گروه: بلیط
تاریخ: ۱۱:۰۴ :: ۱۳۹۷/۰۱/۲۱
خطر برگشت رکود تورمی در کمین مسکن/ ناهماهنگی تیم اقتصادی دولت سبب وضع تاسف آور ارز هست/ دلار افسارگسیخته تاوان ربا در بانک هاست!

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از مشرق، مردم این روزها حق دارند توضیح مسئولین دولتی در مورد علت گران شدن افسارگسیخته ارز را بشنوند اما به نحو اشباع شده، همچنان با آنان در مورد کمالات برجام سخن گفته می شود! مردم انتظار دارند تدابیر دولت برای مدیریت بازار ارز را نگاه کنند. * […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از مشرق، مردم این روزها حق دارند توضیح مسئولین دولتی در مورد علت گران شدن افسارگسیخته ارز را بشنوند اما به نحو اشباع شده، همچنان با آنان در مورد کمالات برجام سخن گفته می شود! مردم انتظار دارند تدابیر دولت برای مدیریت بازار ارز را نگاه کنند.

* کیهان

-   ادامه سقوط همه روزه ارزش پول ملی در سایه سیاست های لیبرالی

کیهان در مورد گرانی دلار نوشته است: قیمت ارز و طلا در ادامه نوسانات شدید روزهای گذشته، روز گذشته هم روند بشدت صعودی خود را دنبال کرد و دلار از ۶ هزار تومان گذشت و سکه در مرز دو میلیون تومان جای گرفت، ولی دولت به جای حل ریشه ای مشکل، نیروهای نظامی را برای کنترل وضعیت، به بازار روانه کرد.

خبرگزاریها و منبع های خبری روز گذشته هم روز پرکاری را پشت سر گذاشتند و ناچار بودند هر چند دقیقه ارقام و ارقام تازه ای از بازار طلا و ارز مخابره کنند.

روز گذشته سکه تمام طرح جدید به مرز دو میلیون تومان رسید و نیم سکه هم به یک میلیون تومان نزدیک گردید. نوسان بازار ارز از این هم زیادتر بود به به صورتی که قیمت هر دلار بیشتر از ۶ هزار تومان، یورو بیشتر از ۷ هزار تومان و پوند حدود ۸ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت گذاری گردید.

البته در حالی که هر آن قیمت های عجیبی از بازار منتشر می گردید، در عمل خرید و فروش ارز به چند صرافی محدود گردید تا جایی که صفهای طولانی تقاضای ارز در خیابان فردوسی تماما به چشم می آمد.

ایلنا، خبرگزاری حمایت کننده دولت ظهر روز گذشته با اعلام اینکه درخیابان پاسداران هر دلار به قیمت ۶ هزار و ۱۰۰ تومان خرید و فروش می شود، اطلاع داد: در حال حاضر بیشترصرافی ها اعلام می نمایند که خرید و فروش ندارند یا تنها به یک نفر از اعضای خانواده ارز می فروشند.

در همین ارتباط، ایسنا، دیگر خبرگزاری حمایت کننده دولت مشاهدات میدانی از بازار ارز و سکه در روز دوشنبه را اینطور شرح کرد که «دلار که طی روزهای گذشته در تعداد محدودی از صرافی ها یافت می گردید، امروز در میان دستفروشان و دلالان هم نایاب شده و سکه نیز به روند افزایشی قیمت خود ادامه داده است.»

گارد ویژه به جای سیاست گذاری ارزی

»در این وضعیت، در حالی که از دولت انتظار می رفت با تدبیر و سیاستگذاری درست به مدیریت بنیادی بازار بپردازد، اما این نیروهای انتظامی بودند که وارد عمل گردیدند تا شاید التهاب بازار را کاهش دهند.

خبرگزاری مهر گزارش کرد: روز گذشته بازار ارز به مقداری آشفته بود و دلالان رزمایش دادند که در نهایت پلیس وارد عمل گردید و بعضی دلالان را دستگیر کرد؛ حال «گارد ویژه» جورکش خلأ سیاست های ارزی شده است.

ایلنا درج کرد که «به نظر می رسد علی رغم حضور نیروهای پلیس در بازار همچنان دلالان هستند که برای ارز و قیمت آن تعیین تکلیف می کنند.»

»ایسنا هم گزارش کرد: با توجه به حضور پررنگ نیروهای انتظامی فضای امنیتی در خیابان فردوسی حاکم است و دلالان و دستفروشان با احتیاط زیادی در آنجا حاضر هستند.

ژنرال های اقتصادی دولت کجایند؟!

در این وضعیت، جالب است که روز یکشنبه درست در بحبوحه نوسانات شدید ارزی، اعضای کابینه در جلسه هیئت دولت هیچ بحث و تصمیمی در مورد قیمت ارز و ساماندهی بازار آشفته ارزی نداشتند و گرچه انتظار می رفت که جلسه هیئت دولت در روز یکشنبه، خروجی مشخصی برای ساماندهی بازار ارز داشته باشد، اما گویا دغدغه دولت دوازدهم با دغدغه های مردم فاصله زیادی دارد.

««مهر» با بیان این مطلب، در مورد صفبندی اقتصاددانان کابینه روحانی درج کرد: اکبر ترکان و مسعود نیلی، مشاوران ریاست جمهور از دلار ۵ هزار تومانی دفاع نمودند. مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد که همین چند روز قبل وعده برگشت اقتصاد ایران به ریل ثبات را داده بود هم ترجیح داد تا خود را وارد گود نکند. وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز جواب به سوال تسنیم در مورد تاثیرات نوسانات و بالا رفتن قیمت ارز بر تولید داخلی و بازار استفاده را بی جواب گذاشت.

با این حال ولی الله سیف، ریاست کل بانک مرکزی همچنان بر روی موضع های خود در مورد کاهش قیمت ارز پافشاری می کند؛ اما سیاست های نه چندان موفق او در بازار ارز دیگر جواب نمی دهد و اکنون «گارد ویژه»، جورکش ضعف شدید «سیاست های ارزی» شده است.

روند بازار ارز که تماما برخلاف وعده های ولی الله سیف، ریاست کل بانک مرکزی است، نشان می دهد سیف باید فکر عاجلی برای سیاست های ارزی و معاونت ارزی این بانک کند. سیداحمد عراقچی، برادرزاده جوان عباس عراقچی- عضو تیم مذاکره کننده هسته ای- بدون پایین ترین پیشینه ای در حوزه ارزی بانک مرکزی، سال گذشته جایگزین مرد فرسوده کار معاونت ارزی بانک مرکزی یعنی غلامعلی کامیاب گردید.

