تاریخ: ۱۱:۱۸ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
خواص خارق العاده گل گاوزبان را می دانید؟

الو دکتر: از نظر طب سنتی گل گاوزبان تسکین بخش و نشاط آور هست. در این مطلب به ارزیابی تمام خواص خارق العاده گل گاوزبان می‌پردازیم. گل گاوزبان به آرام بخش بودن سرشناس هست، اما در کنار این خاصیت خارق العاده، خواص دیگری نیز دارد که آن را به مرجع عالی سلامتی مبدل می‌کند. در […]

الو دکتر: از نظر طب سنتی گل گاوزبان تسکین بخش و نشاط آور هست. در این مطلب به ارزیابی تمام خواص خارق العاده گل گاوزبان می‌پردازیم.

گل گاوزبان به آرام بخش بودن سرشناس هست، اما در کنار این خاصیت خارق العاده، خواص دیگری نیز دارد که آن را به مرجع عالی سلامتی مبدل می‌کند. در این مطلب شما را با خواص عالی این گیاه آشنا می‌کنیم.گل گاوزبان دارای طبیعت گرم و اثر نشاط آور، مقوی تمام بدن و آرامش‌بخش هست. دم‌کرده گل گاوزبان بهمراه اندکی لیمو عمانی، یک دمنوش مناسب برای مبارزه با سرماخوردگی هست.

گل گاو زبان گیاهی طبی هست که تقریباً تمامی اجزاء آن، اعم از گل‌ها و برگ‌ها و دانه‌های آن به عنوان دوا استفاده می‌شود. علاوه بر این دانه‌های این گیاه را برای تهیه روغن مورد استفاده قرار می‌دهند.

گل گاوزبان فشارخون را بالا می‌برد
دارو‌های گیاهی مثل دارو‌های شیمیایی دارای عارضه ها هستند، به صورت مثال گل گاوزبان فشارخون را افزایش می‌دهد و نباید مبتلایان فشارخون از آن استفاده نمایند. اگر مبتلایان به فشارخون می‌خواهند گل گاوزبان استفاده کنند باید از مصلح آن یعنی لیمو هم استفاده نمایند. مصلح به ماده غذایی یا گیاه دارویی اطلاق می‌شود که عارضه ها گیاهان دارویی را از بین می‌برد و آن را تعدیل می‌کند. همان طور که می‌دانید به اغلب مبتلایان به فشارخون که دچار ناراحتی اعصاب می‌شوند سفارش می‌شود گل گاوزبان استفاده کنند درحالی‌که این مریض ها با خوردن آن دچار عارضه ها می‌شوند. پس دارو‌های گیاهی حتماً باید از سوی متخصص ها ذی ربط تجویز گردند.

خون خود را با گل گاوزبان تصویه کنید
گل‌گاوزبان علاوه بر خواص درمانی فوق تصفیه‌کننده‌خون، ضداسپاسم، محرک غدد آدرنال، مقوی قلب و عروق، نرم‌کننده مجاری تنفسی، خلط‌آور، شیرافزا و مسهل بوده، ولی به سبب دارا بودن آلکوالویید برای بانوان باردار و کودکان مضر هست.

خواص زد سرطانی گل گاوزبان
منیزیم موجود در گل‌گاوزبان ضدسرطان بوده و به سبب دارا بودن «آلکوالویید» می‌تواند ضد حساسیت، ضد‌روماتیسم و ضد التهاب باشد.
در بعضی کشور‌ها برگ‌های تازه گل‌گاوزبان را به دلیل داشتن مقادیری ویتامین C. گل‌های تازه این گیاه نیز بویی شبیه خیار دارد و وقتی در آب خیسانده گردد و با آب‌لیمو و شکر مخلوط گردد، استفاده آن برای روز‌های گرم بسیار نشاط‌انگیز و خنک‌کننده هست.

جلوگیری از سفید شدن مو
سنبل‌الطیب به سبب دارا بودن منگنز از سفید شدن مو جلوگیری می‌کند و شستن چشم با جوشانده آن سرخی چشم را از بین می‌برد و مقوی معده و کبد هست.
گربه‌ها این گیاه دارویی را بی‌اندازه دوست دارند و به علت خوردن آن بی‌قرار می‌شوند به همین سبب این گیاه علف گربه نیز نامیده می‌شود. این گیاه در عطاری‌ها به فروش می‌رسد و استفاده بیشتر از اندازه و طولانی‌مدت آن می‌تواند موجب ناتوانی چشم و گوش گردد.

دم‌کرده گل گاوزبان، دمنوشی برای سرماخوردگی
گاهی وقت ها سرفه‌های فصل سرما را هیچ قرص و شربتی معالجه نمی‌کند، اما تجویز یک جوشانده سنتی مثل گل گاوزبان به صورت مرهمی قوی عمل خواهد کرد.

