تاریخ: ۱۲:۱۱ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
خودروهای «آفرود»، عامل خراب کردن بوستان جنگلی سوهانک/۲۵خودرو توقیف گردید

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل مراجع طبیعی استان تهران، جلیل انزابی زاده، فرمانده یگان مراقبت مراجع طبیعی و آبخیزداری استان تهران با اعلام این خبر اضافه کرد: این خودروها به دنبال گشت زنی های اکیپ یگان مراقبت مراجع طبیعی توقیف و بعد از هدایت به […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل مراجع طبیعی استان تهران، جلیل انزابی زاده، فرمانده یگان مراقبت مراجع طبیعی و آبخیزداری استان تهران با اعلام این خبر اضافه کرد: این خودروها به دنبال گشت زنی های اکیپ یگان مراقبت مراجع طبیعی توقیف و بعد از هدایت به پارکینگ و تشکیل پرونده تخلف، مالکان آنان برای پیگرد قانونی به مراجع قضائی معرفی گردیدند.

وی رفت و آمد این خودروها در زمین های جنگلی و مرتعی را عاملی با اهمیت در خراب کردن این زمین های دانست و گفت: از آنجائی که این خودروها استعداد هایی از لحاظ توانائی و فنی دارند، توان دارند مسیرهای ناهموار بویژه مسیرهای جنگلی، مرتعی و بیابانی را طی کنند که در اثر این ترددها پوشش های منطقه مثل بوته ها، درختچه ها و انواع گیاهان مورد خراب کردن قرار می گیرند.

فرمانده یگان مراقبت مراجع طبیعی استان تهران به لطمه های جدی دیگری که توسط این خودروها به طبیعت و محیط زیست وارد می گردد اشاره نمود و در این مورد یادآور گردید: به دنبال گذر این خودروها خاک بشدت کوبیده و دچار فرسایش شده و خطر سیل خیزی افزایش یافته که به سبب کوبیدگی خاک رشد گیاهان نیز از بین رفته و امنیت حیات وحش منطقه به خطر می افتد.

این مقام مسئول عرصه های مراجع طبیعی را سرمایه های با ارزش ملی و از نیازهای بنیادی و بدون بدیل نسل حاضر و آینده دانست و بیان کرد: با توجه به اهمیت بالای این عرصه ها، صیانت، محافظت و مراقبت از این مراجع وظیفه همه گیر هست و ورود به طبیعت بایستی به دور از لطمه رساندن به آن صورت پذیرد.

انزابی زاده تصریح کرد: طبیعت گردی باید مسئولانه صورت گیرد که هم فعالیت های تفریحی گردشگری صورت پذیرد و علاوه بر این آسیبی به عرصه های طبیعی وارد نشود که برای این مبحث بایستی  تدبیری تفکر گردد که یکی از راه حل های مناسب، پیشنهاد تشکیل کمیته ساماندهی آفرود سواران هست.

وی در ادامه اضافه کرد: این کمیته توان دارد با عضویت فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی، محیط زیست، مراجع طبیعی، شهرداری و دیگر دستگاه های مربوط تشکیل گردد که ضمن سازگاری تصمیماتی را درباره انتخاب مناطقی که مناسب این فعالیت باشد اتخاذ نمایند تا بدین ابزار علاقمندان  رشته ورزشی آفرود سواری بتوانند فعالیت خود را به دور از لطمه رسانی به طبیعت و محیط زیست انجام دهند.

فرمانده یگان مراقبت مراجع طبیعی استان تهران به ادامه برخورد با متخلفین و خراب کردن گران زمین های ملی و عرصه های طبیعی اهتمام و بیان کرد: زین پس ورود خودروهای آفرود به بوستان جنگلی سوهانک و دیگر عرصه های مراجع طبیعی استان تهران ممنوع بوده و با متخلفین بر طبق قانون برخورد خواهد گردید.

وی از عموم مردم و گردشگران درخواست کرد ضمن رعایت نکات امنیت، در صورت رویت هرگونه تخلف، تصرف و کارهای لطمه زا به عرصه های مراجع طبیعی مراتب را فوراً از طریق شماره تلفن ۱۵۰۴ به یگان مراقبت مراجع طبیعی اطلاع دهند.

این مطلبو از دست ندید!  رهاسازی یک قطعه کبک و یک قطعه توکای باغی در دهگلان