تاریخ: ۱۰:۰۶ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۳

برترین ها: با افزایش گرانی ها و مشکلات اقتصادی زندگی، ازدواج کردن و بچه دار شدن مبدل به یکی از دشوارترین تصمیم گیری های زندگی شده هست! از جانب دیگر مجال برای بچه دار شدن ابدی نیست و هر سالی که می گذرد قدرت باروری زوجین کمتر می گردد. پس اگر آرزوی مادر یا پدر شدن […]

برترین ها: با افزایش گرانی ها و مشکلات اقتصادی زندگی، ازدواج کردن و بچه دار شدن مبدل به یکی از دشوارترین تصمیم گیری های زندگی شده هست! از جانب دیگر مجال برای بچه دار شدن ابدی نیست و هر سالی که می گذرد قدرت باروری زوجین کمتر می گردد. پس اگر آرزوی مادر یا پدر شدن دارید و می خواهید از خوب ترین زمان برای بچه دار شدن و عارضه ها بارداری در سنین پایین و بالا اطلاع پیدا کنید، این مقاله را از دست ندهید.

بارداری زیر ۱۸ سالگی ممنوع

تخمک گذاری در دخترخانم ها از سن بلوغ آغاز شده و از همان زمان امکان بارداری فراهم گردید. بارداری در سنین زیر ۱۸ سال توان دارد همراه با خطراتی من جمله کاهش رشد داخل رحمی جنین، افزایش احتمال فشار خون بارداری و پرکلامسی باشد. علاوه بر این مادری که در سن کم باردار می گردد قطعا تجربیات کافی برای به آخر رساندن یک بارداری را ندارد. طبق معمول در کشورهای مدرن این نوع بارداری ها بدون برنامه ریزی قبلی به وقوع می پیوندد و احتمال سقط در آنان فراوان هست چراکه محتمل هست تخمک یا اسپرم کیفیت مناسب برای باروری نداشته باشند.

خوب ترین سن بارداری

خوب ترین سن برای بارداری طبق معمول ۲۵ و ۲۶ سالگی هست. در این سن اکثریت عارضه ها بارداری کاهش پیدا می نماید و طبق معمول بارداری به صورت طبیعی ادامه مي يابد. احتمال دیابت، فشارخون و کاهش رشد جنین بسیار کم هست و بارداري ها در این سن طبق معمول بدون خطر می باشند در ضمن احتمال ناهنجاری های جنینی که زیادتر به دلیل سه تایی شدن کروموزوم های ۱۳، ۱۸ و ۲۱ اتفاق می افتد، بسیار کم هست. تمام تخمک های یک خانم در زمان ولادت تولید و ذخیره می گردند و تا ۵۰ سالگی هر ماه یکی از آنان آزاد شده و موجب تخمک گذاری و عادت ماهانه می گردد. حال هرقدر سن باروری پایین تر باشد (البته نه زیر ۱۸ سال) به ویژه در ۲۵ تا ۲۶ سالگی کیفیت تخمک هایی که بارور می گردند بسیار خوب تر هست و طبق معمول دوران بارداری راحت تر و بدون مشکل می گذرد.

چگونه در سن بالا  بارداری طبیعی دارا باشید

باردار شدن در سنین بالا این احتمال را دارد که دیابت یا فشار خون حاصل از بارداری، بعد از زایمان برای مادر بر جای بماند یا اینکه محتمل هست اختلالات ذی ربط به وریدها موجب لخته شدن خون و ترومبوزهای وریدی گردد. البته این احتمال در اشخاص چاق و کم تحرک زیادتر هست حتی احتمال آمبولی ریه نیز وجود دارد. با این وجود اگر مادر از تندرستی جسمانی خوبی بهره مند باشد، رژیم غذایی شایسته ای داشته باشد، به صورت مرتب ورزش کند و اضافه وزن نداشته باشد توان دارد در سنین بالاتر نیز بارداری سالم و بی خطری داشته باشد.    برای مثال یک خانم ۴۰ ساله که از تندرستی کامل بهره مند هست و مرتب ورزش می کند، نسبت به یک خانم ۲۷ ساله که چاقی مفرط دارد و وزنش بالای ۱۰۰ کیلوگرم هست، بارداري بسیار بهتری را خواهد گذراند. علاوه بر این متاسفانه در فرهنگ ما این اندیشه وجود دارد که یک خانم باردار باید ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم وزن اضافه کند درحالی که این مبحث توان دارد تندرستی بارداری را به خطر بیندازد و موجب دیابت و فشار خون گردد در نتیجه نحوه زندگی حتی توان دارد سن را تحت تاثیر قرار دهد.

