تاریخ: ۱۶:۴۸ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
خطرهای رنگ اسباب بازی برای کودکان/جشن رنگ یا تهدید تندرستی و طبیعت

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری دانشجو، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان مراقبت محیط زیست در سمینار ملی مواد رنگزا، محیط زیست و توسعه پایدار گفت: رنگ‌ها یکی از پرمصرف‌ترین مواد شیمیایی و از عمده‌ترین آلاینده‌های محیط زیست بویژه در پساب صنعت های می باشند. شینا انصاری اضافه کرد: نقش صنعت های […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری دانشجو، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان مراقبت محیط زیست در سمینار ملی مواد رنگزا، محیط زیست و توسعه پایدار گفت: رنگ‌ها یکی از پرمصرف‌ترین مواد شیمیایی و از عمده‌ترین آلاینده‌های محیط زیست بویژه در پساب صنعت های می باشند.

شینا انصاری اضافه کرد: نقش صنعت های رنگ‌سازی در آلودگی محیط زیست را نمی‌توان انکار کرد. سوژه ای که در دفتر پایش فراگیر ارزیابی می‌شود تا ملاک تصمیم‌گیری مدیریتی قرار بگیرد.

وی دنبال کرد: آلودگی‌های فیزیکی آب دربردارنده طعم و بو، رنگ، کدورت و حرارت هست.

انصاری دنبال کرد: صنعت های عمومی آلاینده محیط زیست در رابطه با رنگ دربردارنده رنگ سازی و رنگ‌آمیزی، نساجی، دباغی، خودروسازی، صنعت های پلاستیک، پوشاک و کفش و کاغذسازی و مواد غذایی هست.

وی تصریح کرد: عمده‌ترین آلاینده‌ها در رنگ‌سازی رنگ‌های آلی و تصنعی می باشند که بسیار پایدار و مقاوم می باشند و مقادیر بسیار کم آن‌ها برای آبزیان بسیار خطرناک هست و سرطان‌زا، جهش‌زا و آلرژی‌زا می باشند و تأثیرات مخربی روی اتمسفر هم می‌توانند دارا باشند و تاثیراتی بر تندرستی آدم هم بر جا می‌گذارند. بر این اساس حتماً باید پیش از دفع فاضلاب به محیط زیست رنگ زدایی کنیم.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر تصریح نمود: پساب‌های صنعت های نساجی موجب تهدید اکوسیستم‌های آبی و آبزیان می‌شود. آلاینده‌های نساجی رنگی بسیار خطرناک‌تر می باشند و رنگی‌بودنشان معیاری برای شناسایی مواد آلاینده خطرناک هست.

مقادیر فراوان رنگینه‌ها هم مشکل بعدی هست. مواد شیمیایی این صنعت هم دربردارنده رنگینه‌ها و مواد پاک‌کننده هست.

کودکان وسایل رنگی را زیادتر دوست دارند، اما در کمال تأسف بعضی از این اسباب‌بازی‌ها رنگی که استفاده می‌کنند نرمال لازم را ندارد و بویژه برای کودکان زیر سه سال که اسباب‌بازی‌ها را به دهان می‌برند خطرناک هست و منتج به مشکلات سلامتی کودکان و حتی مسمومیت می‌شود

وی تصریح کرد: در صنعت چرم‌سازی و دباغی در مراحل متفاوت تولید پساب می‌شود. رنگ‌آمیزی چرم دو دسته مواد رنگی معدنی غیرمحلول و مواد رنگی آلی محلول در آب را دربردارنده می‌شود که نهایتاً تولید هر تن پوست خام ۳ مترمکعب فاضلاب تولید می‌کند.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر دنبال کرد: صنعت های رنگرزی نیز دربردارنده طیف گسترده ای از مواد رنگ‌زا می‌شود که کاهش نور و اکسیژن محلول در آب را در پی دارند و برای گیاهان و … مشکل ایجاد می‌کنند.

وی تصریح کرد: در صنعت های آرایشی بهداشتی در مراحل متفاوت ترکیبی از مواد متفاوت را در پساب حاصل از این صنعت های در پی می‌گذارد.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر تصریح نمود: صنعت های خودروسازی هم از صنعت های بزرگ مولد آلودگی رنگی می باشند و مواد خطرناکی نظیر فلزات سنگین و مواد اسیدی و قلیایی را تولید می‌کند و قدرت تولید بیشترین مقدار زیادات خطرناک را دارد.

این مطلبو از دست ندید!  عکس/ مراسم افطار مردمی در پل طبیعت تهران

انصاری اخطار داد: یکی از مواردی که آن طور که باید به آن توجه نشده بحث استانداردسازی اسباب‌بازی‌هاست. کودکان وسایل رنگی را زیادتر دوست دارند و در کمال تأسف بعضی از این اسباب‌بازی‌ها رنگی که استفاده می‌کنند نرمال لازم را ندارد و بویژه برای کودکان زیر سه سال که اسباب‌بازی‌ها را به دهان می‌برند خطرناک هست و منتج به مشکلات سلامتی کودکان و حتی مسمومیت می‌شود. در وسایل بازی پارک‌ها نیز نظارت بر نرمال بودن رنگ‌ها بسیار با اهمیت هست.

وی اعلام خطر کرد: رنگ‌بازی که در مهد کودک‌ها و مدرسه‌ها باب شده هم در آن از رنگ‌هایی استفاده می‌شود که از چهار فلز خطرناک جیوه سرب کادمیم و ارسنیک متشکل هست.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر تصریح کرد: جشن رنگی که در سال‌های موخر توسط آژانس‌های مسافرتی باب شده هم از مشکلاتی هست که با آن مواجه هستیم. عمده رنگ‌های مورد استفاده رنگ‌های آلی می باشند که هم برای استفاده‌کنندگان در برنامه و هم برای طبیعت بسیار خطرناک هست و باد و باران هم از محلی به محل دیگر جابه جا می‌شود.

انصاری دنبال کرد: روش‌های متعددی برای ارزیابی رنگ آب وجود دارد. حداکثر مطلوب رنگ در آب ۵ واحد و حداکثر مجاز آن ۱۵ واحد هست و نرمال خروجی رنگ در فاضلاب ۷۵ واحد هست. حلال‌ها و فلزات سنگین هم باید در رنگ‌ها اندازه‌گیری گردد.

وی ضمن تعریف روش‌های شناسایی و پایش در این حوزه و فرایند‌های متداول در تصفیه آب و رنگ حذف آب گفت: پیش از ورود فاضلاب صنعتی به سامانه استفاده کننده وارد گردد باید حذف رنگ صورت پذیرد، اما عملا رنگ آب توسط روش‌های متداول تا حد متوسطی قابل حذف هست.

انصاری در انتهاء اخطار داد: آنچه در خروجی صنایعی که بر شمردیم و مولد رنگ می باشند می‌ببینیم این هست که پایش‌هایی به صورت ادواری و خوداظهاری انجام می‌شود و پایش‌های رنگ از پایش‌های مشمول هست، اما چیزی که بسیار بیشتر از آن حایز اهمیت هست رنگی هست که در فرآورده ها مورد استفاده مردم داریم. سازمان محیط زیست جهانی در سال‌های موخر در این زمینه اقداماتی انجام داده هست و ما نیز باید تعیین نرمال رنگ‌هایمان را در دستور کار قرار بدهیم. بویژه در فرآورده ها باید به مبحث رنگ و عناصر خطرناک توجه نماییم.