تولیدات این سازمان برای پخش در نوروز سال آینده محسوب می گردد. سازمان فرهنگی هنری اوج که در حال حاضر به عنوان تنها نهاد فرهنگی “پیشگام تولید آثار دفاع مقدسی و گفتمان انقلاب اسلامی” شده هست اهتمام دارد تا در فضایی که تولید آثار سینمایی به سمت تولیدات ابتذال و وادادگی فرهنگی رفته هست چرخه تولیدات خود را از جهت کلیدی که همان انقلاب و دفاع هست حفظ نماید و با مشارکت تهیه کنندگان و کارگردانان مطرح و خوش ساخت به سراغ موضوع های ناب و دست نخورده در این حوزه برود.

 «سردار جنگ» و پیشگامی در ورود به مسایل سوریه

به همین مقصود در این گزارش اهتمام کردیم تا به ارزیابی آثار سینمایی این سازمان برای سینمای ایران و جشنواره فیلم فجر پرداخت کنیم. یکی از نخستین مجموعه های این سازمان که با سروصدای رسانه ای بسیار فراوان هم همراه بوده هست تازه ترین اثر ابراهیم حاتمی کیا با محوریت پرداختن به حوادث منطقه به ویژه اتفاقات سوریه بوده هست. ابراهیم حاتمی کیا، کارگردان معروف سینمای انقلاب و دفاع مقدس که کارگردانی فیلم هایی چون «دیده بان»، «بوی پیراهن یوسف» و «آژانس شیشه ای» را در کارنامه خود دارد، در پی ساخت فیلمی با موضوع داعش و تهدیدات تکفیری ها رفت.

فیلمی که بخش کلیدی آن در یک هواپیما و فرودگاه می گذرد و جز ایران، قسمتی از فیلم هم در کشور سوریه فیلمبرداری گردید. فیلمبرداری «به وقت شام» ابراهیم حاتمی کیا همزمان با شروع ماه مبارک رمضان در یکی از فرودگاه های نظامی شروع گردید و تدوین فیلم همزمان با فیلمبرداری، توسط مهرداد خوشبخت انجام گردید.

فیلمبرداری این فیلم بر عهده مهدی جعفری بود و هادی حجازی فر و بابک حمیدیان از بازیگران ایرانی فیلم بودند که در این اثر ایفای نقش نمودند و علاوه بر آنان جمعی از بازیگران مطرح سوریه ای و لبنانی در این فیلم به ایفای نقش پرداختند. فیلمبرداری بخش ایران «پرواز به وقت شام» در تهران و اصفهان فیلمبرداری گردید و پس از ان گروه برای ضبط بخش های خارجی به سوریه رفتند. تدوین پایانی فیلم جدیدا توسط مهرداد خوشبخت به انتهاء دست یافته هست و سیدعلیرضا علویان در سومین مشارکت خود با ابراهیم حاتمی کیا پس از «چ» و «بادیگارد» طراحی صداهای فیلم سینمایی «به وقت شام» را بر عهده گرفته و طی چند روز آینده، فیلم تازه حاتمی کیا وارد فاز صداگذاری و میکس خواهد گردید.

علاوه بر این موسیقی فیلم نیز توسط کارن همایونفر در حال ساخت هست. ..

برگ پیروز اوج در نمایش آثار دفاع مقدس

«این فیلم یکی از فرآورده ها سازمان هنری رسانه ای اوج در سال جاری بوده که به نظر می رسد جز با اهمیت ترین آثار این سازمان باشد که قرار هست در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر پرده برداری گردد.

فیلمبرداری فیلم سینمایی «تنگه ابوغریب» به تهیه کنندگی سعید ملکان و کارگردانی بهرام توکلی روز یکشنبه دوم مهر ماه در شهرک سینمایی دفاع مقدس شروع گردید و در نخستین روزهای فیلمبرداری این فیلم در شهرک سینمایی دفاع مقدس، جواد عزتی، حمیدرضا آذرنگ، علی سلیمانی و مهدی قربانی جلوی دوربین حمید خضوعی ابیانه رفتند. فیلمبرداری بخش عمده این فیلم در اطراف تهران انجام می گردد و پس از آن گروه برای ضبط سایر بخش ها به جنوب کشور می روند.

