دریاچه پریشان کازرون، بزرگترین دریاچه‌ آب شیرین ایران

0
اشتراک

دریاچه پریشان کازرون، بزرگترین دریاچه‌ آب شیرین ایران

به گزارش راهنمای سفر من ؛ زمانی دریاچه پریشان کازرون، بزرگترین دریاچه‌ آب شیرین ایران بود . هر ساله پرندگان مهاجر زیادی از سراسر دنیا  هزاران کیلومتر راه را می پیمودند تا  زمستان خود را در کنار این تالاب پر شکوه و زیبا  با آب و هوای معتدلش سپری کنند . رطوبت کافی و خاک حاصلخیز اطرافش قرنها موجب رونق کشاورزی و بهبود زندگی  ساکنان اطرافش شده بود  سیر وقایع طبیعی همچون خشکسالی های پیاپی از یکسو و بی رحمی ما انسانها در بهره برداری نادرست از آن موجب شد که خیلی راحت آن را از دست بدهیم . بسیاری از کارشناسان محیط زیست معتقدند بزودی اثرات منفی و مخرب نابودی این تالاب بر زندگی و کشاورزی اهالی منطقه نمودار خواهد شد . کاهش رشد گیاهان و کاهش محصولات کشاورزی  تنها گوشه ایی از این مشکلاتی است که بزودی گریبان مردم را خواهد گرفت .وضعیت اسف بار دریاچه پریشان اخیرا حتی در رسانه های   بین المللی هم بازتاب داشته و محور برخی گزارش های خبری  بوده است .

6_8704311111_L600

دریاچه فامور یا پریشان یکی از زیباترین و بزرگترین دریاچه‌های آب شیرین ایران وخاورمیانه بود که در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته است. این دریاچه به نامهای مور، پریشان و فامور نیز شناخته شده‌است.

مساحت آن ۴۳۰۰ هکتار و ارتفاع آن از سطح آب‌های آزاد ۸۲۰ متر است. حوزه آبریز آن ۵/۲۶۶ کیلومتر مربع است و بیشترین مساحت را در اردیبهشت ماه دارد. این دریاچه در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین‌المللی ثبت گردیده‌است و در تقسیم بندی مناطق جزء منطقه حفاظت شده محسوب می‌گردد.

424977

دور تا دور این دریاچه را کوه احاطه کرده‌است فاصله دریاچه نسبت به کوه از طرف شمال حدودا ۴ الی ۵ کیلومتر می‌باشد و از طرف جنوب حدودا ۵۰۰ متر می‌باشد. فاصله دریا تا کوه (از طرف شمال) روستای مالکی(قلات نیلو دهپاگاه، هلک، پریشان)، روستای عرب فامور، روستای سی سخت و در قسمت شرق قلعه نارنجی، جروق و در جنوب قلعه نرگس زار و در غرب دریاچه روستای شهرنجان، زوالی و ایازآباد قرار دارند.

6940

دریاچه پریشان کازرون، بزرگترین دریاچه‌ آب شیرین ایران  از جمله اکوسیستمهای پایداری است که در اثر عوامل تکتونیک بوجود آمده میلیونها سال است که شرایط خود را حفظ نموده‌است و دارای ۴ گونه ماهی بومی به نام‌های ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی آب شیرین و همچنین چند گونه ماهی وارداتی نظیر ماهی کپور، ماهی فیتوفالک و آمور می باشد که در سال ۱۳۶۸ به دریاچه وارده شده‌است. تنها کپور معمولی با شرایط تالاب سازش پیدا کرده و دوگونه دیگر مشکلات عدیده‌ای را در تالاب به وجود آورده‌اند.

دریاچه-فامور

زیباییهای طبیعت دریاچه پریشان کازرون، بزرگترین دریاچه‌ آب شیرین ایران  در تمامی فصول علاقمندان را به سمت خود جلب می نماید. در محل دریاچه، قایقهایی برای گشت زنی در دریاچه وجود دارند که مراجعه کنندگان می توانند بوسیله آنها از شگفتیهای این محیط  زیست، لذت بیشتر ی ببرند.

دریاچه-پریشان-3

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.