تاریخ: ۱۶:۲۸ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
خراسان رضوی| ساخت وسازهای غیر اصولی گردشگری «اخلمد» را تهدید می کند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، ، روستای اخلمد یکی از روستاهای بسیار زیبا با طبیعتی خاص و بکر هست. این روستا در نزدیکی مشهد واقع شده و یکی از مقاصد مسافران هست. این روستا در شمال شرقی شهرستان چناران و در فاصله ۸۵ کیلومتری شمال غرب مشهد واقع […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، ، روستای اخلمد یکی از روستاهای بسیار زیبا با طبیعتی خاص و بکر هست. این روستا در نزدیکی مشهد واقع شده و یکی از مقاصد مسافران هست. این روستا در شمال شرقی شهرستان چناران و در فاصله ۸۵ کیلومتری شمال غرب مشهد واقع شده هست.

این روستا قدمتی چند هزار ساله داشته و در دل کوه‌های بینالود واقع شده  هست. اخلمد دارای آبشار و دره‌ای معروفی هست. در مدخل دره اخلمد، بندی واقع شده که در زمان بایسنقر میرزای تیموری فرزند شاهرخ و حاکم توس در نیمه اول سده نهم ساخته شده هست. باغات زیاد و میوه‌های اخلمد بویژه سیب اخلمد سرشناس هست.

کوه‌های اخلمد هم به سبب ارتفاع و مسطح‌بودن و زیبایی فوق‌العاده هر سال سنگ‌نوردان، کوه‌نوردان و مسافران زیادی را به سوی خود جلب می‌کند. آهکی‌بودن جنس این کوه‌ها منتج به پیدایش حفره‌های عمیق و مدوری در زیر این آبشار شده هست. این دره دارای دیواره‌های صخره‌ای با ارتفاع حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر بوده که یکی از بزرگ‌ترین منطقه های برای ورزش مفرح سنگ‌نوردی در ایران هست.

از دیواره‌های سرشناس آن می‌توان به (دیواره سفید، الله‌اکبر، عقاب و…) ) اسم برد. این دره دارای چندین آبشار هست که چهار آبشار آن دائمی هست و چندین آبشار فصلی دارد. آبشار کلیدی اخلمد حدود ۴۰ متر ارتفاع دارد.

سرچشمه رودخانه رودخانه اخلمد از محلی به اسم «پیش باغ» و «شیر مرغ» هست که مسافت را از پیچ‌وخم دره‌های «کوه منیجه» طی کرده، تا به دره اخلمد می‌ریزد. آب این رودخانه، در فصل بهار بسیار زیاد بوده، سال‌هایی که بارش برف و باران کمتر باشد، در فصل پاییز و زمستان کاهش می‌یابد.

در حال حاضر این منطقه مقصد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی هست که به قصد سیاحت و استفاده از طبیعت زیبا و منحصربفرد این منطقه به اخلمد سفر می‌کند. این حمله گردشگر به این منطقه مشکلات و معضلاتی را در این منطقه به وجود آورده که حول آن با محمد طاهریان مقدم، ریاست اداره میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری شهرستان چناران به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

تسنیم: در حال حاضر آمار ورود گردشگر به منطقه اخلمد چه طور هست؟

طاهریان مقدم: مجموعه دره و آبشار اخلمد در فاصله ۱۷ کیلومتری جنوب غربی روستایی به همین اسم قرار گرفته هست. با توجه به طبیعت بکر و سرسبزی هر ساله مسافران و گردشگران زیادی به این منطقه سراریز می‌شوند. آمارهای ما بیانگر از بازدید هر ساله بیشتر از ۱٫۵ ۵ میلیون گردشگر هست که  از این میان تقریبا ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر از این گردشگران خارجی و عموما از کشورهای عرب زبان می باشند.

تسنیم: و این میزان حمله مسافر به این منطقه معضلاتی را به‌وجود آورده هست؟

طاهریان مقدم: بله. با اهمیت ترین مشکل ما در حال حاضر وجود اقامتگاه‌های غیرمجاز و خانه‌های شخصی هست که به‌صور‌ت سوئیت مجزا یا اتاقی از منزل اهالی به مسافران برای یک یا چند شب کرایه داده می‌شود. اینها بدون هرگونه مجوز می باشند.

تسنیم: در جهت ساماندهی این مبحث چه اقدامی انجام داده‌اید؟

طاهریان مقدم: نشست ها متعددی را با دهیاران و بخشدار منطقه و نیز بعضی اهالی برگزار کرده‌ایم و مشکلات و معضلات متاثر از این اقدام غیرقانونی را به وی گوشزد کرده‌ایم اما متاسفانه زیادی از اهالی به‌دلیل بیم از دادن مالیات اقدام رسمی نمی‌کنند. حتی اعلام کرده‌ایم آمادگی داریم به‌صورت رایگان مجوز به این واحدها جهت اقامت مسافران بدهیم و تنها با بازدید و استانداردسازی این مجوز به وی داده می‌شود اما هنوز از سوی این اشخاص مراجعه‌ای صورت نگرفته هست.