اما محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، درنهایت از پرده در آمد و روز گذشته در حاشیه جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در جواب به پرسشی در مورد کارهای دولت مبنی بر کنترل نوسانات موخر بازار ارز، به وضعیت موجود عکس العمل نمایش داد و گفت: روند فعلی اصلا و ابدا مناسب نیست حتی اگر یکی از مشاوران دولت در مورد موافقت دولت با افزایش قیمت ارز حرفی داشته تماما نظرات شخصی بوده و وضعیت فعلی باید کنترل شود.

بانک مرکزی

مقصر کاهش ارزش پول ملی

در این بین نگرانیها از سقوط ارزش پول ملی بالا گرفته است. آل اسحاق، ریاست پیشین اتاق بازرگانی تهران، قیمت حقیقی دلار را در نهایت ۴ هزار و ۲۰۰ تومان دانست و در صحبت با ایسنا تصریح نمود که قیمت فعلی موجود در بازار اصلا حقیقی نیست و عزمی هم برای کنترل این بازار وجود ندارد. این در حالی است که ارزش پول ملی ۴۰ درصد افت کرده است.

ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم با بیان این که رشد قیمت ارز علل اقتصادی ندارد، ضعف در تصمیم گیری بانک مرکزی برای عملیات اجرایی را به عنوان عامل کلیدی در کاهش ارزش پول ملی کشور اعلام نمود.

پورابراهیمی در توضیح ضعف کارکرد اقتصادی دولت، بااشاره به تورم پایین در سال های موخر، نوسانات شدید ارزی را غیر پذیرفتنی دانست و تصریح کرد: گزارش هایی که از وضعیت واردات و صادرات کشور داریم، نشان دهنده این است که حدود ۲ تا ۲/۵ برابر میزان مصارف ارزی، مراجع ارزی داریم و از این حیث در وضعیت شایسته ای قرار داریم.

سلطانی، نایب ریاست اتاق بازرگانی ایران هم از کارکرد ارزی بانک مرکزی انتقاد نمود و گفت: افزایش قیمت دلار هیجانی است و در عکس العمل به نگرانی مردم نسبت به آینده اقتصادی کشور که با خرید ارز به دنبال محافظت نقدینگی شان هستند، ایجاد شده که شرایط را فقط به سود سوداگری و سوداگران کرده است.

در این بین، رویترز مدعی گردید «کاهش ارزش ریال ایران به سبب نگرانی از برگشت تحریم و خارج شدن آمریکا از توافق برجام رکورد زد» این در حالی است که هنوز تا زمان تصمیم جدید آمریکا در مورد برجام فاصله وجود دارد و این آنالیز چندان دقیق نیست.

کاسبان گرانی ارز

به باور کارشناسان، دولت بزرگ ترین منتفع از افزایش قیمت ارز محسوب می گردد. در بودجه ۹۷ یک ردیف درآمدی (جدول شماره ۵ درآمدها- واگذاری درآمدهای سرمایه ای) برای دولت مدنظر داشته شده که طبق آن دولت توان دارد از محل مابه التفاوت قیمت فروش نفت اکتساب درآمد کند.

علاوه بر این بعضی جریانهای حمایت کننده گرانی ارز هم هستند که به توجیه افزایش قیمت در این بازار می پردازند. یکی از این جریانها، مجموعه دنیای اقتصاد است که در سال های گذشته و به صورت ویژه در ماههای موخر، به تئوریزه کردن افزایش قیمت در بازارهای ارز، به دستاویز حقیقی شدن قیمتها پرداخته است.

به عنوان نمونه، پایگاه خبری «اقتصادنیوز» مربوط به این مجموعه روز گذشته در گزارشی با عنوان «افزایش قیمت ارز فرصتی مناسب برای خودروسازان داخلی» در وانفسای گرانی ارز، به تجلیل از گرانی ارز پرداخت.

بزک کنندگان گرانی ارز

این جریان فکری با صحنه گردانی بعضی اشخاص در پشت صحنه هدایت می شود. در این ارتباط فارس گزارش کرد: بررسی ها نشان می دهد مسعود نیلی اقتصاددان و دستیار ویژه ریاست جمهور از سال ۸۷-۸۸ به دنبال افزایش قیمت ارز بوده و این هدف را از سال ۹۲ تاحالا، در مقام مشاور و دستیار ویژه ریاست جمهور و تئوریسین اقتصادی دولت پیگیری کرده است.

نیلی جدیدا در یادداشتی نوشته است: وقتی قیمت ارز در خلاف جهت تورم تثبیت می شود، بالاترین و موثرترین کمک به تولیدکنندگان بیگانه صورت گرفته و بیشترین خدشه به تولیدکنندگان داخلی وارد می شود.فرشاد مؤمنی، اقتصاددان اصلاح طلب، با انتقاد از افزایش قیمت ارز به این نگاه عکس العمل نشان داده و گفته است: بعضی از کارشناسان با بزک اقتصادی، مرتباً خطر در رفتن فنر قیمت ارز را گوشزد می کنند که با توجه به ظواهر بسیار مسئله فنر ارزی منسوب به این است که در عرصه سیاست گذاری اقتصادی هیچ مجالی برای انتخاب نداشته باشیم.

وی اعتقاد دارد: این کارشناسان طبق نظریه تساوی قدرت خرید و تفاوت تورم داخلی و بیگانه نقش فنر را توضیح می دهند در حالی که نظریه تساوی قدرت خرید از نظر روش شناسی مبتنی بر تجارت آزاد در کل جهان است که در عمل غیر از این است.یاسر جبرائیلی، اقتصاددان هم در آنالیز کارکرد این جریان فکری می نویسد: بعد از اعمال شدیدترین تحریم های تاریخ بر علیه ایران در سال ۱۳۹۰، قیمت دلار با حدود ۲ هزار تومان افزایش، به ۳ هزار و ۲۰۰ تومان در مرداد ۹۲ رسید. امروز بعد از قریب به ۵ سال مدیریت لیبرال ها بر اقتصاد ایران، علی رغم امضای برجام و افزایش ۱/۵ میلیون بشکه ای فروش نفت، قیمت دلار ۲ هزار و ۶۰۰ تومان نسبت به اوائل دولت آقای روحانی افزایش یافته و به ۶ هزار تومان فرا رسیده است. آیا حق نداریم بگوئیم خسارت ۵ سال حاکمیت لیبرال ها بیشتر از خسارات تحریم ها بوده است؟ راه حل این وضعیت آسان است. مؤدبانه کنار بروند یا لااقل مدیریت اقتصاد را به جریان انقلابی بسپارند تا وضعیت بهبود یابد.

