گروه: مسافرت
تاریخ: ۱۵:۵۶ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
درسی که الهام  علی اف به مطلوبی فرا گرفت!

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه دفاتر خارجی خبرگزاری تسنیم مدافعان حریم مسجد حاج جواد چندین هفته برای دفاع از این محل مقدس، شب‌ها را نیز در مسجد و حوالی آن مانده و درکنار رمز و احتیاج و عبادت، کشیک این مسجد را کشیده بودند تا مسجد حاج جواد نیز به فرجام […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه دفاتر خارجی خبرگزاری تسنیم

مدافعان حریم مسجد حاج جواد چندین هفته برای دفاع از این محل مقدس، شب‌ها را نیز در مسجد و حوالی آن مانده و درکنار رمز و احتیاج و عبادت، کشیک این مسجد را کشیده بودند تا مسجد حاج جواد نیز به فرجام مسجد تاریخی «حاج عبدالرحیم بیک» که در شبانگاه دوازدهم آوریل همین سال در همین منطقه از باکو با تیغ بولدوزرهای دولت باکو تخریب شده بود، مبتلا نشود.

اما، واقعیت عبارت از آن بود که رئیس‌جمهور آذربایجان در بازدیدهای متعدد از محله «ساوتسکی» باکو، بر اعمال تمام و دقیق "طرح نوسازی" این منطقه در چارچوب «اروپایی‌سازی» باکو تاکید کرده بود و مساجد واقع در این منطقه از باکو نیز ضروری هست تخریب می‌شدند و "از قضا" ( بخوانید طبق طرح و برنامه قبلی)، همه این‌ها را دولت جمهوری آذربایجان در سالی که الهام علی‌اف آن را «سال همبستگی اسلامی» نامیده بود، انجام می‌دهد.

تخریب مساجد در جمهوری آذربایجان در مرحله ریاست جمهوری الهام علی‌اف، به سیاستی نظام‌مند و مدامی مبدل شده است

اما، پیشینه تخریب مساجد در جمهوری آذربایجان به بهانه‌های متفاوت، به محله ساوتسکی و «سال همبستگی اسلامی» چکیده نمی‌شود. چنانکه در ماه مه ۲۰۱۶ نیز مقارن با سالی که الهام علی‌اف آن را «سال چندفرهنگ‌گرایی» گفته بود، بنای تاریخی «مسجد آقاذوالفقار» نیز در محله ساوتسکی باکو تخریب شده بود تا گام دیگری در راستای نابود شدن و نفی هویت تاریخی باکو و محو آثار اسلامی و شیعی جمهوری آذربایجان برداشته گردد و زمینه برای خلق هویتی تازه و به اصطلاح «چندفرهنگ‌گرا» برای جمهوری آذربایجان و باکو فراهم‌تر گردد.

صرفنظر از مساجد کوچک و بزرگی که در مناطق متفاوت جمهوری آذربایجان طی سال‌های سابق تخریب شده یا دولت باکو از ساخت و تکمیل آنان جلوگیری کرده و در سکوت خبری و مظلومیت شیعیان جمهوری آذربایجان، جز ناچیزی از اشخاص باخبر که دنبال کننده مسایل این کشور می باشند، افکار عمومی درونی و بین المللی از آن بی‌خبر مانده، در دو دهه موخر تخریب بعضی از مساجد در جمهوری آذربایجان، خبرساز و حتی جنجال‌ساز نیز شده هست. بخصوص که تخریب مساجد در جمهوری آذربایجان در مرحله ریاست جمهوری الهام علی‌اف، به سیاستی نظام‌مند و مدامی مبدل شده هست.

در سال ۲۰۰۹ که ارگان علمی و فرهنگی ارگان همکاری‌های اسلامی، باکو را در آن سال «پایتخت فرهنگی» دنیا اسلام گفته بود، تخریب مساجد شیعی در دستورکار دولت جمهوری آذربایجان جای گرفت. تخریب «مسجد محمد(ص)» در شب ۳۱ مارس ۲۰۰۹ و منهدم کردن مناره بزرگ این مسجد که عکس ضبط‌شده از آن، متذکر انفجار و منهدم کردن حرم امامزاده «بی‌بی هیبت» باکو در وقت حاکمیت الحاد کمونیستی بود و نیز حمله نیروهای دولت باکو برای تخریب مسجد حضرت فاطمه زهرا(س) در محله «ینی گونشلی» در حومه باکو، من جمله طرح‌های تخریب مسجد در جمهوری آذربایجان بود که در سطح بین المللی نیز خبرساز گردید.

در همان سال، دولت باکو برای انحراف اذهان عمومی از اینکه سیاست تخریب مساجد و محدودسازی و سرکوب دینداران و مومنان در این کشور که نابود شدن «هویت شیعی» این کشور را هدف گرفته هست، مساجد ابوبکر و الهیات و مسجد ترکیه در خیابان شهدای باکو را نیز بطور موقت و برای ظاهرسازی تعطیل کرده بود.

درپی آبروریزی بزرگی که سیاست تخریب مساجد برای دولت به بار آورد، باکو مرمت «مسجد تازه پیر»، یعنی مرکز استقرار «اداره دولتی مسلمین قفقاز»، اداره ای که از وقت شوروی برای اعمال سیاست‌های ضددینی رژیم کمونیستی ایجاد شده بود و همان طور سیاست‌های دولتی در حوزه دین را در جمهوری آذربایجان اجرا می‌کند و نیز ساخت ساختمان اداری لوکس و شاهانه برای این اداره در جوار «مسجد تازه پیر» را در دستورکار خود قرار داد.

دولت ارمنستان برخلاف آن چیزی که در تبلیغات مدامی رسانه‌ها و مقامات باکو تکرار می‌شود، حتی یک مسجد را و حتی مساجد مناطق اشغالی قره‌باغ و نواحی حوالی آن نیز تخریب نکرده است

»

زیرا، دولت ارمنستان برخلاف آن چیزی که در تبلیغات مدامی رسانه‌ها و مقامات باکو تکرار می‌شود، حتی یک مسجد را و حتی مساجد مناطق اشغالی قره‌باغ و نواحی حوالی آن نیز تخریب نکرده هست.

در چنین شرایطی، تاکید و تکرار الهام علی‌اف مبنی بر اینکه «دولتی که مساجد را تخریب می‌کند، نمی‌تواند دوست کشورهای مسلمان باشد»، اکثر از آنکه دربردارنده حال ارمنستان و جدایی‌طلبان ارمنی باشد، زبان حال حاکمان لائیک باکو و این "متحد استراتژیک رژیم صهیونیستی" هست.

واقعا آیا تصادفی هست که سیاست تخریب مساجد در جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۰۹ که شیمون پرز، ریاست وقت اسرائیل به باکو سفر کرد و بسیاری از معادلات سیاسی دولت باکو را تحت تاثیر این عزیمت قرار داد، بطور نمادینی تشدید گردید و باز هم آیا تصادفی هست که در صدد عزیمت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر افراط‌گرای اسرائیل به باکو در ۱۳ دسامبر ۲۰۱۶ که برای چیدن خوشه‌های سیاست «چندفرهنگ‌گرایی» به جمهوری آذربایجان آمد، باز هم سیاست تخریب مساجد در باکو شدت گرفت و حتی مساجد تاریخی که در لیست آثار و ابنیه حفاظت‌شده دولت باکو نیز ثبت شده بودند، آماج حمله ها بولدوزرهای دولت باکو قرار گرفت؟

..