گروه: مسافرت
تاریخ: ۱۴:۱۰ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
دستیار تایلندی برای سرآشپز ایرانی در بهشت!

مجله مهر: اگر اهل اینترنت گردی و دیدن ویدیوهای مختلف باشید، احتمالا علاقه شخصی‌تان را پیگیری می‌کنید، برای کسی مثل من که ویدئوهای آشپزی بابت رنگ‌ها و استفاده از مواد غذایی برایم جذابیت دارد و وقت زیادی را برای تماشای آن‌ها می‌گذارم، برخوردن به آشپزهای مختلفی که در گوشه و کنار دنیا مشغول هستند، طبیعی […]

مجله مهر: اگر اهل اینترنت گردی و دیدن ویدیوهای مختلف باشید، احتمالا علاقه شخصی‌تان را پیگیری می‌کنید، برای کسی مثل من که ویدئوهای آشپزی بابت رنگ‌ها و استفاده از مواد غذایی برایم جذابیت دارد و وقت زیادی را برای تماشای آن‌ها می‌گذارم، برخوردن به آشپزهای مختلفی که در گوشه و کنار دنیا مشغول هستند، طبیعی است، اما گاهی در میان آن‌ها با کسانی روبرو می‌شوم که سبک زندگی‌شان متفاوت‌تر از بقیه به نظر می‌رسد. «مارک وینز» یکی از آن‌ها بود که به لطف اینترنت و ایمیل با او ارتباط گرفتم و البته خوشحالم که ایمیل برای آن‌ها هنوز هم مورد استفاده است و خیلی زود جوابم را داد. وجه تمایز مارک با بقیه در این بود که با وجود اینکه خودش آشپز نبود، اما ویدیوهایش در دسته‌بندی غذاها بازدید بالایی داشتند، او تقریبا همیشه در سفر است و در سفرهایش به رستوران های مختلف سر می‌زند و تا جایی که می‌تواند از غذاهای آن‌ها می‌خورد؛ او از همه این اتفاق‌ها فیلمبرداری می‌کند و در شبکه‌های مجازی منتشر می‌کند. با همین کار توانسته طرفدارهای خودش را پیدا کند و خیلی‌ها با او و سفرنامه‌های غذایی‌اش همراه شده‌اند. تا جایی که ما هم  به سراغ مارک رفتیم تا برایمان از تجربه های هیجان انگیزش از غذاها و خوراکی های مختلفش در دور دنیا بگوید. به همین بهانه گفت و گوی ما با او را در مجله مهر بخوانید.

اگر بخواهید مارک وینز را برای ما تعریف کنید چه می‌گویید؟

من مارک وینز هستم، کسی که همه وقتش را برای سفر و چشیدن طعم‌های جدید می‌گذارد، در حقیقت من سفر می‌کنم تا غذاهای خوشمزه بخورم و با فرهنگ‌های مختلف آشنا شوم. متولد سال ۱۹۸۶ هستم و در حال حاضر ۳۱ سال سن دارم. اصالتا امریکایی هستم، اما همسرم تایلندی است و به همین دلیل هم در تایلند زندگی می‌کنیم. در دانشگاه هم در رشته مطالعات جهانی با تمرکز و فرهنگ‌های جهان درس خوانده‌ام. درآمد زندگی را هم از راه پروژه‌هایی که درگیرشان هستم، درمی‌آورم؛ تبلیغات در ویدئوها و وب‌لاگ خودم و همچنین فروش کتاب و لیوان به صورت آنلاین.

چطور شد که تصمیم گرفتید سفر دور دنیا برای غذا را شروع کنید؟

از زمانی که کودک بودم، با پدر و مادرم در سفر بودم و به همین دلیل سفر کردن را خیلی دوست دارم و از آن لذت می‌برم. اما زمانی‌که سفرهای خودم را شروع کردم، اصلا قرار نبود اتفاق خاصی بیفتد، دانشگاهم که تمام شد، تصمیم گرفتم به همه‌جا سفر کنم و این ماجرا هرگر متوقف نشد.

دقیقا از چه زمانی این سفرها را شروع کردید؟

زمانی‌که دانشجو بودم، کار می‌کردم و پولم را پس انداز کردم. با تمام شدن دانشگاه به شکل تمام وقت مشغول سفر به شهرها و کشورهای مختلف شدم.