- رمز تب بازار ارز

کیهان در مطلبی نوشته است: مردم این روزها حق دارند توضیح مسئولین دولتی در مورد علت گران شدن افسارگسیخته ارز را بشنوند اما به نحو اشباع شده، همچنان با آنان در مورد کمالات برجام سخن گفته می شود! مردم انتظار دارند تدابیر دولت برای مدیریت بازار ارز را نگاه کنند. اما ازدولتی که هنوز جمع بندی ندارد که آیا گران شدن ارز به گفته آقای نوبخت، «ناگوار، موجب تکدر خاطر و حاصل دسیسه رقباست» و باید مهار شود، یا به تعبیر آقایان مسعود نیلی و اکبر ترکان، «اقدام خوبی است و باید گران تر شود»، چگونه میتوان توقع داشت برای مهار قیمت تدبیر کند؟

اما ازدولتی که هنوز جمع بندی ندارد که آیا گران شدن ارز به گفته آقای نوبخت، «ناگوار، موجب تکدر خاطر و حاصل دسیسه رقباست» و باید مهار شود، یا به تعبیر آقایان مسعود نیلی و اکبر ترکان، «اقدام خوبی است و باید گران تر شود»، چگونه میتوان توقع داشت برای مهار قیمت تدبیر کند؟چالش بازار ارز، چه قدر حقیقی است؟ این عارضه، خودِ مریضی نیست لکن نشانه آن است؛ درست مثل تبی که مریضی را نشان می دهد. تب بازار ارز، نشانه ای از نابسامانی در ستاد اقتصادی دولت و نقشه راه برجام زده آن است. دشمن ۶ سال است که درگیر جنگ ارزی با ماست و آن را توسعه می دهد. اما این طرف تلقی (یا تلقین) کسانی این بوده که با آمریکا و اروپا پسر خاله شده ایم؛ در نتیجه پیش به سوی گسترش بی رویه واردات و پر کردن بازار از انواع اقلام مصرفی (دارای مشابه داخلی) و حتی تجملاتی وارداتی. بعضی مدیران، در روزگار استمرار تحریم، به سبک زندگی مصرفی تر و ولنگارانه تر نسبت به مراجع ارزی کمیاب و پس انداز و سرمایه گزاری و تولید ملی دامن زده اند.

این در حالی است که دشمن اولا دنبال انسداد زیادتر مجاری برگشت درآمدهای ارزی به کشور بر خلاف برجام بود. ثانیا بر خارج شدن زیادتر ارز از کشور اصرار داشت و با شگردهای مختلف و کمک داخلی، برای آن در مقاصدی مثل دوبی و ترکیه و... برنامه ریزی کرد. این اتفاق من جمله از طریق تشویق مسافرت های بی رویه، تشویق هدایت شده واردات غیر ضرور مصرفی و تجملاتی، و علاوه بر این سازماندهی شبکه تألیف و جابه جایی ارز - با کمک بعضی کشورهای مرتجع و شبکه اسرائیلی بهائیت- اتفاق افتاد. ثالثا دشمن، نقشه دستکاری و اختلال در بازار ارز (تروریسم اقتصادی) را به روزرسانی کرد تا بتواند به تقاضای کاذب و تورم انتظاری دامن بزند.پیش فرض اتاق جنگ اقتصادی آنان این بود که از دو مسیر «ایجاد مضیقه و کاهش دسترسی مراجع درآمدی برای عرضه ارز» و «افزایش تقاضای کاذب و هیجانی» میتوان تعادل بازار را به هم زد و از این طریق، دومینوی کاهش ارزش پول ملی را که توان دارد سایر متغیرهای اقتصادی را متاثر کند، به حرکت انداخت. توافق نامیده شده به برجام از این حیث، یک عملیات فریب محسوب می گردد که توانست بالش نرم زیر سر بعضی مدیران خوش گمان و سهل اندیش بگذارد و برای شبیخون ارزی و جنگ اقتصادی دشمن زمان بخرد!

توافق نامیده شده به برجام از این حیث، یک عملیات فریب محسوب می گردد که توانست بالش نرم زیر سر بعضی مدیران خوش گمان و سهل اندیش بگذارد و برای شبیخون ارزی و جنگ اقتصادی دشمن زمان بخرد!بعضی مدیران دولتی، این فرصت دو ساله - وبه یک مفهوم پنج ساله- را به رقیب بدطینت دادند، چون از یک توافق تاکتیکی، تلقی شراکت راهبردی داشتند. این رویا ظرف چند ماه لکن چند هفته موخر با خاک یکسان شده است. منطق آمریکا در گفتگوها روشن بود؛ آنان علی رغم احتیاج راهبردی به توافق با ایران، در تاکتیک و تبلیغات، خود را بی احتیاج و به دور از عجله نشان می دادند و تکیه کلامشان این بود که«عدم توافق، خوب تر از توافق بد است». در مقابل در این طرف، گارد بعضی دولتمردان و متولیان وزارت خارجه ما این بود که علی الدوام از چهارچوب ها و خطوط قرمز تنازل کنند و شیدایی برای توافقِ هرچه فوری تر را جار بزنند. روزنامه ها و سایت های حمایت کننده یا متظاهر به پشتیبانی از دولت، همین شیفتگی را چند برابر به رخ کشیدند و جای افکارعمومی جا زدند. هنوز هم کسی توضیح درستی نمی دهد که به چه سبب توافقی نامتوازن، ناهمزمان به لحاظ اجرای تعهدات، بدون ضمانت اجرا و مکانیسم شکایت و جبران خسارت را با طرف مقابل تنظیم نمودند و چگونه فریب دوتابعیتی های نفوذی مثل درّی اصفهانی را خوردند تا امروز با جدی تر شدن مشکل جابه جایی درآمدهای ارزی به کشور روبه رو باشند؟

مجلس در این میان نقشی تماما منفعل در حد ارتباطات عمومی دولت ایفا کرده تا جایی که بر خلاف نتیجه های اخطار آمیز ۴۰ روز بررسی متن توافق در کمیسیون ویژه، در کمتر از

۲۰ هنوز هم کسی توضیح درستی نمی دهد که به چه سبب توافقی نامتوازن، ناهمزمان به لحاظ اجرای تعهدات، بدون ضمانت اجرا و مکانیسم شکایت و جبران خسارت را با طرف مقابل تنظیم نمودند و چگونه فریب دوتابعیتی های نفوذی مثل درّی اصفهانی را خوردند تا امروز با جدی تر شدن مشکل جابه جایی درآمدهای ارزی به کشور روبه رو باشند؟۲۰ دقیقه، آن را تایید کرد. توافقی پر منفذ، منعقد گردید بی آنکه کسی از این طیف سهل اندیش از خود بپرسد اصلا برای چه سراغ گفتگوها رفتیم و آیا توافق، دست کم ها را برای ما تامین می کند؟ این انفعال مجلس، متاسفانه همچنان ادامه دارد. آنان شریک بی احتیاطی دولت هستند و خود باید جبران کنند.

