تاریخ: ۱۱:۲۰ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
خوزستان| طبیعت شوش شایسته سوختن نیست

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از شوش، ، متاسفانه همه ساله رویت ‌می‌شود در زمان برداشت مزارع غلات من جمله گندم، بعضی از کشاورزان کاه‌ و‌ کلش ما بقی در مزارع خود را برای آسانی کشت بعد به آتش می‌کشند. با سوزاندن کاه‌ و‌ کلش مزارع باعث نابود شدن بقایای‌گیاهی، موجودات […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از شوش، ، متاسفانه همه ساله رویت ‌می‌شود در زمان برداشت مزارع غلات من جمله گندم، بعضی از کشاورزان کاه‌ و‌ کلش ما بقی در مزارع خود را برای آسانی کشت بعد به آتش می‌کشند.

با سوزاندن کاه‌ و‌ کلش مزارع باعث نابود شدن بقایای‌گیاهی، موجودات مفید و ذره‌بینی خاک نابود می‌شود.

این سنت خطایی که این روزها و با انتهاء فصل برداشت، زیادی از مزارع کشور را به آتش می‌‌کشند و علاوه بر عارضه رساندن به خاک و آلوده کردن هوا، احتمال گسترش آتش به دیگر نقاط من جمله مراتع و جنگل‌ها را افزایش می‌دهد.

آماده‌سازی راحت برای کشت بعدی‌ یکی از اغراض سوزاندن کاه‌‌وکلش مزارع کشاورزی 

کشاورز شوشی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در شوش گفت: از بین بردن علف‌های هرز مزارع‌ و آفات، فوری و ارزان بودن، آماده‌سازی راحت برای کشت بعدی‌، از بین بردن ما بقی بقایا که باعث نامنظم سبز شدن در کشت‌های ردیفی می‌شود، من جمله اغراض کشاورزان برای انجام این کار هست.

احمد زالی عضو انجمن دوستداران شهر و طبیعت شوش در گفت‌وگو خبرگزاری تسنیم در شوش گفت: هر ساله سوزاندن کاه و کلش مزارع علاوه بر تضعیف خاک باعث سرایت به جنگل ها و نابود شدن ده‌ها هکتار از ریه‌های تنفسی شهر می گردد.

وی گفت: جنگلی که تنها محیط طبیعی برای تفریح مردم شوش و منطقه هست در اثر یک سنت غلط رو به خراب کردن هست.

عضو انجمن دوستداران شهر و طبیعت شوش اضافه کرد: این انجمن سال کنونی به طور مخصوص روی مبحث سوزاندن کاه‌و‌کلش مزارع با همکاری دستگاه‌های متفاوت مجموعه راهکار‌هایی را دسته‌بندی کرده تا از خطرهای آتش سوزی کاهش یابد.

همکاری با ادارات مربوط برای راهکارهای علمی پیگشیری از آتش‌سوزی‌ها

زالی تصریح نمود: همکاری مداوم با ادارات مربوط برای راهکار‌های عملی پیشگیری از آتش سوزی‌ها اولین فعالیت انجمن بود.

وی دنبال کرد: با ارزیابی و آنالیز آتش‌سوزی‌ها در سال‌های گذشته نقاط بحرانی را مشخص  کردیم و اهتمام بر این گردید تا آموزش‌ها و تمرکز بر روی این منطقه های زیادتر باشد. 

این مطلبو از دست ندید!  تصویر/ طبیعت زمستانی زیبای اسالم

 عضو انجمن دوستداران شهروطبیعت شوش گفت: در رایزنی با اداره آموزش و پرورش شوش موفق شدیم محتوای آموزشی نسوزاندن کاه‌وکلش مزارع را به طور چکیده در اختیار تمام مدرسه ها قرار داده شده هست.

آتش‌سوزی بیشتر از ۱۵۰ هکتار از بیشه‌زارهای پارک‌ملی‌کرخه

محمد الوندی ریاست پارک ملی کرخه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شوش گفت: سال گذشته بیشتر از ۱۵۰ هکتار از بیشه‌زارها‌ی منطقه مراقبت شده کرخه در آتش نابود گردید.

وی گفت: این سانحه متاثر از رسم غلط کشاورزان منطقه که بعد از برداشت گندم بقایای مزارع خود را به آتش زده و باعث آتش سوزی بیشه‌زارها می‌شود.

ریاست پارک‌ملی‌کرخه اضافه کرد: در بعضی مکان‌های پارک‌ملی‌کرخه راه خودرویی وجود ندارد و امکان استفاده از خودرویی آتش‌نشانی برای مهار آتش وجود ندارد.

وی تصریح نمود: باتوجه به تراکم بالای درختان در این عرصه بیشتر از هزاران اصله درخت ونهال پده و گز در آتش‌سوزی‌ها مبدل به خاکستر گردیدند.

افرادی که بهداشت عمومی را تهدید می‌کنند برخورد جدی می‌شود

مصطفی دیدگاهی دادستان عمومی و انقلاب شوش در صحبت با تسنیم گفت: افرادی که با آتش زدن مزارع کشاورزی بعد از فصل برداشت بهداشت عمومی را تهدید می‌کنند بر اساده ماده ۶۸۸ برا آنان تشکیل پرونده و با آنان برخورد می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب شوش اضافه کرد: بر طبق آئین دادرسی کیفری جدید سازمان‌های مردم نهاد با رویت تخلف این اذن را دارند که تحت گزارش خراب کردن محیط زیست اعلام گناه کنند.

وی تصریح نمود: باید با افرادی که محیط زیست را خراب کردن کرده و بهداشت عمومی را تهدید می‌کنند برخورد جدی می‌شود.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از تسنیم، شهرستان شوش با تولید بیشتر از ۳۰۰ هزار تن محصول گندم رتبه‌های نخست تولید گندم در استان خوزستان و کشور را به خود اختصاص داده‌ هست. کشاورزان شوشی با تولید هر ساله حدود ۲ میلیون تن فرآورده ها کشاورزی نقش پررنگی در تولید انواع فرآورده ها بویژه گندم، ذرت‌دانه‌ای و چغندرقند را دارند.

گزارش از سجاد عبیدی‌پور

انتهای‌پیام/ح