گروه: بلیط
تاریخ: ۱۳:۳۵ :: ۱۳۹۸/۰۲/۳۰

– اخبار اقتصادی – به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راهنمای سفر من، به دنبال انتشار لیست کامل ارزبگیران دولتی و نیمایی از سوی بانک مرکزی و به روزرسانی این لیست که تمام شرکت‌هایی را که از تاریخ تا اردیبهشت ماه اقدام به اخذ ارز با قیمت دولتی یا نیمایی کرده‌اند، مشخص […]

– اخبار اقتصادی –

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راهنمای سفر من، به دنبال انتشار لیست کامل ارزبگیران دولتی و نیمایی از سوی بانک مرکزی و به روزرسانی این لیست که تمام شرکت‌هایی را که از تاریخ تا اردیبهشت ماه اقدام به اخذ ارز با قیمت دولتی یا نیمایی کرده‌اند، مشخص شد تعدادی از شرکت‌های هواپیمایی خارجی از جمله لوفتانزا، کی‌ال‌ام، ایرفرانس، شرکت هواپیمایی اتریش، اطلس گلوبال و حتی شرکت‌های هواپیمایی امارات و قطر، توانسته‌اند ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی دریافت کنند. موضوعی که خبرگزاری تسنیم در خبری با عنوان «دلار ۴۲۰۰ تومانی در جیب شرکت‌های هواپیمایی خارجی»، لیست این شرکت‌ها را منتشر کرد.

بعد از انتشار این خبر، برای بسیاری این سوال ایجاد شد که چرا باید شرکت‌های هواپیمایی خارجی، از ارز دولتی استفاده کنند؛ موضوعی که بلافاصله مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی به آن واکنش نشان داد و با ارائه توضیحاتی در این خصوص گفت: این روال از زمان حضور شرکت‌های هواپیمایی خارجی که به ایران پرواز دارند و در داخل کشور بلیت‌فروشی می‌کنند وجود داشته و موضوع غیرقانونی نیست، چرا که این شرکت‌ها باید درآمد حاصل از فروش بلیت خود را با نرخ رسمی که بانک مرکزی اعلام می‌کند محاسبه کرده تا آن را به خارج از کشور منتقل کنند.

او همچنین تاکید کرده بود: شرکت‌های هواپیمایی خارجی در ایران بلیت‌فروشی کرده و آنها باید درآمد حاصل از فروش خود را با نرخی که بانک مرکزی تعیین می‌کند محاسبه کنند و پس از تبدیل آن به دلار، یورو و هر ارز دیگری که مورد نظر آنهاست، درآمد مازاد خود را به مقاصد مورد نظر حواله نمایند. اتفاقی که پس از کسر هزینه‌ها برای این شرکت‌های هواپیمایی و تأیید سازمان هواپیمایی کشوری نهایی می‌شود.

اما شاه بیت توضیحات وی در اینجا بود که اعلام کرد: در مقطع زمانی که دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را به عنوان نرخ رسمی اعلام کرد مبنای محاسبه این رقم بود، چرا که نرخ ارز دیگری در کشور وجود نداشت و محاسبات باید بر این اساس انجام می‌شد. بنابراین در آن مقطع زمانی درآمدهای شرکت‌های هواپیمایی خارجی بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی تسعیر و به مقاصد مورد نظر شرکت‌های هواپیمایی حواله شد. پس از تغییر سیاست‌های ارزی دولت از مردادماه سال ۱۳۹۷ و اعلام نرخ نیمایی، مبنای محاسبه‌ی درآمدها ارز نیمایی اعلام شد و بر همین اساس محاسبات صورت گرفت و در نهایت با تأیید بانک مرکزی و سازمان هواپیمایی کشوری حواله‌ها انجام شد.

این اظهارات اسعدی سامانی در حالی است که مقطع زمانی مورد نظر ایشان که در آن، دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را به عنوان نرخ رسمی اعلام کرد، بازه زمانی ۲۱ فروردین ۹۷ تا ۱۶ مرداد ماه ۹۷ را شامل می‌شود؛ یعنی بازه زمانی کمتر از ۱۲۰ روز. یعنی براساس اعلام دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، ارز دولتی تخصیص داده شده به این شرکت‌ها خارجی، اولاً تنها برای بازه زمانی ۱۲۰ روزی بوده که دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را به عنوان نرخ رسمی ارز اعلام کرده بود و در ثانی این ارز دولتی تخصیص داده شده، در ازای نه تنها درآمد حاصل از فروش بلیت این شرکت‌های هواپیمایی در داخل بوده، بلکه این مبلغ با توجه به کسر هزینه‌های این شرکت‌ها و به عنوان درآمد مازاد آن‌ها بوده است.