تحریم ها به نحو کج دار و مریز، برداشته گردید و نشد. رفت و پرحجم تر، برگشت. هم کشورهایی مثل کره جنوبی و هند و... برای جابه جایی هزینه های سفارتشان یا پرداخت بدهی ها به ایران با مشکل رو به رو گردیدند و هم ما در تامین و ارسال هزینه های سفارتخانه های مان به طور مثال در لندن با مشکل رو به رو گردیدیم. کار رسید به جایی که وزیر خارجه، شهریور ۹۶ در نیویورک و در جمع همتایان خود در گروه ۱+۵، از اینکه ۲۰ ماه بعد از برجام هنوز توان نداریم در لندن یک حساب بانکی باز کنیم، گله کرد. آقای روحانی در تمام این مدت - تا همین اواخر- به جای پذیرفتن حقیقت، ابتدا منتقدان را با فحش و فحاشی متوالی نواخت و پس از ان، روسای سازمان انرژی اتمی و بانک مرکزی را مورد التفات قرار داد که به چه سبب بیان می کنند دبّه های آمریکا نقض برجام است و باعث شده عایدی ما از برجام «تقریبا هیچ» شود؟! دو سال زمان برد تا برسیم به آنجا که آقای روحانی ۷ آبان ماه ۹۶ گفت «داستان مضحکی اتفاق افتاده، بعضی بیان می کنند تعهدی که پیشتر بستیم، فعلا محکم نباشد، بیایید در مورد مبحث دیگر مذاکره کنیم. این از سخن های مضحک تاریخ است. آمریکایی ها اعلام می نمایند اهل پایبندی و مذاکره نیستند و اصول اخلاقی را نمی شناسند. به بعضی از کشورهای شرق قاره آسیا اعلام می نمایند که با ما مذاکره کنید، مگر دیوانه اند که مذاکره کنند؟ شما به مذاکره ای که به تایید سازمان ملل رسیده پایبند نیستید».

یک خطای بزرگ این بود که کسانی کمک کردند تلقین فریبکارانه و دروغین دشمن مبنی بر اینکه کلید کنترل و حرکت اقتصاد کشور در خارج است و نه در مدیریت و تدبیر و ظرفیت ها و توانمندی های انبوه داخلی، نفوذ و شیوع پیدا نماید. این نوع شرطی سازی و تلقین مهندسی شده، به شکلی دقیق خلاف منطق موفق انقلاب اسلامی است مبنی بر اینکه می شود و توان داریم. این رویکرد ارتجاعی که بعضی مشاوران بی صداقت اصرار بر تحمیل و تلقین آن دارند، وقتی تغلیظ و پوسته آن برداشته شود، به همان منطق استعداد دوشیده شدن و سواری دادن محمد بن سلمان ختم می شود و با چند من سریش هم نمی شود به روشنفکری و آزادی خواهی چسباند.

اکنون چه باید کرد؟ آیا عزمی برای جبران وجود دارد؟ آقای روحانی ۷ خرداد ۹۲ اعتقاد داشت «مشکل ارز کجاست؟ مشکل در عدم مدیریت و خودشیفتگی است». نخستین شرط اثبات جدیت برای اصلاح وضعیت، پذیرش خطا بودن راه طی شده و اِعمال لوازم تغییر مسیر است. وقتی اصرار دارند همچنان مسئله و حاشیه بسازند و مردم را سرگرم دوقطبی های دروغین کنند، در جدیت برای اصلاح مسیر تردید ایجاد می شود. اگر آقای روحانی اردیبهشت ۹۶ اظهار می کرد «صبح پا می گردیدیم اما نمی دانستیم ارز ساعت یازده چند می شود»، امروز توان ندارند وضعیت بازار ارز را انکار یا ساکت باشند و یا به مردم بگویند خیالتان تخت و... تمام! اصلا وضعیت الان با سال ۹۰ قابل قیاس نیست. آن روز عمده برنامه اتمی را تعطیل نکرده بودیم و دلار ۳۴۰۰ تومان بود؛ اما اکنون، هم برنامه اتمی متوقف شده و هم ظرف دو ساله پسابرجام، قیمت ارز ۶۰ درصد گران شده است.

علاج حقیقی چیست؟ شش دانگ و تمام عیار پای این منطق ایستادن که حاضر نیستیم به هر قیمت در توافق بمانیم و آماده بر هم زدن بازی دو سر باخت رقیب (و انفعال متاثر از آن) هستیم. اگر نه، ماندن و ادامه دادن به بازی نَرمالیزاسیون غرب که به معنای خلع قدرت تدریجی است، ما را به نحو تصاعدی، دچار خسارت خواهد کرد. اگر طیف حاکم بر دولت سال ۹۱ ـ ۹۰ اظهار می کردند ۱۰ تا ۳۰ درصد مشکل اقتصاد، متاثر از تحریم است و ۷۰ تا ۹۰ درصد آن به سوء مدیریت دولت وقت بر می گردد، امروز باید به لوازم همین سخن متعهد باشند. اینکه آقای روحانی بگوید  «می گویند تازه متوجه شدیم در برجام کلاه سرمان رفته... برجام باشد یا نباشد، بدون آمریکا یا با آمریکا؛ برای هر شرایطی آماده ایم و برنامه داریم»، دادن آدرس نادرست است. برجام بدون آمریکا یعنی چه؟ پس به چه سبب آقای صالحی عضو ارشد تیم مذاکره کننده می گوید «ما با آمریکا مذاکره می کردیم نه مجموعه ۵+۱»؟ و اصلا اگر با اروپا می گردید توافق کنند، به چه سبب هزینه مذاکره با آمریکا را پرداختند؟ خواهید دید که بنیان استدلال های دولت چه قدر سست است.

یک مبحث با اهمیت، غفلت از ظرفیت های درونزای اقتصادی در ایجاداشتغال و رونق تولید است که به تقویت بنیه اقتصاد به عنوان لزوم تقویت پول ملی در مقابل ارز بیگانه می انجامد. به موازات این مسئله، از ظرفیت بزرگ همسایگان برای دور زدن تحریم و شکستن حلقه های زنجیر آن غفلت شده است. مسئله ارز، فرع بر این اولویت با اهمیت ملی است.