«تنگه ابوغریب» عنوان تازه ترین محصول سازمان هنری رسانه ای اوج در ژانر دفاع مقدس هست که پس از «پرواز به وقت شام» ابراهیم حاتمی کیا کلید خورد و روایتی از ایام دفاع مقدس ذی ربط به تنگه ابوغریب هست. فیلم سینمایی «تنگه ابوغریب» به تهیه کنندگی سعید ملکان و کارگردانی بهرام توکلی روایتی هست از دفاع دلاورمردانه گردان عمار در مقابل لشکرکشی رژیم بعث به فکه و شرهانی. روزهای رشادت و مظلومیت بچه های گردان عمار در روزهای آخر دفاع مقدس در منطقه حساس تنگه ابوغریب… در چکیده فیلم سینمایی «تنگه ابوغریب» چنین آمده هست: در ٢١ تیرماه ١٣۶٧، هجوم گسترده ای سراسر جبهه جنوب را درگیر می کند، یکی از نقاط حساسی که دشمن قصد گذر از آن و رسیدن به شهرها و جاده های کلیدی ایران را دارد «تنگه ابوغریب» هست، تنگه ای که اسم و خاطره اش در میانه تاریخ رسمی روزهای انتهایی جنگ مفقود شده …

این مطلبو از دست ندید!  ارزش مراجع طبیعی در آیات وحی/ مسیولیت مشترک آدم ها در مراقبت از مواهب الهی

قرار هست فیلمبرداری بخش عمده این فیلم در اطراف تهران صورت پذیرد و پس از آن گروه برای ضبط سایر بخش ها به جنوب بروند.

فیلم سینمایی «تنگه ابوغریب» تهیه کنندگی سعید ملکان و کارگردانی بهرام توکلی تازه ترین محصول مرکز فیلم و سریال سازمان اوج هست که در ژانر دفاع مقدس در حال تولید هست. سازندگان فیلم سینمایی«تنگه ابوغریب» اعتقاد دارند که این اثر، فیلم دشواری هست، چون که در آن از آلات جنگی زیادی استفاده می گردد.

«نائله» اوج به عاشورا رسید

این فیلم به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه کنندگی سعید ملکان هم از فیلم هایی هست که برای حضور در جشنواره فجر سال کنونی آماده می گردد.

پس از توجه به حوادث منطقه و دوران دفاع مقدس یکی دیگر از موضوعاتی که مورد توجه سازمان اوج قرار گرفته هست موضوع عاشورا بوده که تولید این کار را به دستان اصغر عباسی سپرده اند. اتفاقات روز عاشورا به علت دربرداشتن ابعاد حماسی و تراژیک، به طور مستمر مورد توجه هنرمندان عرصه های گوناگون قرار داشته هست و حتی قبل از این هم شاهد تولید فیلم سینمایی «رستاخیز» به کارگردانی احمدرضا درویش بودیم که تنها در جشنواره فیلم فجر رنگ پرده به خود دید و پس از آن به دلایل محتوایی و فنی به بایگانی سپرده گردید. 

اکنون سازمان اوج تصمیم دارد تا برگ دیگری از این تاریخ زرین را با ساخت فیلم «نائله» رقم بزند.  اصغر عباسی به وسیله ساخت آثار دفاع مقدسی و توجه به خانواده های شهدا در آثار خود معروف هست. آخرین ساخته اصغر عباسی فیلم کوتاهی تحت عنوان «پرچم» بوده که محصول باشگاه فیلم سوره حوزه هنری تهران هست و به داستان زندگی چهار شهروند می پردازد که سرنوشتشان به وسیله حضور در جبهه مبارزه با داعش به یکدیگر گره می خورد.

این فیلم با محوریت شهدای مدافع حرم تولید گردید و جوایز بسیای هم دریافت نمود.