این مطلبو از دست ندید!  تاج: سهمیه ایران ۳+۱ شد/ بلیت‌فروشی الکترونیکی اتفاق مثبتی برای فوتبال ایران است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از تسنیم، بر اساس لیست اعلامی بانک مرکزی، شرکت هواپیمایی اطلس گلوبال (یک شرکت هواپیمایی متعلق به ترکیه) بیش از ۶ میلیون یورو ارز دولتی گرفته و علاوه بر آن کمی کمتر از ۷۶ میلیون لیر ترکیه هم با قیمت دولتی دریافت کرده؛ این یعنی در مدت ۱۲۰ روز، این شرکت هوایی ترکیه‌ای بیش از ۶ میلیون یورو و ۷۶ میلیون لیر، (بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان) درآمد مازاد در ایران داشته است.

همچنین شرکت لوفتانزا در لیست بانک مرکزی، طی ۵ مرحله، بیش از ۱۲ میلیون و ۹۰۰ هزار یورو ارز دولتی دریافت کرده و این رقم با احتساب قیمت آن زمان یورو دولتی، رقمی بیش از ۶۳ میلیارد تومان خواهد شد.

علاوه بر این شرکت هواپیمایی ترکیه در ۸ مرحله دریافت ارز دولتی داشته و جمعاً بیش از ۴ میلیون و ۵۷۰ هزار یورو و همچنین ۵۱۳ میلیون لیر با قیمت ارز دولتی از بانک مرکزی کشورمان دریافت کرده است؛ این یعنی بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان فروش بلیت این شرکت هواپیمایی در ایران و طی تنها ۴ ماه بوده است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی شرکت هواپیمایی آلیتالیا سوسیتا ایریا ایتالیانا نیز توانسته علاوه بر اخذ نزدیک به ۲٫۳ میلیون یورو ارز دولتی، بیش از ۱۶۹ میلیارد روبل روسیه نیز دریافت کند که به عبارت دیگر یعنی این شرکت هوایی ایتالیا در ایران، طی ۴ ماه، بیش از ۱۸۰ میلیارد تومان فروش بلیت داشته و حتی هزینه‌های جاری این شرکت نیز در این مدت، از این رقم کسر شده است و به عبارت دیگر ۱۸۰ میلیارد تومان مازاد درآمد این شرکت در ایران طی ۴ ماه بوده است.

  نام شرکت

ارز دولتی دریافتی

(یورو)

ارز دولتی دریافتی

(لیر)

ارز دولتی دریافتی

(روبل)

ارز دولتی دریافتی

(درهم)

ارز دولتی دریافتی

(یوان)

۱ شرکت هواپیمایی ترکیه ۴,۵۷۲,۷۷۰ ۵۱۳,۴۱۰,۵۵۷      
2 اطلس گلوبال ۶,۰۶۰,۰۲۴        
3 آلیتالیا سوسیتا ایریا ایتالیانا ۲,۲۹۶,۲۳۹   249,551,217    
4 لوفت‌هانزا ۱۲,۹۳۹,۳۹۲        
5 شرکت هواپیمایی اتریش ۱,۱۹۶,۶۹۵        
6 کی‌ال‌ام ۵۶۳,۶۶۶        
7 قطر     1,432,755,362   51,946,955
8 امارات       3,000,000  
9 آئروفلوت روسیه     178,205,967    
10 ایرفرانس ۱,۴۶۷,۰۳۶        

شاید بتوان یکی از دلایل این درآمدهای نجومی شرکت‌های هواپیمایی را در اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی دانست که اوایل سال گذشته باعث شد تا افراد زیادی در سودای اخذ ارز ۴۲۰۰ تومانی مسافرتی، دست به سفرهای خارجی بزنند؛ در همان زمان بود که با توجه به مقادیر قابل توجهی که به ارز مسافرتی اختصاص یافت، شاهد تبلیغات تورهای رایگان به تایلند و کشورهای دیگر دنیا بودیم؛ سیاستی که باعث شد تا نه تنها مقادیر زیادی از ارز کشور حیف و میل شود، بلکه درآمدهای نجومی زیادی را هم برای شرکت‌های هواپیمایی و بخصوص شرکت‌های هواپیمایی خارجی رقم زد.