یک چالش بزرگ، آلوده شدن بعضی مدیران دولتی به نیرنگ هایی افراطیونی است که مکررا ثابت کرده اند در نقش پیاده نظام جنگ نیابتی دشمن بازی می کنند. جدیدا یکی از همین ها (که از سوی محسن هاشمی به تقلب در انتخابات مجلس ششم بر علیه آقای هاشمی هم متهم شد)، مدعا کرده «به نقطه عطف حذف یکی از دو دولت نزدیک می گردیم. یا دولت مخفی، از مستوری دست می کشد و با کنار زدن دولت قانونی ارکان حکومت را در دست می گیرد یا ملزم به عقب نشینی از قلمروهای مختلف بویژه در عرصه اقتصاد و سیاست بیگانه می شود. اذن ندهیم جامعه مدنی از حزب پادگانی شکست بخورد». این مشی منافقانه وسط جنگ ارزی دشمن و بی محل از آب درآمدن وعده های تندروهای چه معنایی می دهد؟ به چه سبب داعشیان وطنی، اصرار دارند با موضع های ساختارشکنانه انتحار کنند؟ این سوال به طور مستمر یک جواب مشترک داشته است: ناکارآمدی مدیریتی و ناراضی و شاکی کردن مردم. آنان هر گاه مدیریت اجرایی را در اختیار گرفته اند، عیار کفایت نداشته شان معلوم شده است.

این مطلبو از دست ندید!  موافقت بانک مرکزی با قیمت گذاری خدمات هوایی بر طبق ارز نیما

در چنین موقعیت هایی، یا باید سرشان را از شرمساری پایین بیندازند و معذرت خواهی نمایند. و یا اینکه با گستاخی و به اشتباه انداختن مردم، از پاسخگویی شانه تهی کنند. آنان نوعا، رویکرد دوم را ترجیح داده اند. مدتهاست قافیه شعر تندروهای تنگ آمده است. آنان که دولت را رحم کرایه ای مطالعه می کنند، اگر سر سوزنی انصاف و شرافت و صداقت داشتند، قطعا باید از خجالت آب می گردیدند. اما چون به دغل بازی و لا قیدی خو کرده اند، دم از برجام های تازه می زنند و مدعی بی اختیاری دولت می گردند. به کلاهبرداران مدعی اصلاح طلبی که دولت را دستخوش کردند، باید گفت چک های برگشتی تان را پاس کنید؛ شما در موضع اتهام هستید نه در مقام قضاوت یا صادر کردن چک جدید.

این طیف میهن فروش که حتی وقیحانه از داعش پشتیبانی کردند، به امید دشمن لاعلاج و شکست خورده در منطقه تبدیل شده اند؛ همان که دانیل کوتز مدیر «جامعه اطلاعاتی آمریکا» در گزارش خود به کنگره عنوان نمود: «ایران شبکه ای از عاملان را در سرتاسر جهان گرد هم می آورد. ایران از مبارزه بر علیه داعش برای تقویت خود بهره برداری و از دستاوردهای جنگ در جهت توافقات سیاسی، امنیتی و اقتصادی استفاده خواهد کرد... سیاستمداران معتدل و افراطی در کوشش جهت اجرای چشم انداز خود برای آینده ایران، به شکلی فزاینده با یکدیگر درگیر خواهند گردید. این رقابت ، عامل کلیدی در مشخص کردن این مسئله می باشد که آیا ایران، مشی خود را در راستای منفعت های ایالات متحده، تغییر خواهد داد یا نه».

* مردمسالاری

- افت چهل درصدی ارزش پول ملی

این روزنامه حمایت کننده دولت در مورد بازار ارز گزارش داده است: دلار نایاب گردید؛ این جمله کوتاه روزگذشته در نهایت بعد از چند روز پرالتهاب در بازار ارز دهان به دهان چرخید و باعث افسارگسیختگی قیمت انواع ارزهای پر استفاده مثل دلار و یورو در بازار و به تبع آن دست اندازی تمام سکه بهار آزادی به قیمت دو میلیون تومان گردید. به گزارش راهنمای سفر من به نقل از «مردم سالاری»، هر دلار آمریکا سد قیمتی ۶۰۰۰تومان را در هم نوردید و با شیب تند تا لحظه تنظیم خبر به مرز ۶۳۰۰تومان هم نزدیک گردید.همه ارزهای عمده بازار هم به تبعیت از دلار به رکوردهای جدید و جدیدتر دست یافتند.وضعیت عجیبی در بازار حکم فرماست و حتی در این بازار که قیمتها ساعت به ساعت رکوردهای تازه ای را به خود خواهند دید همه خریدار هستند و فروشنده ارز و سکه دیده نمیشود. قیمت ارزهای عمده در بازار آزاد در حالی به پیش رفت که معاملات به دست کم ممکن رسیده بود و صرافی ها و دلالان نیز از فروش ارز به تقاضا کنندگان اجتناب می کردند.بنابر این گزارش، قیمت هر دلار آمریکا در میانه روز با ۱۵۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهاء معاملات روز قبل به ۵۸ هزار و ۱۰۰ ریال رسید و هر یورو نیز با ۴۲۵۰ ریال رشد ۶۹ هزار و ۷۵۰ هزار ریال ثبت قیمت گردید.این در حالیست که در صرافی های بانکی هر دلار آمریکا ۴۹ هزار و ۵۹۰ ریال و هر یورو ۶۰ هزار و ۸۴۰ ریال به صورت عمده عرضه می گردید؛ صرافی ملی ایران که یکی از صرافی های منتخب بانک مرکزی در توزیع ارز در بازار بود، روز گذشته برای دومین روز متوالی خرده فروشی نداشت و فقط ارز عمده به صرافی های مجاز عرضه می کرد.در بازار روز گذشته هر پوند انگلستان با ۵۵۰۰ ریال رشد ۸۴ هزار ریال گردید و قیمت هر درهم امارات با رشد ۵۰۰ ریالی به ۱۵ هزار و ۸۰۰ ریال رسید.ریاست سازمان برنامه و بودجه در گفت وگوی تلویزیونی، نوسانات موخر قیمت ارز را خلاف میل دولت دانست و گفت: به صورت قطع در این راستا با همه قوت از ظرفیت های بزرگ نظام استفاده می نماییم و این بازار را به تعادل می رسانیم.

  همچنین در بازار آزاد طلا و سکه، قیمتها متاثر از بازار ارز افزایش داشت؛ هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۷۱۰ هزار ریال افزایش به بیشتر از بیست میلیون ریال رسید و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با ۵۱۰ هزار ریال افزایش قمیت ۱۹ هزار و ۸۰ هزار ریال قیمت خورد.نیم سکه نیز روز گذشته ۵۰۰ هزار ریال و ربع سکه ۲۶۰ هزار ریال رشد قیمت را پشت سر گذاشتند و به ترتیب ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال و ۶ میلیون و۴۰۰ هزار ریال قیمت گذاری گردیدند.قیمت هر سکه گرمی نیز بدون تغییر ماند و سه میلیون و ۸۰۰ هزار ریال به فروش رفت.علاوه بر این در بازارهای جهانی هر اونس طلا سه دلار و ۵۴ سنت کاهش داشت و به یکهزار و ۳۲۹ دلار و ۷۹ سنت رسید اما هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار ایران با رشد ۷۶ هزار و ۴۲۰ ریالی یک میلیون و ۷۷۳ هزار و ۲۸۰ هزار ریال قیمت خورد.