این تست ها را ۶ ماه گذشته از بارداری انجام دهید

به تمام زنان سفارش می گردد ۶ ماه گذشته از بارداری به پزشک بانوان مراجعه کنند و تمام تست های روتین و مورد احتیاج را انجام دهند. .. علاوه بر این واکسن هایی که پیشتر تزریق نشده اند مثل واکسن کزاز، سرخچه و …   در صورت وجود اعتیاد نیز باید قطعا استفاده مواد مخدر و محرک را ترک نماید تا در خلال بارداری مشکلی برايش پیش نیاید.

بعد از ۳۵سالگی بارداری ها پر خطر هست

زنان در ۳۰ سالگی یک افت باروری و در ۳۵ سالگی یک افت شدید باروری دارند و بعد از ۴۲ سالگی احتمال بارداری آنان بسیار کم می گردد و تقریبا بارداری ها به صورت رخدادی به وقوع می پیوندد. میتوان گفت ۲۵ تا ۳۵ سالگی سن مناسب بارداری هست یعنی تا ۳۵ سالگی نیز بارداري ها پذیرفتنی می باشند اما از ۳۵ سالگی به بعد عارضه ها بارداری زیادتر بروز می کند و اختلالات و ناهنجاری های کروموزومی بسیار شایع می گردد. اگر در ۲۵ سالگی از هر هزار و ۵۰۰ جنین یک نفر دچار مشکل کروموزومی گردد در ۳۵ سالگی این نسبت يك به ۲۵۰ می گردد یعنی احتمال ناهنجاری های کروموزومی ۱۰ برابر زیادتر می گردد. علاوه بر این این احتمال در ۴۲ سالگی حدودا يك در ۴۲ می گردد!

علاوه بر این این احتمال در ۴۲ سالگی حدودا يك در ۴۲ می گردد! در نتیجه با بالارفتن سن، تخمک ها کیفیت خود را از دست می دهند و احتمال ناهنجاری های جنینی، دیابت و به دنبال آن فوت داخل رحمی جنین، عارضه ها و ناهنجاری های قلبی و مغزی، سقط و کاهش رشد داخل رحمی جنین افزایش مي يابد  به ویژه اگر نخستین بارداري بعد از ۳۵ سالگی اتفاق افتد احتمال پرکلامسی یا فشار خون بارداری و تصلب شرائين بسیار زیادتر می گردد. خوب ترین سن بچه دار شدن زنان و آقايان

افت باروری آقایان بعد از ۴۰ سالگی

 آقایان نیز در سنین بالای ۴۰ سالگی دچار افت قدرت باروری می گردند درست مثل همان رخدادی که بعد از ۳۰ سالگی برای زنان می افتد. بالا رفتن سن آقایان موجب تنگی عروق بدن و کم شدن تعداد اسپرم ها، کند شدن حرکت و غیر طبیعی شدن شکل آنان می گردد.

۲۰ تا ۳۰ سالگی خوب ترین سن باروری آقایان

خوب ترین سن باروری برای آقایان بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی هست. با این وجود آقایان هیچ تنگنا سنی از لحاظ بچه دار شدن ندارند. در سنین بالا تا حدی قدرت باروری کمتر می گردد اما طبق معمول تا آخر عمر اسپرم وجود دارد. درباره اینکه باروری آقایان در سنین بالا توان دارد روی تندرستی جنین تاثیر بگذارد یا خیر هنوز هیچ مطالعه اثبات شده ای نداریم. .. . این مواد موجب می گردد قدرت باروری افزایش پیدا نماید. ما طبق معمول درصورتی قدرت باروری آقایان را ارزیابی می کنیم که مریض نازایی داشته باشد. در هرحال یکی از دلیل های نازایی توان دارد کاهش میزان هورمون های مردانه در سنین بالا باشد.