کدام کشوها و شهرها را تا حالا دیده‌اید؟

به بیشتر کشورهای جنوب شرق آسیا سفر کرده‌ام، همچنین بخشی از آفریقا، امریکای جنوبی و اروپا را هم رفته‌ام.

شما یک آسیایی هستید و در سفرهای‌تان حتی تا ترکیه هم آمده‌اید؛ اما به ایران نیامده‌اید، در حالی‌که خیلی ها در دنیا ایرانی ها را با غذاهایشان می شناسند. چطور شد به ایران نیامدید؟

ایران یکی از کشورهای مهم در لیست من است، از آن‌هایی که حتما باید سر بزنم و غذاهای خوشمزه‌اش را امتحان کنم. اما متاسفانه تا امروز این شانس را نداشته‌ام و بیشتر هم به دلیل بودجه و اسکان بوده است. امیدوارم این اتفاق زودتر بیفتد و بتوانم به ایران سفر کنم.

می‌گویند «اگر بهشتی وجود داشته باشد، آشپز آن از ایران خواهد بود!» به نظر شما دستیار آن از کدام کشور می‌تواند باشد؟

چه عبارت جالبی! از نظر من تایلند غذاهای هیجان‌انگیزی دارد.

به هر حال سفرهایی که داشته‌اید، احتمالا هزینه آن‌ها هم زیاد بوده، آیا حامی مالی هم داشته‌اید؟

معمولا حامی مالی ندارم و ترجیح می‌دهم هزینه‌های خودم را پرداخت کنم. صادقانه بگویم که هزینه سفرها بستگی به کشوری دارد که به آن سفر می‌کنیم، گاهی من و همسرم بودحه بیشتری داریم و گاهی کمتر.

شما ویدئوهایی از خودتان را در یوتیوب منتشر می‌کنید، نمی‌خواهید برنامه تلویزیونی داشته باشید؟

در اصل من کارم را با وبلاگنویی و منتشر کردن عکس‌های خودم شروع کردم. اما تقریبا از چهار سال قبل با توجه به اینکه ویدئوها احساسات و فضای فرهنگی را بهتر نشان می‌دهند، تصمیم گرفتم ویدئوهایی را حاضر کنم. من تا آن زمان تجربه‌ای در فیلم گرفتن نداشتم و تنها برای اینکه فضای رستوران و فرهنگی که در آن هستم را بهتر نشان دهم. در حقیقت هیچ برنامه‌ای برای انتشار آن‌ها نداشتم و ندارم، تنها آن‌ها را به صورت آنلاین قرار می‌دهم.

خوشمزه‌ترین و بدمزه‌ترین غذاها را در کدام کشور یا شهر خورده‌اید؟

من عاشق غذاهای تایلند، هند، اتیوپی و ژاپن هستم. واقعیت این است که تا به حال کشوری را پیدا نکرده‌ام که غذای بدی داشته باشد و فکر می‌کنم هر کشور چیزی برای ارائه دارد.

در سفرهایی که داشتید، دوستانی پیدا کردید که رابطه‌تان با غذا شروع شده باشد؟

بله، گاهی این اتفاق افتاده است، البته خیلی خوب است وقتی در یک کشور دیگر هستید یک دوست از همان منطقه پیدا کنید چون می‌توانند به شما کمک زیاد در انتخاب غذا یا رستوران کنند.

مواد غذایی هست که با خوردن آن مشکل داشته باشید؟

نه اصلا! من دوست دارم همه چیز را امتحان کنم.

با توجه به اینکه مسلمان‌ها گوشت حلال می‌خورند، شما کدام کشورها را پیشنهاد می‌دهید که پیدا کردن غذای حلال در آن‌ها راحت است؟

گوشت حلال را در همه کشورهای جنوب شرق آسیا به راحتی می‌توان پیدا کرد. اندونزی از کشورهایی است که غذاهای هیجان‌انگیز و حلال زیادی دارد و البته تایلند را از دست ندهید که رستوران‌های خوبی دارد که از گوشت حلال استفاده می‌کنند، همچنین تجربه غذاهای خیابانی تایلند را از دست ندهید.