پیشروی شرایط برخلاف میل دولت

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت روزگذشته بعد از جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در مورد تحولات بازار ارز گفته است: این وضعیت برخلاف میل دولت بوده و هرچند تاحالا موفق نشده ایم اما با همه قوت از ظرفیت های بزرگ نظام استفاده نمود و این بازار را به تعادل می رسانیم.وی با بیان اینکه تراز ارزی کشور مثبت است، اضافه کرد: هرچند سال کنونی بویژه در نیمه دوم سال با نابسامانی رو به رو گردیدیم اما هر وقت بازار با نابسامانی رو به رو می گردید به سرعت به تعادل می رسید؛ اما این عدم تعادل علی رغم تراز مثبت ارزی نشان می دهد شرایط تغییر کرده که باید با توجه به آن، سیاست ها را تغییر دهیم. ریاست کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز روزگذشته  بعد از حضور در نشست کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  در اظهارنظری در مورد وضعیت موخر بازار ارز گفت: حدس ما این است که قیمت ارز در روزهای آتی متعادل شود.ولی الله سیف اضافه کرد: ما جلسه خوبی با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس و وزیر اقتصاد در مورد مسائل ارزی کشور داشتیم.ریاست بانک مرکزی دنبال کرد: ما در این جلسه نظرات نمایندگان را استماع و گزارشی از بازار ارز عرضه کردیم.سیف اضافه کرد: تفاهم اصولی در مورد مسائل ارزی وجود دارد و جزئیات در این ارتباط باید در نشست ها آینده مطرح و تکمیل شود.ریاست بانک مرکزی بیان داشت: گمان ما این است که تفاهم کلی در این زمینه انجام خواهد گردید تا وضعیت، به ثبات برگردد.سیف علاوه بر این گفت : کلیات طرح مجلس در مورد یکسان سازی قیمت ارز از سوی بانک مرکزی مورد قبول است.

ردپای مسئله های سیاسی در گرانی دلار

یک اقتصاددان در آنالیز گرانی ارز در روزهای موخر می گوید: سخنان ترامپ مبنی بر اینکه در اردیبهشت ماه در مورد برجام تصمیم می گیرد و علاوه بر این موضع گیری بعضی رهبران اروپا بر علیه فعالیت های موشکی ایران جو روانی بازار را به این سمت هدایت کرده که امکان دارد در آینده دیگربار تحریم ها بر علیه ایران وضعیت شود و چنین سوژه ای منتج به هجوم برای خرید ارز شده و صحیح نیست بانک مرکزی هم مراجع ارزی خود را به بازار عرضه کند تا بعضی با داعیه های سوداگرانه آن را به دست بیاورند.جمشید پژویان در گفت وگویی با ایسنا در مورد علت جهش ارز در روزهای موخر گفت: مخاطب های را ارجاع می دهم به سال ۱۳۹۱ که یک مرتبه قیمت دلار از ۱۰۰۰ به ۳۰۰۰ تومان افزایش پیدا نمود. این مبحث چه دلیلی داشت؟ قطعا سبب این جهش تا حد زیادی در تحریم قابل پیگیری است. در این مبحث حتی به یاد داریم پیش از اینکه تحریم ها اجرا شود و وقتی که حتی سه ماه به آغاز تحریم ها بر علیه ایران مانده بود ولی بازارها به آن عکس العمل نشان دادند؛ چون انتظار می رفت درآمدهای نفتی کاهش یابد.    در ادامه هم نگاه کردیم صادرات یک سوم گردید و واردات مان به ۱۰۰ میلیارد دلار رسید.این اقتصاددان با تشابه وضعیت کنونی اقتصاد ایران به همان سال ها گفت: اکنون نیز جهش ارزی را میتوان به مشی ترامپ منسوب کرد. همانطور که نگاه کردیم از وقتی که ترامپ پای خود را به کاخ سفید گذاشته مدام از احتمال خارج شدن از برجام سخن گفته و البته اروپا مکررا اعلام نموده که از برجام خارج نمی شود و اتفاق هایی مثل افزایش صادرات نفت، بازیابی بعضی مشتریان پتروشیمی و وصول بعضی طلب های ایران از کشورهای دیگر از طریق بعضی بانک ها در سال های گذشته منتج به آن گردید که قیمت ارز تا حدی متعادل شود.

افت ۴۰ درصدی ارزش پول ملی

ریاست پیشین اتاق بازرگانی تهران قیمت حقیقی دلار را در نهایت ۴۲۰۰ تومان دانست و تصریح نمود که قیمت فعلی موجود در بازار اصلا حقیقی نیست و عزمی هم برای کنترل این بازار وجود ندارد. یحیی آل اسحاق - ریاست اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در اظهار نظری با بیان اینکه افزایش قیمت دلار آثار حقیقی در اقتصاد دارد، تصریح نمود: پیش از این ماجراها ارزش پول ملی تا ۳۴ درصد کاهش یافته بود و میتوان گفت که بعد از تحولات به وجود آمده در بازار ارز، ارزش پول ملی تا ۴۰ درصد کاهش یافته است؛ یعنی در عمل یک میلیون تومان پول در جیب مردم ارزشی معادل ۶۰۰ هزار تومان پیدا نموده است.

یک شرکت پتروشیمی اقدام به تزریق ارز به بازار کرده و حدس می شود با یک اقدام همه جانبه از سوی شرکت های پتروشیمی، ظرفیت عرضه ارز در بازار افزایش یابد.

تزریق دلار پتروشیمی ها به بازار ارز

مدیر عامل پتروشیمی جم با اشاره به سیاست های جدید بانک مرکزی برای استفاده بهینه از مراجع ارزی گفت: پتروشیمی جم برای تنظیم بازار ارز، مبارزه با سوداگران و پشتیبانی از اقتصاد ملی، ارز حاصل از فروش صادراتی خود را از طریق بانک مرکزی به بازار تزریق کرد.سیدحسین میرافضلی با عرضه گزارشی در راستای پشتیبانی از دولت و ساماندهی به کنترل و تنظیم بازار ارز، افزود: کوشش می نماییم زین پس طبق برنامه های حدس شده بانک مرکزی کلیه ارز فروش صادراتی خود را به بازار عرضه کنیم و در همین راستا در هفته جاری حدود ۶۰ میلیون دلار و یورو را به بانک مرکزی برای فروش عرضه کردیم.بر بر طبق آنچه این شرکت اعلام نموده، با یک اقدام همه جانبه از سوی شرکت های پتروشیمی، ظرفیت عرضه ارز در بازار افزایش خواهد یافت که تبعا موجب مبارزه با سوداگران ارز خواهد گردید.معاملات سکه آتی که در بورس کالای ایران در تمام سررسیدها طی روز یک شنبه صف خرید داشت، برای روز گذشته(بیستم فروردین ماه) متوقف گردید.

