تاریخ: ۲۳:۳۳ :: ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
«دره‌‌نوردی»، ظرفیت ناشناخته گردشگری اردبیل؛ سند ملی طبیعت‌گردی در سکوت+ تصاویر

– اخبار استانها – به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از اردبیل، وجود بیش از ۱۴ قله با ارتفاع  بالای ۳ هزار متر در اردبیل موجب شکل‌گیری طبیعتی کم نظیر و دره‌های عمیق و اسرارآمیزی شده که می‌توان گفت در تعدد و تنوع کم نظیر در کشور است. از سمت شهرستان […]

– اخبار استانها –

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از اردبیل، وجود بیش از ۱۴ قله با ارتفاع  بالای ۳ هزار متر در اردبیل موجب شکل‌گیری طبیعتی کم نظیر و دره‌های عمیق و اسرارآمیزی شده که می‌توان گفت در تعدد و تنوع کم نظیر در کشور است.

از سمت شهرستان مشکین شهر کوه‌های جنوار داغی با حدود سه هزار و ۷۵۰ متر ارتفاع، آی‌قار با سه هزار و ۸۵۰ متر و کسری با چهار هزار و ۳۵۰ متر، از سمت شهرستان سرعین قله قره بورون با سه هزار و ۵۵۰ متر، تلکه داغ با سه هزار و ۷۰۰ متر و حاجی زال با سه هزار و ۹۰۰ متر، از سمت مرکز استان و شهر اردبیل صعود به قلل بابا مقصود با ارتفاع نزدیک به چهار هزار متر و از جمله ارتفاعات کوهنوردی حرفه‌ای، باغرو با سه هزار و ۳۰۰ متر و ککلی با سه هزار و ۵۵۰ متر، از سمت آب درمانی شابیل که در مسیر یکی از پناهگاه‌های سبلان واقع شده صعود به کوه یاپراق که زیبایی بی‌نظیر آن توسط فاتحان وصف شده است با چهار هزار و ۵۰ متر در ضلع غربی سبلان، از سمت قوتور سویی دو کوه جوت باجی با سه هزار و ۷۰۰ متر و قزل بره با سه هزار و ۵۰۰ متر و در شهرستان خلخال قله آق‌ داغ با سه هزار و ۳۰۰ متر و عجم داغ با سه هزار و ۱۰۰ متر مستعد صعودهای زمستانی و تابستانی است.

«قارانلیق دره» گنج ناشناخته طبیعت گرمی+تصاویراردبیل| طبیعت بکر ژئوپارک دومولی در قاب تصویر‌استحکامات دفاعی کریدور قفقاز گنجینه پنهان گردشگری اردبیل+عکس و فیلم

 

 در کنار این مجموعه بی‌نظیر قله سبلان واقع شده است که با ارتفاع چهار هزار و ۸۱۱ متر پس از قله دماوند به عنوان مرتفع‌ترین قله کشور محسوب می‌شود.

مجموعه ارتفاعات ذکر شده موجب شکل‌گیری دره‌های عمیق با مناظری کم‌نظیر و مامنی برای حیات وحش شده است که زیبایی اسرارآمیز آن موجب شده اسامی رازآلودی نیز به این مناطق اختصاص یابد.

از «جهنم» تا «جنت» دره در گستره استانی رازآلود

کارشناس گردشگری در خصوص تنوع دره‌های گردشگری اردبیل گفت: اقلیم استان اردبیل در هیچ کجا شباهتی ندارد و وجود ارتفاعات دره‌های زیبایی را در این منطقه شکل داده است؛ جالب توجه آن که در اکثر شهرستان‌ها شاهد وجود دره‌های گردشگری هستیم و این ظرفیت کم‌نظیر هنوز به حد کافی شناخته شده نیست.

علیرضا حسن‌پور تصریح کرد: از جمله می‌توان به دربند مشکول در کوثر و تنوع بالای حیات وحش آن، مناطق حفاظت شده آق داغ در خلخال و کوثر که دارای پرتگاه‌های متعدد و دشت و ارتفاعات است، طبیعت اطراف آبشار سجن در کلور واقع در خلخال، طبیعت اطراف آبشار نره گر واقع در خلخال، قله و دامنه‌های کوه شاه معلم در خلخال که غاریخگان نیز در این محدوده واقع شده و این منطقه حائل استان‌های اردبیل و گیلان است و طبیعت منطقه کلور واقع در خلخال اشاره کرد.

وی افزود: در مشکین شهر به دلیل واقع شدن در دامنه کوه سبلان تنوع و زیبایی دره‌ها به مراتب بیشتر است تا جایی که می‌توان به شیروان دره، قشلاق تنگ، طبیعت قلعه ارشق، جن دره سی، قارانلیق دره، جنگل‌های کولیار و جهنم دره سی اشاره کرد که هر یک در مناظر طبیعی و پوشش گیاهی منحصر به فرد هستند.

کارشناس گردشگری اضافه کرد: در عین حال می‌توان در شهرستان گرمی نیز به جنت دره سی  و در شهرستان اردبیل به طبیعت بخش ثمرین و گندیشمن و ییلاقات پیرامون آن و طبیعت روستای قنسول کندی و بالی قیه در بخش مرکزی و طبیعت شوشور خانه و ییلاقات بالاست سردابه  اشاره کرد.

