گروه: بلیط
تاریخ: ۱۴:۰۱ :: ۱۳۹۷/۰۳/۳۱

خبرگزاری ایلنا: ریاست انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با اعلام اینکه برای جام‌جهانی روسیه ۳ تا ۳ هزار و ۵۰۰ نفر به طور تقریبی به روسیه رفته‌اند گفت: کشورهایی که به جام جهانی روسیه راه پیدا کردند،‌ برای تماشاگران خود در بازی‌ها دارای سهمیه‌ای می باشند که طبق آن، مردم آن کشورها […]

خبرگزاری ایلنا: ریاست انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با اعلام اینکه برای جام‌جهانی روسیه ۳ تا ۳ هزار و ۵۰۰ نفر به طور تقریبی به روسیه رفته‌اند گفت: کشورهایی که به جام جهانی روسیه راه پیدا کردند،‌ برای تماشاگران خود در بازی‌ها دارای سهمیه‌ای می باشند که طبق آن، مردم آن کشورها می‌توانند به روسیه سفر کنند.

سهمیه ایران در این بازی‌ها ۸ درصد بوده که چیزی در حدود ۸۰۰۰ هزار نفر برای هر بازی می‌شود. اما فدراسیون فوتبال حتی یک نفر از سهمیه‌ای را که برای ایران درنظر گرفته شده و باید برای جذب تماشاگر به آژانس‌ها داده می‌شد را به آژانس‌هاس مسافرتی نداد و آژانس‌ها از راه‌های دیگری بلیت مورد احتیاج خود را تهیه کردند. یکی از راه‌های تهیه بلیت به‌صورت غیررسمی و به‌عنوان مشتری از خود فدراسیون بود که برای ما چیزی در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار برای هر نفر هزینه ایجاد دربرداشت.

حرمت‌الله رفیعی در مورد هزینه حضور هر مسافر روسیه این‌طور توضیح داد: مسافران روسیه تقریبا ۱۰ روز در آن کشور می باشند و هزینه حضور آنان به‌صورت تقریبی از ۱۵ تا ۳۵ میلیون محاسبه شده هست. این مبلغ دربردارنده هزینه‌های پرواز، بلیت بازی‌های ایران و هتل اقامت بوده که جز ۳۰ یا ۴۰ درصد پروازها که طرف قرارداد ما شرکت‌های داخلی بودند، مابقی هزینه‌ها به طور ارز پرداخت و از کشور خارج شده هست. قاعدتا در چنین سفرهایی آژانس‌ها نیز برای خود سهمی دارند ولی باتوجه به نوسانات ارز، قسمت آژانس‌ها از این تور تقریبا نزدیک به صفر بوده و چیز دندان‌گیری نصیب کسی نشده هست.

وی در ادامه در مورد میزان خارج شدن ارز در مسابقات جام جهانی سال کنونی از کشور گفت: بنده هم قبول کننده خارج شدن ارز از کشور نیستم ولی اقداماتی که انجام می‌شود به‌جای آنکه از خارج شدن ارز جلوگیری کند، میزان آن را افزایش می‌دهد. باید دید دوستانی که مدعی ممانعت از خارج شدن ارز از کشور می باشند به چه سبب ارز مسافری که سال گذشته ۳۰۰ دلار بورو بود را به ۵۰۰ و ۱۰۰۰ یورو افزایش دادند؟ این سیاستِ بشدت غلطی هست که از کارهای غیرکارشناسی متاثر می‌شود. دغدغه گردشگران مکان مناسب هست و در صورت بودن ابزارها مناسب؛ مطمئنا یکی از مقصدهای کلیدی آنان شهرهای داخلی می‌شود.

این مطلبو از دست ندید!  لایحه نرخ کرایه تاکسی، مترو و اتوبوس به شورا رسید

بر این اساس، از آنجا که هزینه سفر هر فرد به روسیه بین ۱۵ تا ۳۵ میلیون تومان هست. برای محاسبه میزان ارزی که هر‌ فرد از کشور خارج می‌کند با حذف هزینه پروازهایی که توسط شرکت‌های داخلی انجام می‌شود، که به طور میانگین ۳.۵ ۵ میلیون تومان هست و نیز باتوجه به این مبحث که تنها ۳۰ تا ۴۰ درصد مسافران با شرکت‌های داخلی به مسکو سفر کرده‌اند، بعد از کسر تقریبی مبلغی معادل ۱ میلیون و ۲۲۵ هزار تومان از هزینه کل، هر فرد به طور میانگین ۱۳.۷۷۵ ۷۷۵ تا ۳۳.۷۷۵ ۷۷۵ میلیون تومان ارز از کشور خارج می‌کند.

اگر تعداد کل کسانی که برای مسابقات جام‌جهانی به روسیه رفته‌اند را ۳۰۰۰ هزار نفر درنظر دریافت کنیم، میزان پولی که این اشخاص از کشور خارج کرده‌اند، مبلغی معادل ۴۱.۳۲۵ ۳۲۵ تا ۱۰۱.۳۲۵ ۳۲۵ میلیارد تومان می‌شود. اگر هر یورو را ۸۰۰۰ هزار تومان موردنظر داشته باشیم، می‌توان برآورد زد مبلغ ۵.۱۶۵۶۲۵ ۶۶۵۶۲۵ ۶۶۵۶۲۵ میلیون یورو ارز از کشور خارج شده هست. به مبلغ فوق باید اختصاص ۵۰۰ یورو به طور ارز مسافرتی به هر فرد را نیز باید افرود که با ضرب در ۳۰۰۰ نفری که به روسیه رفته‌اند، ‌مبلغی معادل ۱.۵ ۵ میلیون یورو می‌شود. جمع این مبالغ با یکدیگر به این معناست که کل ارز خارج شده از کشور برای این یک ماه مبلغی در حدود ۶.۶۶۵۶۲۵ ۱۶۵۶۲۵ ۱۶۵۶۲۵ میلیون یورو هست که حتی بدون توجه به شرایط کنونی کشور، بازهم رقم قابل ملاحظه ای به شمار می‌آید.

با استناد به گفته حرمت‌الله رفیعی، هر گردشگر با حضور خود در ایران دست کم ۱۰۰۰ یورو ارز را وارد کشور می‌کند و اگر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بخواهد مقدار ارز خارج شده در سفر روسیه را با جذب گردشگران خارجی جبران کند باید به‌صورت تقریبی تعداد ۶۶۶ تا ۱۴۱۶۶ نفر گردشگر خارجی را به ایران بکشاند. آنهم گردشگری که بر اثر کارهای انجام نشده و شرایط نه چندان مناسب جذب گردشگر؛ تعدادش روز به روز در حال کاهش هست.