بنابر این گزارش، افزایش نوسانات در بازار ارز و سکه در این روزها علت شده که بازار آتی سکه هم با شرایط خاصی همراه باشد؛ به به صورتی که در روز یکشنبه قیمت سکه آتی سررسیدهای مختلف، با افزایش قیمت همراه بود و قیمت تسویه سکه تحویل دی ماه مرز دو میلیون تومان را زیر سؤال برد.در چنین شرایطی مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران، طی اطلاعیه ای اعلام نموده که، روزگذشته معاملات آتی و اختیار خرید و فروش سکه طلا  انجام نخواهد گردید. بر طبق ماده ۲۹ دستورالعمل اجرایی معاملات، اگر ظن در دستکاری قیمت یا تغییر غیرعادی قیمت معاملات وجود داشته باشد، مدیرعامل بورس کالا یا رییس سازمان بورس توان دارند معاملات را متوقف نمایند. «وطن امروز» از بازار ارز گزارش داده است:   نرخ دلار آزاد روز گذشته در حالی از ۶۰۰۰ تومان و یورو از ۷۰۰۰ تومان گذر کرد که میدان فردوسی و سبزه میدان بشدت پرازدحام بود و مامورین انتظامی هم وارد صحنه شده بودند و به صورت گزینشی و از پیش تعیین شده دلالان شاخص را دستگیر می کردند.

* میهن امروز

- دلار رکورد زد، دولت دو مرتبه هم وعده داد

« بنا بر گزارش میدانی خبرنگار «وطن امروز»، دومین روز پرالتهاب بازار در حالی سپری گردید که مامورین انتظامی به صورت وسیع در میدان فردوسی و خیابان های اطراف آن حاضر بودند. قیمت ارز طی روز گذشته دو مرتبه هم افزایش پیدا نمود. در آغاز روز معاملاتی ارز با قیمت ۵۸۰۰ تومان و در انتهای روز ۶۳۰۰ خرید و فروش گردید. شیوه مدیریت شناور بازار ارز اجرا شده توسط بانک مرکزی اکنون به قیمت ها رسیده، این یعنی به صورت شناور، ساعت به ساعت دلار و یورو گران می شود. علاوه بر مامورانی که روز گذشته وظیفه متفرق کردن دلالان را برعهده داشتند، گروهی دیگر از مامورین انتظامی در داخل صرافی های معتبر حاضر بودند و از ورود دلالان و افرادی که به هر نحوی تشخیص می دادند به صورت حقیقی احتیاج به ارز ندارند ممانعت می کردند.

حضور مأمورین در صرافی ها

  علی رغم اینکه تعداد صرافی های فروشنده ارز نسبت به ماه های گذشته افزایش پیدا کرده اما دو مرتبه هم روش معیوب نام نویسی و ایستادن چندساعته در صف برای گرفتن ارز وجود دارد.  بر این اساس، اگر عازم سفرهای خارج از کشور هستید و احتیاج به دلار با قیمت دولتی ۴۹۶۰ تومان دارید باید از ساعت های اولیه صبح به صرافی مراجعه کنید و مدارکی از قبیل پاسپورت، ویزا، بلیت تایید شده و گواهی بانکی عارضه ها خارج شدن را به مسؤولان صرافی تحویل دهید تا بین ساعت های ۱۵ الی ۱۶ به شما ارز دولتی تعلق گیرد. طی گفت وگویی که با یکی از دلالان حاضر در میدان فردوسی داشتیم او در مورد نبود ارز در بازار، گفت: این مبحث چند ماهی است وجود دارد و دلار و یورو کمیاب شده است و مقصر گرانی ارز ما نیستم. وی در جواب به این سؤال که خود شما ارزتان را از کجا تامین می کنید، گفت: افرادی که در این کار استخوان دار هستند همیشه سرمایه ارزی چند هزارتایی دارند. در کنار این ما از دست هم دلار می خریم. این دلال در مورد آینده قیمت ارز گفت: به عقیده من با این شرایط روزانه زیادتر و زیادتر می شود، درخواست ها زیاد است و به نظر می آید دولت هم دلش قصد ندارد دلار در بازار بریزد. مسلم است که در این شرایط دلار و یورو هر آن گران تر می شود. از رخدادهای جالب روز گذشته بازداشت های جسته و گریخته نیروی انتظامی بود؛ هر چند ساعت یکبار به صورت نامحسوس گروهی از مامورین ناجا در بین دلالان رفت و آمد می کردند و بعد از شناسایی اشخاص تاثیرگذارتر در حرکتی ضربتی اقدام به بازداشت آنان می کردند.

 دستگیری تعدادی از دلالان

این اتفاق چندین بار در عصر روز گذشته اتفاق افتاد و موجب گردید دلالان با ملاحظات بیشتری به کار خود دنبال کردند. به نظر می آید نیروی انتظامی به صورت وسیع مسؤولیت مدیریت بازار ارز را بر عهده گرفته است و به دنبال بازداشت سرشاخه های دلالان بازار ارز است که البته ظواهر نشان می دهد تاحالا فقط دلالان خرده پا بازداشت شده اند. ریاست بانک مرکزی در جمع خبرنگاران دیگربار وعده داد قیمت ارز در روزهای آتی متعادل می شود.

عکس العمل ریاست کل بانک مرکزی

ولی الله سیف در مورد جلسه با کمیسیون اقتصادی مجلس و وزیر اقتصاد گفت: جلسه خوبی در مورد مسائل ارزی کشور برگزار گردید و نقطه نظرات نمایندگان مجلس شنیده گردید. کلیات طرح مجلس در مورد یکسان سازی قیمت ارز از سوی بانک مرکزی مورد قبول است. وی اضافه کرد: حدس می شود قیمت ارز در روزهای آتی متعادل شود. بعد از التهاب و ایجاد بحران در بازار ارز در نهایت سخنگوی دولت عکس العمل نمایش داد و اعتراف نمود سیاست های دولت در کنترل بازار ارز تاثیر نداشته است.