دم‌کرده گل گاوزبان را بهمراه اندکی لیمو عمانی، یک دمنوش مناسب برای مبارزه با سرماخوردگی هست. این دمنوش به شرط ترش نبودن به ویژه در اوائل آغاز نشانه ها سرماخوردگی، یک نوشیدنی مناسب برای بهبود حال مریض هست.

این مطلبو از دست ندید!  تصویر/ طبیعت برفی دودانگه

گل گاوزبان در معالجه سرفه‌های مزمن، وقفه‌های تنفسی و آسم‌های ضعیف نیز موثر هست. در معالجه سرفه‌های خشک می‌توان گیاه گل گاوزبان را با بابونه، سنبل‌الطیب، شقایق مخلوط نموده و دم کرده حاصل از این چند گیاه را روزی ۳-۲ بار بنوشید.

فواید گل گاو زبان برای پوست، مو و ناخن
جوشانده گل گاو زبان برای بهبود وضع مو، ناخن و پوست تاثیر بسیاری دارد.عُصاره برگ گل گاوزبان به عنوان ترکیبی نرم کننده برای پوست خشک و برطرف نمودن خارش‌های پوستی به کار می‌رود.

افشره برگ گل گاوزبان را می‌توان با مقدار برابر آب رقیق نمود و برای خشکی و یا خارش پوست و همین گونه جوش‌های عصبی روی پوست مالید.

گل گاو زبان در بارداری، شیردهی و در کودکان
بانوان باردار بایستی از استفاده گل گاو زبان در ایام حاملگی اجتناب نمایند. چون که به دلیل داشتن آلکالوئید‌ها امکان دارد موجب آسیب به جنین گردد.

زیادی گمان می‌کنند استفاده دارو‌های گیاهی برخلاف دارو‌های شیمیایی کاملاً بی آسیب و بدون عارضه ها هست؛ در حالی که امروزه ثابت شده عارضه ها دارو‌های گیاهی دست اندکی از دارو‌های شیمیایی ندارد. این مساله به ویژه در دوران بارداری ارزش بیشتری دارد و بانوان حامله بایستی از هرگونه استفاده خودسرانه انواع جوشانده‌ها یا دم کرده‌های گیاهی در بارداری اجتناب کنند.

علاوه بر این گل گاوزبان به دلیل داشتن آلکالوئید برای بانوان شیرده و کودکان نیز مضر هست، استفاده بیشتر از پنج روز پیاپی این گیاه امکان دارد موجب عادت ماهانه در بانوان گردد؛ در نتیجه پس از پنج روز استفاده از آن در صورت نیاز، سه روز فاصله انداخته، پس از آن دو مرتبه استفاده کنید.

سایر خواص گل گاوزبان
۱- ۱- تقویت‌کننده اعصاب و روان و حواس پنجگانه، و نشاط‌آور هست.
۲-۲-گل گاو زبان و برگ‌های تصفیه کننده خون هست.
۳- ۳- آرام کننده اعصاب هست.
۴- ۴- عرق آور هست.
۵- ۵- ادرار آور هست.
۶- ۶- گل گاو زبان کلیه‌ها را تقویت می‌کند.
۷- ۷- سرماخوردگی را برطرف می‌کند.
۸- ۸- برگ تازه گل گاو زبان برای معالجه جوش‌های چرکین دهان اطفال، برفک، سستی بیخ دندان و برطرف حرارت دهان موثر هست.
۹- ۹- عرق گل‌گاوزبان برای امراض سوداوی، وسواس و خفقان مفید هست.
۱۰- ۱۰- گل گاو زبان دارای منیزیم بوده و از سرطان پیشگیری می‌کند.
۱۱- ۱۱- در معالجه اختلال حواس کاربرد بسیاری دارد.
۱۲- ۱۲- گل گاو زبان شکم را نرم و کیسه صفرا را باز می‌کند، اَخلاط سوخته سوداوی را از معده خارج و عارضه ها آن را از بین می‌برد.
۱۳- ۱۳- در تنظیم اختلالات ادراری و تعریق، موثر هست.
۱۴- ۱۴- گل گاو زبان در معالجه برونشیت موثر هست.
۱۵- ۱۵- بی اختیاری دفع ادرار را معالجه می‌کند.
۱۶- ۱۶- التهاب و ورم کلیه را معالجه می‌کند.
۱۷- ۱۷- گل گاو زبان در معالجه مریضی سرخک و مخملک مفید هست.
۱۸- ۱۸- ضماد برگ‌های گاو زبان برای برطرف ورم موثر هست.