تاریخ: ۹:۳۱ :: ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
داغ خشکسالی بر پیشانی تالاب کجی نمکزار نهبندان

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از   خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ، ، تالاب‌ها بی‌نظیرترین و زیباترین اكوسیستم طبیعت  هستند كه سخاوتمندانه زیبایی‌اش را در اختیار انسان‌ها قرار داده اند اما گاهی با بی‌مهری انسان‌ها گرفتار صدماتی جبران‌ناپذیر  می گردند.   جذابیت های تالاب‌ها خود عاملی شده تا هر ساله تعداد بی‌شماری […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از   خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ، ، تالاب‌ها بی‌نظیرترین و زیباترین اكوسیستم طبیعت  هستند كه سخاوتمندانه زیبایی‌اش را در اختیار انسان‌ها قرار داده اند اما گاهی با بی‌مهری انسان‌ها گرفتار صدماتی جبران‌ناپذیر  می گردند.

 

جذابیت های تالاب‌ها خود عاملی شده تا هر ساله تعداد بی‌شماری گردشگر را به سمت خود بكشانند و زیبایی‌هایشان را نثار انسان‌ها می‌كنند، اما وظیفه ما پشتیبانی از این طبیعت آرام پیش از نابود شدنشان هست چون که خوب ترین زیستگاه برای زندگی و تامین غذای پرندگان، ماهی‌ها و آبزیان می باشند.

داغ خشکسالی بر پیشانی تالاب کجی نمکزار نهبندان

خشکسالی عامل نابود شدن تالاب نهبندان

شکرگزار مدیر اداره ی محیط زیست نهبندان در صحبت با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند    در راستای وضع تالاب گفت: تالاب کجی نهبندان یکی از زیباترین تالاب های استان هست که دارای شوره زاری گسترده هست که به سبب پایین بودن سطح ارتفاع آن نسبت به منطقه های اطراف محل تجمع حیوانات و پرندگان بسیاری هست.

وی با اشاره به اینکه این منطقه زیستگاه دو نوع پرندگان بومی و مهاجر هست، اضافه کرد: زاغ بور، هوبره، انواع پرندگان شکاری وحیواناتی چون گربه شنی، انواع روباه ، خرگوش پامسواکی بزرگ هست.

شکرگزار با بیان اینکه در گذشته این تالاب محل زندگی ۵ هزار پرنده مهاجر بود هست گفت: متاسفانه با خشکسالی پیش آمده در استان میزان آب تالاب نسبت به سال گذشته پایین امده و شاهد حضور کمتر پرندگان مهاجر هستیم.

مدیر اداره  محیط زیست نهبندان دنبال کرد:  تالاب نمکزار کجی  تنها آبگیری هست که به رودخانه و حتی آبراه‌ها وصل نمی‌‌شود و در زمستان با جوشیدن آب مکانی برای حضور پرندگان و حیوانات مختلف است.اما  امروزه به سبب وجود خشکسالی ها و کم بودن بارش در استان خراسان جنوبی کمتر شاهد سرزندگی این چشم انداز  زیبا و وجود این حیوانات هستیم.

شکرگزار  گفته بود: چرای بی رویه دام  در این منطقه باعث نابود شدن پوشش گیاهی تالاب چون جنگل طاق ، نیچه ،سلمه و…

این مطلبو از دست ندید!  بهار ۹۸|سفر به مهد تاریخ و طبیعت؛ بکرترین جاذبه‌های گردشگری را در خرم‌آباد ببینید+ تصاویر

داغ خشکسالی بر پیشانی تالاب کجی نمکزار نهبندان

به شمار افتادن نفس های آخر تالاب

درّکی یکی از بومیان تالاب نمک زار نهبندان در گفتگو  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند گفت:  همان طور که می دانید  تالاب‌ یكی از بی‌نظیرترین، زیباترین، بكرترین و شگفت ‌انگیزترین  پدیده‌های طبیعی هست كه دارای جلوه‌های بسیار بدیع، جالب، ناشناخته و پررمز و رازی هست.

وی اضافه کرد: این زیبایی ها  باعث شده طیف گسترده ای از پرندگان آبزی، این منطقه را به عنوان مکانی برای زمستان گذرانی، زادآوری و حتی  اقامت دایم برای زیستن انتخاب نمایند.

  درّکی با اشاره به اینکه تالاب حالا وضع خوبی ندارد، گفت: در سال های گذشته میزان آب تالاب در اوج تابستان خیلی کم نمی گردید و محیطی مناسب برای زندگی پرندگان مهاجر بود و شاهد چشم اندازهای زیبای خدادای بوده ایم اما سال کنونی متاسفانه در فصل تابستان شاهد  خشک شدن تالاب بودیم.

داغ خشکسالی بر پیشانی تالاب کجی نمکزار نهبندان

وی با اشاره به اینکه در کانون جنگل طاق که یکی از حیرت های تالاب هست هر ساله شاهد حضور چشم گیری از توریست ها این منطقه بوده ایم گفته بود: به سبب خشکسالی قسمت های بسیاری از این جنگل طاق از بین رفته هست و باعث کاهش حضور توریست ها شده هست.

به گفته بومی این منطقه زمین‌هایی که پیشتر جزء تالاب «نمکزار نهبندان» بوده هست،‌ آب داشته ولی در اثر خشکسالی درختچه‌ها خشک و زمین به حالت بایر مبدل شده هست.

درکی دنبال کرد: از بین پرندگان تالاب، زاغ بور که گونه‌‌ای نادر در دنیا هست را منحصرا در حاشیه کویرهای ایران و خراسان جنوبی می‌توان یافت و منحصرا در تالاب کجی نمکزار زندگی می‌کند و محل کلیدی زندگی این پرنده در قیچ ‌زارهای این منطقه هست.

وی در انتهاء گفت: هر ساله جشنواره ای در تالاب برگزار می شده هست که سال کنونی به سبب خشکسالی و کاهش آب تالاب این جشنواره برگزار نمی توان.

گزارش از اکبرابادی