نوبخت: باید زیادتر کوشش کنیم تا ارز متعادل شود

البته این سخنان خود توان دارد التهاب زا باشد. نوبخت چند ماه گذشته بیان کرد ریاست جمهور از گرانی دلار مکدر است اما روز گذشته گفت این افزایش قیمت برخلاف میل ما بوده است!  سخنگوی دولت گفت: [نرخ ارز در] وضعیت خوبی نیست و برخلاف میل ما است. این عدم تعادل نشان می دهد شرایط ما تغییر کرده و باید سیاست های مان را تغییر دهیم. محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در عکس العمل به افزایش بی رویه قیمت ارز گفت: گرچه توضیح کامل در روزهای آتی (درباره افزایش قیمت ارز) داده خواهد گردید اما سیاست های متناسب با این وضعیت که با سیاست های گذشته دولت فرق دارد، بعد از چند جلسه که جمع بندی حاصل شده است و امروز هم در خدمت ریاست جمهوری پایانی خواهد گردید، ظرف روزهای آتی جایگزین خواهد گردید، زیرا وضعیت موجود اصلا و ابدا مورد تایید نیست. حتی اگر یکی از مشاوران دولت هم بگوید که دولت قبول کننده افزایش بی رویه قیمت ارز است که باعث کاهش ارزش پول می شود، نظر شخصی خودش است. وی گفت: دولت با این وضعیت تماما مخالفست و این را مناسب نمی بیند و این مطالبه مردم است که حال که دولت مخالف (افزایش قیمت ارز) است کارهای جدی و عملی انجام دهد و ما از همکاران مان در بانک مرکزی توقع داریم با سیاست های جدید بتوانند به کنترل این بازار سیطره پیدا نمایند. سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه وضعیت موجود اصلا و ابدا مورد رضایت دولت نیست، گفت: با توجه به جمیع حهت های که بعدا توضیحات ریز آن داده خواهد گردید که عاملان ایجاد یک چنین نوساناتی چه چیزی است و سیاست های جایگزین آن کدام است؛ دولت در تعادل نسبی ۳ بازار کار، کالا و سرمایه موفقیت نسبی داشته است اما بازار پول در راستای ارز اصلا و ابدا پذیرفتنی نیست و قطعا این انتقاد به ما وارد است. نوبخت تاکید کرد: باید همکاران من در این بازار کوشش بیشتری کنند، چون احتیاج به یک سیاست وسیع تری از سوی بانک مرکزی است، البته این سیاست ها اتخاذ شده و نشست ها متعددی با ماموریتی که ریاست جمهوری و معاون اول ریاست جمهور دادند، برگزار گردید منتها رسانه ای نشد. همین روز گذشته آخرین جلسه برگزار گردید و ان شاءالله امروز هم در خدمت ریاست جمهوری می باشیم و ظرف روزهای آتی این سیاست ها اتخاذ خواهد گردید.   سخنگوی دولت بیان داشت: قبول داریم این وضعیت، وضعیت خوبی نیست و برخلاف میل ما است و قطعا موفق نشده ایم بنابراین در این راستا با همه قدرت از ظرفیت های بزرگ نظام استفاده می نماییم و ان شاءالله بازار ارز را متعادل خواهیم کرد.  وی دنبال کرد: ما مقدار ارزمان در شرایط تراز مثبت است. علی رغم این تراز مثبت که سال های گذشته هم تعادل خودش را توانست نشان دهد سال کنونی بویژه از نیمه دوم سال با این نابسامانی رو به رو گردیدیم. نوبخت گفت: خاطرتان است هر وقت این بازار دچار نابسامانی گردید در مدت کوتاهی به تعادل می آمدیم کما اینکه سال قبل هم یک افزایش قیمتی داشتیم ولی دوباره متعادل گردید اما این عدم تعادل نشان می دهد شرایط ما تغییر کرده و باید سیاست های مان را تغییر دهیم. ریاست پیشین اتاق بازرگانی تهران قیمت حقیقی دلار را در نهایت ۴۲۰۰ تومان دانست و تصریح نمود که قیمت موجود در بازار اصلا حقیقی نیست و عزمی هم برای کنترل این بازار وجود ندارد.

قیمت حقیقی دلار

یحیی آل اسحاق، ریاست اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه افزایش قیمت دلار آثار حقیقی در اقتصاد دارد، تصریح نمود: پیش از این ماجراها ارزش پول ملی تا ۳۴ درصد کاهش یافته بود و میتوان گفت بعد از تحولات به وجود آمده در بازار ارز، ارزش پول ملی تا ۴۰ درصد کاهش یافته است، یعنی در عمل یک میلیون تومان پول در جیب مردم ارزشی معادل ۶۰۰ هزار تومان پیدا نموده است. وی با بیان اینکه بعضی در گفت و گو های خود نسبت به مردم بی انصافی می کنند، گفت: ما شاهد این پدیده هستیم که بعضی در صحبت های خود بیان می کنند «افزایش قیمت دلار به سود اقتصاد است»، در حالتی که طرح این مبحث به این شکل در عمل بی انصافی در حق مردم است. ریاست پیشین اتاق بازرگانی تهران در مورد اینکه آیا عزمی برای کنترل ارز وجود دارد؟ گفت: با چیزی که می بینیم می شود گفت دولت عزمی  برای کنترل بازار ندارد و به احتمال زیاد تصمیماتی که در این زمینه گرفته می شود بیشتر از اینکه اقتصادی باشد سیاسی است یا طبق بعضی حدس های جهانی است. نخبگان نوشته است: دلار قصد آرام شدن ندارد و نه فقط خیال مردم از آینده آن راحت نیست، لکن نگرانی ها بیشتر از پیش شده است. دولت نشان داده که در پایین آوردن قیمت ارز در عمل ناتوان است.

* نخبگان

- دولت نسبت به اصلاحات ساختاری در اقتصاد بی توجه است

در این بین بعضی کارشناسان اعتقاد دارند گرچه جهش غیرمنتظره قیمت ارز از عاملان سیاسی و اقتصادی تاثیر می گیرد، اما نااطمینانی مردم نسبت به آینده و ناکارآمدی های مسئولین در تشدید این روند قسمت داشته است. سیاست های بانک مرکزی در راستای قیمت ارز معلوم نیست و فعالین اقتصادی در نااطمینانی حضور دارند. در همین ارتباط با کامران ندری، عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) به صحبت پرداخته ایم. ندری اعتقاد دارد بسته بانک مرکزی برای مبارزه با نوسانات و التهابات ارزی در کوتاه مدت اثر مثبت داشته است و در حقیقت این بسته ها اثر کوتاه مدت دارد و در بلندمدت توان ندارد تاثیر بگذارد. اگر این بسته نبود، چه بسا قیمت ارز بالای ۶ هزار تومان بود. مشکل کلیدی ای که ما در بازار ارز با آن روبه رو هستیم، مسئله درخواست ها برای ارز است. تقاضایی که در حال حاضر برای ارز وجود دارد، به د?