تاریخ: ۱۷:۲۴ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
خطری به اسم اجرای "جشن رنگ" توسط تورهای گردشگری

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه اجتماعی ؛ درد اینجاست که اگر در هند "جشن هولی" در تاریخی مشخص برگزار می‌شود، در کشور ما بسته به میزان درخواست ها در جنگل، ساحل و منطقه های زیبای طبیعی اجرا می‌شود. چند سال است که در تورهای گردشگری کشور برنامه‌ای تحت عنوان «جشن رنگ» […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه اجتماعی ؛ درد اینجاست که اگر در هند "جشن هولی" در تاریخی مشخص برگزار می‌شود، در کشور ما بسته به میزان درخواست ها در جنگل، ساحل و منطقه های زیبای طبیعی اجرا می‌شود.

چند سال است که در تورهای گردشگری کشور برنامه‌ای تحت عنوان «جشن رنگ» معمول شده است؛ این مراسم آیینی مربوط به کشور هند است  و هندوها در ماه مارس و مقارن با آغاز فصل بهار، برتری نور بر تاریکی را جشن می‌گیرند.

گفته می‌شود در روزگاران گذشته، مردم هند این جشن را برای برداشت محصول خوب کشاورزی و استفاده از رنگ‌های فصل بهار برپا می‌کردند؛ «هولی» اسم هندی این مراسم است و زمان برپایی آن در این کشور تعطیل رسمی اعلام می‌شود، آیین برپایی جشن هولی دو روز است؛ در روز اول این جشن، برنامه‌هایی مثل روشن کردن آتش و خواندن سرودهای محلی اجرا می‌شود و در روز دوم،  مردم با پاشیدن پودرها  و آب‌های رنگی به روی یکدیگر به شادی می‌پردازند.

در سال‌های موخر با اقتباس از جشن رنگ هندوستان، تورهایی تحت عنوان جشنواره رنگ، در طبیعت و منطقه های بکر گردشگری کشور برگزار می‌شود؛ ؛ این جشن به‌واسطه رنگ و لعاب فریبنده‌اش به‌خصوص در میان جوانان هواداران بسیاری پیدا نموده است و منطقه های اکوتوریستی کشور را تحت اثرگذاری قرار داده است.

به‌رغم مدعیات طرح شده در مورد رنگ‌های مورد استفاده در جشن که معدنی می باشند و ضرری برای محیط‌زیست ندارند، باید گفت که حتی رنگ‌های معدنی هم می‌توانند برای طبیعت آسیب‌رسان باشند ضمن آنکه در مورد رنگ‌های با پایه آلی، این رنگ‌ها می‌توانند هم برای تندرستی استفاده‌کنندگان آن‌ها و هم به سبب وجود فلزات سنگین در ساختارشان برای محیط‌زیست منطقه بسیار پرخطر باشند و باعث آلودگی جدی آب‌وخاک ‌شوند.

وقتی ظرفیت بسیاری از این رنگ‌ها در طبیعت و در یک محل بدون پاک‌سازی رها می‌شود، طبیعت ناگزیر با غلظت بسیاری از این مواد رو به رو می‌شود‌؛ مواد سمی رنگ‌دانه‌ها می‌توانند از مکانی به مکان دیگر از طریق هوا و آب جابه جا ‌شوند، از این‌رو نه فقط این رنگ‌ها موجودات و گیاهان آن منطقه را آلوده می‌کنند بلکه  قادرند از آنجا پراکنده شده و باعث آلودگی سایر نقاط گردند.

این مطلبو از دست ندید!  تصویر/ طبیعت برفی دودانگه

درد اینجاست که اگر در هند جشن هولی در تاریخی مشخص برگزار می‌شود، در کشور ما اجرای این مراسم زمان معینی ندارد و بسته به میزان درخواست ها توسط مؤسسات مسافرتی و تورهای طبیعت‌گردی در جنگل، ساحل و منطقه های زیبای طبیعی بدون توجه به مخاطرات زیست‌محیطی آن‌ها اجرا  می‌شود.

با توجه به جذابیت ظاهری این مراسم و روند رو به افزایش برپایی جشن رنگ در منطقه های متفاوت طبیعی و تفرجی ضروری است اطلاع‌رسانی درباره‌ آثار مخربی که این برنامه بر طبیعت نحیف سرزمین ما برجای می‌گذارد صورت پذیرد.

شینا انصاری، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان مراقبت محیط زیست