تاریخ: ۲۰:۰۵ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۸
درمان این بیماری صرفا معجزه است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه محیط مجازی خبرگزاری میزان، رضا غفاری  در رابطه با بیماری اس‌ام‌ای اظهار داشت: این بیماری به سبب نقص ژنتیکی ژن اس‌ام‌ان احداث می‌شود و اشخاص مبتلا مبتلا مشکلات سیری شده و این بیماری نوع ها متفاوت خفیف و گردیدید دارد.   علاوه بر این این بیماری […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه محیط مجازی خبرگزاری میزان، رضا غفاری  در رابطه با بیماری اس‌ام‌ای اظهار داشت: این بیماری به سبب نقص ژنتیکی ژن اس‌ام‌ان احداث می‌شود و اشخاص مبتلا مبتلا مشکلات سیری شده و این بیماری نوع ها متفاوت خفیف و گردیدید دارد.

 

علاوه بر این این بیماری در واقعیت ژنتیکی بوده و به نحو مغلوب جابه جا می‌شود.

 

 

 

غفاری بیان کرد: لذا در ازدواج‌های خویشاوندی این مشکل زیادتر بوده و بالقوه ازدواج خویشاوندی سبب این بیماری می‌شود، علاوه بر این پژوهش ها انجام گرفته طی سال‌های سابق نشان داده که میزان ناقلین این بیماری در ایران بسیار هست و در واقعیت شبیه تالاسمی بوده، لذا وزارت بهداشت ضروری هست در راستای غربالگری این بیماری ورود یابد.

 درمان این بیماری صرفا معجزه است

  وی اظهار داشت: سالهاست که غربالگری بیماری تالاسمی در کشور اجباری شده و این مبحث نه صرفا در ازدواج‌های خویشاوندی لکن در ازدواج‌های غیرخویشاوندی نیز ضروری هست صورت گیرد، به چه علت که تالاسمی در ایران یک بیماری جایی هست و انجام غربالگری از بروز آن پیشگیری می‌کند.

 

 

 

وی با اظهار اینکه حتی نوع خفیف این بیماری آزاردهنده هست و در دهه دوم زندگانی فرد منسوب به ویلچر خواهد گردید، گفت: در فعلی دارویی تحت عنوان «اسپینرازا» که یک دوای ژنتیکی بوده برای مساعدت به این مریض ها وجود دارد و می‌تواند روی ژن این بیماری مؤثری گذارد.

 

این متخصص ژنتیک با اشاره به اینکه بیماری اس‌ام‌ای دو ژن عمده اس‌ام‌ان دارد، گفت:‌نوع یک این ژن قوی‌تر بوده و اختلال در آن، بیماری شدیدتری احداث می‌کند، اما نوع ۲ این ژن ضعیف‌تر بوده و اعتراض در آن چندان بیماری احداث نمی‌کند که این دوای ژنتیکی روی نوع ۲ اثر کرده و آن را فعال می‌کند و سبب شده به مریض کمی مساعدت گردد.

 

وی اهتمام کرد: این دوا، بیماری را کمی ترقی می‌بخشد اما معالجه نمی‌کند، بدین معنی که مشکلات سیری را کمی کم شدن داده و فرد دیرتر نیازمند به ویلچر می‌شود، لذا سفارش ما انجام پیشگیری و غربالگری این بیماری هست.

 

منبع: فارس