گروه: زنان
تاریخ: ۱۲:۲۰ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
دبیر کل سازمان ملل: روهینگیایی ها باید به خانه  کلیدی خود بازگردند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل روز سه شنبه بعد از توافق میانمار و بنگلادش در مورد آوارگان روهینگیا، نگرانی خود را حول برگشت صدهاهزار نفر از مسلمین روهینگیا ابراز کرد. طبق گزارش «تایمز نو نیوز»، گوترش در یک کنفرانس مطبوعاتی در سازمان […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل روز سه شنبه بعد از توافق میانمار و بنگلادش در مورد آوارگان روهینگیا، نگرانی خود را حول برگشت صدهاهزار نفر از مسلمین روهینگیا ابراز کرد.

طبق گزارش «تایمز نو نیوز»، گوترش در یک کنفرانس مطبوعاتی در سازمان ملل با اشاره به توافق میانمار و بنگلادش و تعیین یک روند دوساله برای برگشت روهینگیایی ها، گفت: ما اعتقاد داریم که داشتن کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای نظارت بر عملیات برگشت به منظور ضمانت انجام استانداردهای بین المللی در این عملیات، بسیار با اهمیت هست.

وی اضافه کرد: میانمار و بنگلادش در مورد این توافق با سازمان پناهجویان سازمان ملل رایزنی کردند اما این سازمان یکی از طرفین این توافق نیست… برگشت داوطلبانه آوارگان ضروری هست و مسلمین روهینگیا باید به خانه های کلیدی خود بازگردند نه در اردوگاه ها.

دبیرکل سازمان ملل گفته بود: جابه جایی این اشخاص از اردوگاه های بنگلادش به اردوگاه های میانمار بدتر می باشد.

مسلمین میانماری ساکن ایالت راخین در غرب میانمار به اسم مسلمین روهینگیا شناخته می گردند.

میانمار و بنگلادش با امضای یک توافق نامه اولیه، قرار هست امکان برگشت چند صد هزار آواره روهینگیایی را که از خشونت در استان راخین میانمار گریخته بودند، مهیا کنند.