ضرورت معرفی جاذبه‌ها در سطح ملی

در عین حال که کارشناسان از تنوع دره‌های گردشگری اردبیل می‌گویند، به اعتقاد فعالان بخش گردشگری، جاذبه‌ها در سطح ملی و بین الملل ناشناخته است و لازم است به صورت ویژه این مهم مورد توجه قرار گیرد.

این مطلبو از دست ندید!  غنای تاریخی و فرهنگی اردبیل نیازمند معرفی در سطح بین‌المللی است

فعال گردشگری در این خصوص تصریح کرد: اقلیم اردبیل منحصر به فرد بوده و وجود ارتفاعات استعداد کم نظیری برای رشته های کوهنوردی، صخره‌نوردی، سنگ نوردی و کوهپیمایی و حتی برنامه‌های گلگشتی و پیاده روی در طبیعت بکر فراهم ساخته است.

جلال الدین شاهبازی با اشاره به تجربه صعودهای خود در کشورهای دیگر تصریح کرد: چنین تنوعی در سایر کشورها و حتی در سطح ملی ناشناخته است و لازم است با همکاری بخش دولتی و بخش خصوصی، اصحاب رسانه و تمامی فعالان حوزه گردشگری نسبت به معرفی جاذبه‌ها اقدام کرد.

وی افزود: حمایت از تورهای گردشگری، تامین زیرساخت‌ها و حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی و اجرای برنامه‌های متنوع می‌تواند در این خصوص کمک موثری داشته باشد.

در عین حال مدیر عامل آژانس مسافرتی مهسان گشت با تاکید به ضرورت تبلیغ و معرفی جاذبه‌ها از سوی نهادهای متولی افزود: متاسفانه تقویم مشخصی از آیین‌های سنتی و گردشگری استان نداریم؛ تقویم گردشگری می‌تواند فرصت تعریف تور برای آژانس‌های گردشگری را فراهم سازد.

سیمین غیبی اضافه کرد: علاوه بر این برخی مجموعه‌های تفریحی و هیجانی خود را به آژانس‌های گردشگری معرفی نمی‌کنند و این در حالی است که با معرفی می‌توان تورهای مجاز در حوزه گردشگری هیجانی تعریف کرد.

دره‌‌نوردی در مقابل کویرنوردی

غیبی به ضرورت ساماندهی تورهای گردشگری اشاره کرد و گفت: متاسفانه فعالیت برخی تورهای غیرمجاز را شاهد هستیم در حالی که تورهای مجاز با بیمه و راهنمایان مجوزدار خدمات ارائه می‌کنند و حمایت از فعالیت تورهای مجاز فرصتی برای معرفی جاذبه های بکر گردشگری اردبیل خواهد بود.

یکی دیگر از فعالان گردشگری نیز در این خصوص گفت: ما شاهد برگزاری تورهای متعدد کویر نوردی هستیم اما متاسفانه دره‌‌نوردی در اردبیل را کسی نمی‌شناسد و تورهای بومی نیز برنامه‌هایی در سطح استان و گلگشت برگزار می‌کنند.

علی رستم پور تصریح کرد: در مقابل جاذبه کویر می‌توان جاذبه دره و کوه را در اردبیل معرفی کرد و با تعریف تورهای متنوع و تبلیغات گسترده به ویژه در فصول گرم سال زمینه جذب گردشگر را فراهم ساخت.

مدیر باشگاه کوهنوردی آلوارس نیز معتقد است بسیاری از جاذبه‌ها از جمله دره‌ها به حدی در سطح استان تنوع دارد که مستعد برگزاری رویدادهای گردشگری و ورزشی است.

داوود حسین زاده افزود: در اغلب دره‌ها می توان تورهای گردشگری همراه با ورزش‌های هیجانی تعریف کرد که به دلیل مناظر بکر و بی‌نظیر فرصت مطلوبی برای رونق گردشگری اردبیل است.

احصا ۶۵۰ جاذبه طبیعی در اردبیل

در مقابل ضرورت معرفی و تبلیغ جاذبه‌ای به نام دره که تاکنون مورد غفلت بوده است، در خصوص تعریف زیرساخت‌های گردشگری نیز به نظر می‌رسد بسیاری از اقدامات منوط به فعال شدن سند ملی طبیعت‌گردی است .

کارشناس گردشگری بعد از سال‌ها مطالعه بیش از ۶۵۰ مورد جاذبه طبیعی را در استان شناسایی کرده است تا در سند ملی طبیعت‌گردی مورد استفاده قرار گیرد.

حسن پور در این خصوص گفت: سند ملی طبیعت‌گردی قرار بود به تصویب هیئت وزیران رسیده  تمامی ساخت و سازها، برنامه‌ها و اقدامات در بخش طبیعت‌گردی کشور را پوشش دهد؛ علاوه بر ممانعت از صدمه به بستر طبیعت از جمله رود، کوه، جنگل و … قرار بود این سند به عنوان نقشه راه برنامه‌های توسعه طبیعت‌گردی از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: متاسفانه فعلا خبری از برنامه‌های این سند در دست نیست و ضروری است در سند ملی طبیعت‌گردی به جاذبه‌های دره‌‌نوردی اردبیل توجه ویژه شود.

این اظهارات در حالی است که سند توسعه ملی می تواند بسیاری از خلاهای معرفی جاذبه‌های طبیعی اردبیل در سطح ملی و بین الملل، تعریف زیرساخت‌ها و ساماندهی تورهای گردشگری را موجب شود.

گزارش از ونوس بهنود