این مطلبو از دست ندید!  سازمان محیط زیست: چرا تسنیم مانند این سازمان از "شکارفروشی" دفاع نمی‌کند! + پاسخ تسنیم

تسنیم: و این مبحث اخذ مالیات صحت دارد؟

طاهریان مقدم: خیر. از واحدهای بوم‌گردی با توجه به این که بیشتر فعالیت آنها در ۶ ماهه اول سال هست؛ مالیاتی اخذ نمی‌شود. در مناطقی مثل رادکان و بقمج اشخاص محلی خودشان برای اخذ مجوز مراجعه دارند اما در منطقه اخلمد مشارکت لازم صورت نمی‌گیرد.

تسنیم: مبحث دیگر این که زیادی از کسانی که به اخلمد سفر کرده‌اند از وضع جای پارک و ترافیک این منطقه نیز شکایت دارند؟

طاهریان مقدم: بله متاسفانه پارکینگ‌هایی در این منطقه به صورت خودجوش مستقر شده‌اند و اقدام به اخذ کرایه توقف از مسافران می‌کنند. هیچ نظارتی هم چه بر‌ صحت و قانونی‌بودن احداث این پارکینگ‌ها و چه بر تعرفه نمی‌شود. این پارکینگ‌ها نیازمند ساماندهی جدی و نظارت دقیق هست.

تسنیم: چه مبلغ کرایه‌ای اخذ می‌شود؟

طاهریان مقدم: به صورت متوسط در روزهای تعطیل شاید برای پارکینگ تا ۲۰ هزار تومان اخذ گردد و در ایام هفته پنج تا ۱۰ هزار تومان اخذ گردد. همان گونه که گفتم تماما سلیقه‌ای مبلغ اخذ می‌شود.

تسنیم: می‌دانید که این مبحث عدم نظارت بر خانه‌ها با توجه به حضور گردشگر خارجی در منطقه می‌تواند به رخدادهای ناخوشایندی ختم گردد؟

طاهریان مقدم: از نظر ما اگر رخدادی بیفتد اخلمد یعنی مشهد، مشهد یعنی ایران و در مورد گردشگر خارجی اگر مشکلی پیش بیاید به اسم گردشگری کل ایران تمام خواهد گردید و این مبحث ما را هم دلواپس کرده هست. متاسفانه  بیشتر رزروها و رابطه با صاحبان منازل به صورت تلفنی صورت می‌گیرد. تور لیدرها با تلفن هماهنگ کرده و مسافر به اینجا مراجعه و ساکن کردن می‌یابد. به همین سبب کار ما برای پیگیری سخت شده هست.

تسنیم: بحث ساخت وسازهای غیرمجاز هم که دیگر در منطقه بیداد می‌کند؟

طاهریان مقدم: ساخت وسازهای غیرمجاز و عدم نظارت بر این حوزه نیز ‌به‌دلیل ناهمسان‌بودن مصالح و نمای ساختمان‌ها هویت بصری این مجموعه طبیعی را خدشه‌دار کر‌ده و به‌سرعت هم در حال پیشرفت هست. در ساخت و سازهای جدید اکثرا از مصالح و مواد غیربومی استفاده شده که این منطقه را بی‌هویت ساخته هست. در حقیقت اکولوژی محیط زیست را بر هم زده و به زودی اگر اقدامی نشود با منطقه‌ای بدون جاذبه‌های طبیعی رو به رو می باشیم. کم بودن ابزارها بهداشتی و رفاهی اولیه در مسیر آبشار از مشکلات دیگر ما هست.

علاوه بر این ورود موتور به بستر رودخانه و مسیر آبشار هست که مشکلات مکرر و برخورد با عابران پیاده و. .. نیازمند تعبیه راه جدید برای حمل بار و گذر و مرور وسائط موتوری هستیم. گشت‌های مشترک ما با این یگان مراقبت برقرار هست اما کم بودن نیرو داریم و نیازمند مساعدت و مشارکت مردم منطقه هستیم.

تسنیم: گشت‌های شما و سازمان‌های مربوط نمی‌تواند از بروز این تخلف های جلوگیری کنند؟

طاهریان‌مقدم: ساماندهی این منطقه در وهله اول به سود مردم منطقه اخلمد می باشد. ظرفیت‌های این منطقه دربردارنده آبشارها، رودخانه‌های فصلی و باغات طبیعت بکر، وجود غارهای متفاوت و نیز کوهنوردی در سمت ورودی روستا  که هرساله کوهنوردان زیادی را به منطقه علاوه بر گردشگران جذب می‌کند.

تسنیم: ‌راهکار پایانی و منطقی برای حل مشکل این منطقه چیست؟

طاهریان‌‌مقدم:  تنها راهکار عملی و منطقی برای محافظت و توسعه این منطقه مشارکت و همیاری تمامی دستگاه‌های مربوط با مبحث و مطالعه و اجرای طرح جامع گردشگری اخلمد هست. این تنها راه ساماندهی واحدهای غیرمجاز، جلوگیری از ساخت و سازهای بی رویه و غیراستاندارد هست.