درمان اختلالات هورمونی زنان با داروی گیاهی ویتاگنوس

0
اشتراک

درمان اختلالات هورمونی زنان با داروی گیاهی ویتاگنوس

درمان اختلالات هورمونی زنان با داروی گیاهی ویتاگنوس

خانم ها در طول زندگی، دوره های متفاوتی را تجربه می کنند که مهم ترین آنها دوره قبل از بلوغ، دوران بلوغ، قائدگی، ازدواج، حاملگی، زایمان و یائسگی است. این مراحل به صورت زنجیری به هم متصل هستند و سلامت جسمی و روحی هر زن به آن ها ارتباط دارد. در هر کدام از دوره های ذکر شده تغییرات هورمونی قابل توجهی ایجاد می شود و در این میان، تعادل هورمونی نقش مهمی را در سلامت شخص ایفامی کند. مسلم است که اختلال در تعادل هورمون های زنانه در هر مرحله عوارض مشخصی را ایجاد می کند که ممکن است این عوارض ضعیف، متوسط و یا حاد باشند. در صورتی که عوارض به وجود آمده جزئی باشد، ممکن است برای شخص ناراحتی های قابل توجهی ایجاد نکرده و در غیر این صورت عوارض آن قابل احساس و باعث رنجش می شود.
یکی از مهم ترین داروهای گیاهی برطرف کننده اختلالات هورمونی خانم ها، دارویی است که از گیاهی به نام «گیاه زنان» تهیه می شود.

ویتاگنوس

تحقیقات نشان داد گیاهی با نام علمی VITEX AGNUS-CASTUS که نام عمومی آن در جهان به «گیاه زنان» مشهور است، یکی از بهترین داروهای زنان بوده و قدمت مصرف به حدود دوهزار سال می رسد.
موارد استفاده «ویتاگنوس» برای درمان بی نظمی قاعدگی، قطع قاعدگی، ناباروری کیست های تخمدان، مشکلات قبل از قاعدگی، آکنه (جوش صورت)، چاقی های هورمونی و مخصوصا از بین بردن عوارض ناشی از یائسگی است.

قرص ویتاگنوس
از نکات قابل توجه در مورد «ویتاگنوس» دیر اثر بودن آن است و در ماه اول مصرف نباید انتظار اثر چندانی را داشت. اثر دارو اصولا سه تا چهار هفته پس از مصرف آن شروع می شود و بعد از دو تا سه ماه به حداکثر می رسد. از آنجا که دارو دارای مزه مطلوبی نیست و از طرفی چون نمی توان با مواد فرعی آن را خوشمزه کرد، بنابراین هنگام مصرف، می توان آن را با آب، آبمیوه، شیر و یا هر ماده دیگری مخلوط کرد و بعد مصرف نمود.
مصرف دارو با معده خالی، در بعضی افزاد ایجاد دل آشوب می کند که در این صورت بهتر است همراه با غذا استفاده شود.
در مورد اثر دارو در کاهش وزن و چاقی می توان گفت در صورتی که چاقی مربوط به اختلالات هورمونی باشد. مصرف مداوم و طولانی ویتاگنوس تاثیرگذار خواهد بود، زیرا با کنترل اختلالات هورمونی می توان افزایش وزن و چاقی را تا حدی مهار کرد.

موارد منع مصرف و احتیاط:

در کسانیکه سابقه حساسیت پوستی دارند احتمال بروز ضایعات پوستی بیشتر است.

در مواردی که بعد از زایمان مصرف شود زمان شروع اولین پریود را جلو می اندازد.

مصرف در دوران بارداری:

بعلت اثرات قاعده اوری ان ممنوع می باشد.

مصرف در دوران شیردهی:

با رعایت احتیاط مجاز است.

توجه:

درمان با ویتاگنوس بسیار طولانی مدت می باشد برای مثال برای درمان قطع شدن غیر طبیعی پریود حدود ۱/۵ سال زمان لازم است ولیکن علایم بهبودی در عرض یک یا دو سیکل قاعدگی بروز می کند.

منبع:کتاب خواص خوراکی ها و نشریه دنیای تغذیه – ش۱۰۰

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.