تاریخ: ۰:۵۳ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۵

خدا قوت پدر جان آشکار هست خیلی خسته اید که همین جا غذا می‌خورید؟ – به چه سبب دو برابر شده هست ؟–––بابا جان زمان ما یعنی قدیم که این گونه  نبود، وقتی یکی می‌خواست نذری بدهد هیات یا مسجد محله می‌رفتیم یا در خانه‌ها مراسم می‌گرفتیم و هرچی بود در همان جا بود، نه […]

گزارش//////ظروف غذای نذری سازگار با طبیعت کدام هست؟

خدا قوت پدر جان آشکار هست خیلی خسته اید که همین جا غذا می‌خورید؟

– به چه سبب دو برابر شده هست ؟


–بابا جان زمان ما یعنی قدیم که این گونه  نبود، وقتی یکی می‌خواست نذری بدهد هیات یا مسجد محله می‌رفتیم یا در خانه‌ها مراسم می‌گرفتیم و هرچی بود در همان جا بود، نه این که بیایند با این لیوان‌ها و ظروف یکبار استفاده پذیرایی کنند و بعد از استفاده آن‌ها را در  خیابان و پارک‌ها رها کنند و کار پیرمردهای امثال من را دو برابر کنند. این عزاداری را خدا بپذیرد، اما از همه عزادارن حسینی می‌خواهم که بعد از استفاده، این ظروف را در سطل آشغال بریزند، چراکه با این کار هم  محیط کثیف نمی‌شود و هم کار ما فراوان نمی‌شود، خدا را خوش نمی‌آید.

پیرمرد راست می‌گفت با نگاهی به اطرافم دریافتم که پیرمرد راست می‌گوید بعضی از شهروندان نسبت به نظافت شهر خود بی تفاوت هستند، در حالی که بعضی از آنان هنوز برای این مبحث ارزش قائل هستند، حال باید فکری جدی برای این ظروف کرد و محصول شایسته ای را تولید کرد که بعد از استفاده این چنین چهره شهر را کثیف نکند و علاوه بر این باید از ظرف‌های فلزی و استیل استفاده گردد.

طبق گفته پزشکان، استفاده غذا و نوشیدنی گرم در ظروف یکبار استفاده باعث انتشار مواد شیمیایی از این ظروف شده و باعث بروز سرطان می‌شود. باید ما با صرف نظر از استفاده این چنین ظروف به فکر سلامتی خود باشیم و علاوه بر این تندرستی زمین و خاک و حیات وحش را نیز مورد توجه قرار دهیم، چون که طبق تحقیقات علمی، تجزیه این ظروف پلاستیکی در طبیعت حدود ۵۰۰ سال به طول می‌انجامد و دفن این مواد در خاک نیز می‌تواند باعث نابود شدن خاک گردد و ریختن آن در طبیعت باعث نابود شدن موجوادت زنده می‌شود.

زیادتر بخوانید:‌برای ماه محرم از کدام فرآورده ها پلاستیکی استفاده گردد؟

محمدحسین بازگیر ریاست محیط زیست شهر تهران در صحبت با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: استفاده از ظروف یکبار استفاده برای سلامتی مضر هست و وقتی که این ظروف به عنوان پسماند وارد طبیعت می‌شوند، مشکلات بسیاری را ایجاد می‌کنند.

وی اضافه کرد: خوب تر هست هیات‌ها و تکایای مذهبی در ماه محرم به سمت سنتی شدن حرکت کنند، یعنی در مراسم بزرگداشت عزادارن حسینی به جای استفاده از ظروف یکبار استفاده از ظروف قابل شستشو مثل ظروف چینی و ملامین استفاده نمایند و تا حد ممکن از میزان استفاده ظروف یکبار استفاده بکاهند و اگر قصد استفاده از این ظروف را نیز دارند، در انتهاء مراسم آن‌ها را تألیف و مدیریت کنند.

این مطلبو از دست ندید!  هشدار آتش‌نشانی: پوششهای گیاهی ارتفاعات تهران مستعد آتش‌سوزی است

در ضمن با این کار در هزینه‌ها نیز صرفه جویی می‌شود، چون که سال کنونی به سبب مشکلات اقتصادی ظروف یکبار استفاده ۶ برابر افزایش نرخ داشته هست.

زیادتر بخوانید:‌نرخ ظروف یکبار استفاده نسبت به محرم سال گذشته ۶ برابر گردید!

بازگیر ریاست محیط زیست شهر تهران گفت: اهتمام کنیم با حضور در هیات‌ها و اطلاع رسانی به مردم در راستای استفاده از ظروف سنتی به جای ظروف یکبار استفاده و علاوه بر این ترویج فرهنگ استفاده از ظروف گیاهی به محافظت محیط زیست و توسعه فرهنگ کمک کنیم.

ریاست محیط زیست شهر تهران تاکید کرد: برای محافظت طبیعت و محیط زیست باید از ظروف ثابت استفاده نماییم. اگر هم ناگزیر به استفاده از ظروف پلاستیکی شدیم، ظروفی را انتخاب نماییم که جنس گیاهی و زیست تخرب پذیر دارند.

وی اضافه کرد: علاوه بر این باید توجه نماییم که بعد از استفاده از این ظروف آن‌ها را داخل جوی‌های آب و کانال‌ها و یا در طبیعت و کنار جاده ها رها نکنیم و مدیریت لازم را در تألیف آنان دارا باشیم.

ریاست محیط زیست شهر تهران با اشاره به ظروف گیاهی گفت: این ظروف چند سالی هست که در بازار دیده می‌شود و بعد از استفاده می‌توانند در طبیعت به خوبی خراب کردن گردند، اما آیا تاحالا پایلوت که نشان دهد چه طور خراب کردن می‌شوند بر روی این ظروف صورت گرقته هست؟

به گفته محققین استفاده از ظروف چند مزیت دارد من جمله آن‌ها پاکیزه نگه داشتن محیط زیست هست، چراکه این ظروف بعد از استفاده بعد از ۶ ماه به خاک مبدل می‌شوند. مزیت دیگر آن‌ها منسوب نبودن به مواد نفتی هست و علاوه بر این این ظروف به طور فوم یا غیرفوم تولید می‌شوند.

این ظروف تا حدی با طبیعت سازگار هستند، اما مسئله مهم‌تر مدیریت در تألیف این ظروف بعد از استفاده هست که این کار نیز با فرهنگسازی و مدیریت درست شهروندان و شهرداری و توجه مسئولین هیات‌ها و تکایا امکان پذیر هست و باید به نحوی این ظروف تألیف گردند تا چهره شهر و طبیعت بهم نریزد.