تاریخ: ۵:۰۲ :: ۱۳۹۶/۰۹/۰۴
داعش در چه شرطهای دوباره پدیدار می شود؟

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از پارس نیوز،   حجت‌الاسلام غلامرضا اباذریکارشناس مسائل بین‌الملل و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در حاشیه "اجلاس جهانی محبان اهل بیت و مسئله تکفیری‌ها"، در مورد انتهاء حکومت داعش در عراق و سوریه و حیات این گروهک تکفیری بعد از سقوط حکومت آنان در این دو کشور، […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از پارس نیوز،

 

حجت‌الاسلام غلامرضا اباذریکارشناس مسائل بین‌الملل و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در حاشیه "اجلاس جهانی محبان اهل بیت و مسئله تکفیری‌ها"، در مورد انتهاء حکومت داعش در عراق و سوریه و حیات این گروهک تکفیری بعد از سقوط حکومت آنان در این دو کشور، گفت‌وگویی داشت که تفضیل این گفت‌وگو را در ذیل می‌خوانید:

میدان مبارزه با داعش دگرگونی کرده است

باتوجه به پیام سرلشکر سلیمان به رهبر معظم انقلاب و اظهار انتهاء حکومت داعش، به نظر شما از این به بعد حیات این گروهک به چه شکلی ادامه پیدا می‌کند و برای مبارزه با آن چه کارهایی ضروری هست انجام داد؟

من هم به قسمت خودم برتری بر داعش را تبریک می‌گویم. آن چیزی که به ذهنم می‌رسد این هست که بحث میدان نظامی و عملیات نظامی که می‌بایست بر بر علیه این گروه انحرافی که وجهه تمام چیز من جمله وجهه دین

بنابراین هم حالا میدان، میدان علم و فرهنگ و تفکر و مبارزه با ریشه‌های داعش هست که این اندیشه تمام محو گردد.

همان طور که در میدان نظامی این کار انجام گردید، در میدان تفکری و فرهنگی هم می‌توان این کار را انجام داد به چه سبب که جوانان ما به دنبال حقیقت مطلب‌اند و واقع مطلب آن چیزی که اینها(داعش) می‌گوید نیست بنابراین ضروری هست کوشش کنیم آثار تفکری و بقایای تفکری آنان را نابود کنیم.

آمریکایی‌ها در تحلیل‌هایشان گفته بودند انتهاء داعش ۳۰ سال طول می‌کشد و برنامه‌ریزی آنان حیات ۳۰ساله برای داعش بود ولی چه گردید جریان نابود شدن داعش با سرعت زیادتری طی شد؟

آ برای نمونه در مورد حکومت سوریه نظر داند که در عرض سه ماه کار بشار اسد

تکثر آنالیز هایشان در مورد عراق دست کم انتظار این بود که هنگامی خودشان به قول زن کلینتون

"تکفیر" نخستین عامل اختلاف در جهان اسلام است

چه ریشه‌هایی در جهان اسلام وجود دارد که محتمل هست به شکل‌گیری یک گروه تکفیری در سال‌های آینده با یک نام دیگر شود؟

ریشه‌هایی که در جهان اسلام "تکفیر" نخستین عامل اختلاف در جهان اسلام هست چه ریشه‌هایی در جهان اسلام وجود دارد که محتمل هست به شکل‌گیری یک گروه تکفیری در سال‌های آینده با یک نام دیگر شود؟ ریشه‌هایی که در جهان اسلام منتج به افراطیی می‌شود، ریشه‌های وهابیت و تکفیر هست. " تکفیر، وهابیت و افراطی‌گری من جمله عوامل تندوری هست که باعث شده مسلمان سرِ برادر مسلمان تکفیر، وهابیت و افراطی‌گری من جمله عوامل تندوری هست که باعث شده مسلمان سرِ برادر مسلمان خود را ببرد. با اینها ضروری هست رد کننده کرد و با کار فرهنگی، پژوهشی و علمی آن میدان هم مثل میدان نظامی آثار تفکری داعش و افراطیی محو گردد.

حضور اکثر از ۷۰۰ دانشجوی عراقی صرفا در یک دانشگاه ایران

به فعالیت‌های فرهنگی اشاره کردید؛ با دقت به وظیفه شما در سفارت جمهوری اسلامی در عراق، فعالیت‌های علمی و فرهنگی دو کشور در چه سطحی است؟

به فعالیت‌های فرهنگی اشاره کردید؛ با دقت به وظیفه شما در سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق، فعالیت‌های علمی و فرهنگی دو کشور در چه سطحی است؟ ما از بعد از سقوط صدام ارتباطات فرهنگی‌مان در بحث‌های متفاوت آغاز گردید. ارتباطات علمی مطلوبی داریم. جامعه علمی عراق و ایران جامعه علمی عراق و ایران باهم مرتبط‌اند و در بحث‌های دانشگاهی اموری مطلوبی داشتیم. روسای دانشگاه‌ها ایران و عراق روسای دانشگاه‌ها ایران و عراق بین دو کشور در رفت و آمد می باشند. ما بیش تز هزاران دانشجوی عراقی در ایران ما بیش تز هزاران دانشجوی عراقی در ایران داریم که تا پیش از سقوط صدام چیزی حدود بیست نفر بود.

در دانشگاه فردوسی مشهد صرفا ۷۰۰ دانشجوی عراقی داریم. بحمدالله ارتباطات علمی زیاد مطلوب هست و در ارتباطات فرهنگی هم رایزنان فرهنگی فعال می باشند و کوشش می‌کنیم این پیوند فرهنگی بین دو ملت و دو دولت بحمدالله ارتباطات علمی زیاد مطلوب هست و در ارتباطات فرهنگی هم رایزنان فرهنگی فعال می باشند و کوشش می‌کنیم این پیوند فرهنگی بین دو ملت و دو دولت روز‌به روز خوب تر گردد.