اکنون و پس از تولید «پرچم» و برگزیده شدن این فیلم و اکتساب جوایز بسیار، اصغر عباسی به سراغ موضوع عاشورا رفت و «نائله» داستانی عاشقانه در بستر کاروان کربلا و قیام یاران اباعبدالله (ع) را به نگارش درآورد که این فیلم مراحل انتهایی نگارش خود را پشت سر می گذارد و پس از آن مراحل پیش تولید و تولید خود را شروع می کند تا برای حضور در جشنواره آماده گردد.

مسعود ده نمکی به سراغ «حُر انقلاب» رفت

از دیگر آثار سازمان هنری رسانه ای اوج میتوان به موضوع انقلاب اسلامی و پرداختن به شخصیت “طیب حاج رضایی” از دیگر آثار سازمان هنری رسانه ای اوج میتوان به موضوع انقلاب اسلامی و پرداختن به شخصیت “طیب حاج رضایی” اشاه کرد. در حقیقت شخصیت “طیب” مسعود ده نمکی قرار بود که در تازه ترین فیلم خود یعنی«طیب خان»، زندگی طیب حاج رضایی را از دوران جوانی تا ۵۲ سالگی روایت کند.

با برنامه ریزی انجام شده لوکیشن های فیلم جدید ده نمکی در تهران و بندرعباس بود و با توجه به احتیاج فیلمنامه قرار بود که طراحان دکور برای بخش هایی از فیلمبرداری اقدام به ساخت دکور کنند. در حقیقت شخصیت “طیب” محوریت داستان این فیلم را تشکیل می دهد و در کنار آن به اطرافیان وی نیز پرداخته می گردد.

«توهم توطئه» احمدرضا معتمدی در اوج

در حال حاضر نگارش فیلمنامه «طیب خان» به انتهاء سرید و به سبب مشکل مالی اعلام گردیده برای ساخت این اثر، حضور این فیلم در جشنواره سی و ششم فیلم فجر منتفی گردید، اما میتوان از آن به عنوان آثار سازمان رسانه ای اوج برای جشنواره فیلم فجر سال آینده یاد نمود. اکنون و پس از معرفی عناوین فیلم های سینمایی مورد توجه اوج به سراغ یکی دیگر از آثار این سازمان می رویم. فیلم سینمایی «توهم توطئه» به کارگردانی احمدرضا معتمدی و تهیه کنندگی خلیل شعبانی.

این اثر هم من جمله فیلم هایی هست که قرار هست در ژانر اجتماعی و حول یکی از مباحث اجتماعی روز جامعه که قشر زیادی از مردم را درگیر خود کرده هست، به تولید برسد.

میرزا کوچک خان جنگلی به جشنواره فیلم فجر نرسید

آخرین خبرها از این اثر این هست که فیلمنامه «توهم توطئه» در فاز نگارش هست و با توجه به زمان اندک موجود تا جشنواره سی و ششم، با برنامه ریزی انجام شده این سازمان می خواهد تا فیلم سینمایی «توهم توطئه» را برای اکران در جشنواره فیلم فجر سال آینده آماده کند. فیلم های ذکر شده از آثار سازمان فرهنگی و رسانه ای اوج برای حضور در جشنواره فیلم فجر هست.

در نظر گرفته شده بود که سریال «گیله وا» ابتدا در یک نسخه سینمایی آماده گردد و بتواند برای شرکت در جشنواره فیلم فجر عرضه گردد و پس از آن در قالب یک سریال ۸ قسمتی از تلویزیون پخش گردد که بنا به تصمیم های پایانی این سازمان نسخه سینمایی «گیله وا» منتفی و تنها بعنوان سریال از رسانه ملی پخش خواهد گردید. «

اردلان عاشوری که فیلمنامه سریال «گیله وا» به قلم او هست، به کارگردانی این سریال نیز پرداخته هست و حسین تراب نژاد هم بازنویسی فیلمنامه این اثر را انجام داده و امیر بنان نیز تهیه کنندگی این کار را عهده دار است

.